Põhja-Euroopa suurima robotite mõõduvõtu Robolahing tänavuse võistluse muudab eriliseks ka järelkasvu osalemine – kokku on lisaks täiskasvanutele seekord konkurentsis kuni 190 kooliõpilast üle Eesti.
Võistlustulle astuvad robotid: Tartus toimub õpilaste «Robolahing»
Tagamaks võitlusvalmis roboteid, koolitas Tartu AHHAA teaduskeskus eelmise aasta jooksul välja 24 tehnoloogia- ja tööõpetuseõpetajat, kes omakorda moodustasid meeskondi kõige rohkem huvi üles näidanud õpilastest.
Mihkel Sild, kes on Robolahingu tehnilise juhi rollis olnud esimesest üritusest alates, sõnas, et õpilaste osalemine on asjade loomulik käik: «Meie eesmärk pole kunagi olnud lihtsalt terast lõhkuda või suuri plahvatusi korraldada. Lõpuks tahame näidata, kui põnev inseneeria tegelikult on. Kuiva arvutigraafika ja plaanide asemel näeb areenil päriselt oma kätega valminud roboteid. Koolinoor, kellel on veel karjäärivalikud tegemata, saab sellest loodetavasti külge tugeva tehnoloogiapisiku. Veel parem, kui ta saab kogu selle protsessi ise läbi käia, mis innustab teda ka tulevikuvaateid täppisteaduste poole suunama.»
Kahepäevase ürituse teisel võistluspäeval astuvad areenile juba kogenud meeskonnad ja robotid. Kuigi formaat ei ole ajas väga muutunud, on võistlejate enda sõnul konkurents iga aastaga aina kasvanud.
«Igavaks ei ole kohe kindlasti läinud,» ütles Tüstroyeri meeskonna liige Märt Nõmme. Juba neljandat aastat osalev Tüstroyer on kaks korda võistluse koguni võitnud.
«Mitmed meeskonnaliikmed tegelevad igapäevaselt inseneeriaprojektide kallal, mistõttu saame omandatud oskusi Robolahingul täiesti teises võtmes proovile panna. Igal aastal tulevad uued ideed ja parandused. Vana robotiga ilmselt uuele võistlusele minna ei julgeks. Kokkuvõttes tekitab Robolahing alati korraliku hasardi,» ütles Märt Nõmme.
Järjekorras kaheksas Robolahing toimub sel aastal 1.-2. novembril Lange Motokeskuses ning on koos õpilasvõistlusega esimest korda kahepäevane ettevõtmine. Korraldamist toetavad haridus- ja teadusministeerium ja Cleveron.