Õhk-õhk lahinguvõimekuse ja arenenud tehisintellekti funktsioonidega varustatud droon esindab Türgi kaitsetööstuse püüdlusi laiendada oma autonoomset relvastust täppislöökide ja õhutõrjevõimekusega. Kizilelma tuli esmakordselt avalikkuse ette 2022. aastal, kui selle tootja Baykari droonid Bayraktar tegutsesid edukalt ukrainlaste käes Venemaa invasioonirünnaku tagasitõrjumiseks.
Messil kinkis Baykari tegevjuht Haluk Bayraktar kuldtikandiga Bayraktar KIZILELMA mudeli Ukraina asevälisministrile Andrii Sybihale, kirjutab Army Recognition. See sümboolne žest toimus Sybiha visiidil kaitsetehnoloogia näitusele Istanbulis, et rõhutada Ukraina ja Türgi tihedat koostööd kaitsetehnoloogia vallas.
Tehnoloogiline tipptase
Bayraktar Kizilelma on loodud saavutama maksimaalset lennukõrgust 14 km, tööalase kõrgusega 7,6 km. Lennuaeg ületab nelja tunni piiri, mis teeb drooni sobilikuks visuaalse vaatevälja piiridest väljapoole ulatuvateks missioonideks. Droon saab jõu AI-25TLT turboreaktiivmootorist, mis on toodetud Ukraina tehases, võimaldades lennata kruiisikiirusel 0,6 MACH ja maksimaalse kiirusega 0,9 MACH. Helikiirusele lähenev võime annab droonile kiire reageerimise operatiivsetes olukordades.
Maksimaalne stardikaal 8500 kg ja kandevõime 1500 kg. Drooni pardal on täielik andurite ja relvasüsteemide pakett, sealhulgas elektro-optiline sihtimissüsteem, mitmemoodiline AESA radar ja infrapunaotsingu ning jälgimise süsteem (IR).
Relvastuse osas võib Kizilelma kanda lasersihtimisega laskemoona ja pikamaa tiibrakette, sealhulgas sub-, trans- ja ülehelikiirusel versioone. Need tehnilised omadused muudavad selle platvormi väga mitmekülgseks, sobides nii luuremissioonideks kui ka sügavaks löögiks kõrge väärtusega sihtmärkide vastu.
Kulgevad ka parvedena
Kizilelmal on intelligentne parvesüsteem ja mitmeanduriline liitmissüsteem, mis võimaldab GPS-ist sõltumatut navigeerimist ja täiustatud situatsiooniteadlikkust. Selle võimekus õhk-õhk lahingutes tõendab arenenud tehisintellekti tehnoloogiate integreerimist, mis võimaldab droonil iseseisvalt opereerida, säilitades samas usaldusväärse side satelliitside (SATCOM) ja varundussidesüsteemide kaudu.