Briti kaitseministeerium teatas 20. oktoobril, et Kuninglik Õhuvägi (RAF) on saavutanud olulise edusammu uue laserkaitsesüsteemi testimisel, mis pakub ministeeriumi teatel «revolutsioonilist» kaitset sõjalennukitele. Rootsis Vidseli katsepolügoonil toimunud katsetused, kus süsteem kõrvaldas edukalt mitu infrapunapeibutiste rünnakut, tõestavad tipptehnoloogilise laserkaitsesüsteemi tõhusust.
PIMESTAV KIIR ⟩ Briti sõjalennukid saavad pardale uue laserkaitse (1)
Laseril põhinev relvasüsteem on kavandatud paigaldamiseks mitmele Briti RAF-lennukile, sealhulgas Shadow R2 luurelennukile ja A400M transpordilennukile.
See tehnoloogia lubab kiiret rakettide avastamist ja neutraliseerimist, pakkudes elutähtsat kaitset nii lennukitele kui ka meeskondadele. Süsteemi arendamise taga on Team Pellonia partnerlus, kuhu kuuluvad Leonardo UK, Thales UK ja Kaitse Teadus- ja Tehnoloogialabor (Defence Science and Technology Laboratory ehk DSTL).
Süsteemi tõhusus on esimeste katsete järel üsna muljet avaldav – relv suudab hävitada rakette kiiremini kui mistahes muu süsteem. See Briti inseneride loodud lahendus tagaks praegu parima võimaliku kaitse ja annab täieliku sõltumatuse, samuti avab võimalusi tehnoloogia eksportimiseks.
NATO tähelepanu all
Kohapeal katsetusi jälginud NATO riikide kõrgemad sõjaväelased näitasid samuti suurt huvi uue kaitsesüsteemi vastu.
Tänu võimele neutraliseerida infrapunajuhitavaid rakette väga suure täpsusega on süsteem hädavajalik RAFi ja teiste õhujõudude jaoks, mis tegutsevad konfliktikollete õhuruumides.
Süsteemi südameks on ohutuvastussüsteem Thalesi Elix-IR, mis kasutab keerukaid algoritme taustamüra filtreerimiseks ja reaalsete raketiohtude kiireks tuvastamiseks. See tehnoloogia tagab, et ainult tegelikud ohud võetakse jälgimise alla ja klassifitseeritakse, vähendades valetuvastusi miinimumini.
Kui rakett on tuvastatud, võtab süsteem Leonardo Miysis (Directed Infrared Countermeasure ehk DIRCM) juhtimise üle, jälgides raketti ja kasutades ülitäpseid laservastumeetmeid, et oht kõrvaldada.
A new air protection laser defeated 100% of threats during recent live-fire trials. It’s been designed to fit a range of RAF aircraft and can rapidly detect and defeat incoming missiles.
The system has been developed by @Leonardo_UK @ThalesUK and @dstlmod pic.twitter.com/5pUT0jCeAR
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) October 20, 2024
Elix-IR on arenenud ohu tuvastamise süsteem, mis on mõeldud tuvastama ja jälgima infrapunajuhitavaid rakette, mida tuntakse ka soojusjuhitavate rakettidena.
Süsteem eristab tõelisi ohte taustamürast, tagades kiire ja täpse reageerimise mitmele raketiohule korraga. See annab lennuki meeskonnale varajase hoiatuse raketi väljalaskmisest ja väärtuslikku aega vastumeetmete rakendamiseks.
Miysis: ülitäpne laserrelv
Leonardo Miysise süsteem kaitseb lennukeid soojusjuhitavate rakettide eest. Miysis töötab, tuvastades läheneva raketi ja kasutades ülitäpseid lasereid, et raketi juhtimissüsteem «pimestada», suunates selle kursilt kõrvale. Süsteem reageerib ohtudele kiiresti ja täpselt, olles võimeline samal ajal jälgima ja neutraliseerima mitut ohtu.
Miysis on väga tõhus ka kaasaegsete keerukamate rakettide vastu ning see on loodud kasutamiseks erinevatel sõjalennukitel alates transpordilennukitest kuni väiksemate luurelennukiteni.
Katsete edukus Rootsi katsepolügoonil kinnitab, et Briti kaitsetööstus liigub tulevikku, kus lasertehnoloogia mängib üha suuremat rolli õhuturbesüsteemides. Selle tehnoloogia laiem kasutuselevõtt NATO riikide seas võib oluliselt tugevdada õhuvägede võimet kaitsta oma lennukeid raketirünnakute eest. Laserrelv on ka väga odav: varem on britid katsetanud seda maastikusõidukil, millel üks lask maksis 0,11 eurot, suurema, mereväelaevale paigaldatava laserrelvaga maksis üks «pauk» 12 eurot. Võrreldes õhutõrjerakettide hinnaga on see üsna olematu kulu, kuid muidugi vajab see ka tõhusat energiaallikat.
Allikad: The War Zone, Business Insider