Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Ukraina Nõuka-aegsetele lennukitele pandi külge Storm Shadow raketid - mis saab edasi? (2)

Copy
Ukraina eesliinipommitajaks on praegu Nõukogude-aegne SU-24, mis saab Storm Shadow tiibrakettide lisamisega võimekuse, mida varem pole olnud.
Ukraina eesliinipommitajaks on praegu Nõukogude-aegne SU-24, mis saab Storm Shadow tiibrakettide lisamisega võimekuse, mida varem pole olnud. Foto: GENYA SAVILOV / AFP

Ukraina on edukalt kohandanud oma Nõukogude-aegsed Su-24 pommitajad kandma ja laskma Prantsuse-Briti õhk-pinnatüüpi tiibrakette SCALP-EG (ka Storm Shadow), millele on kaasa aidanud Lääne liitlastelt saadud hiljutine sõjaline toetus. See areng, mis nüüd on ka sotsiaalmeedias avaldatud piltidelt kinnitust leidnud, annab Ukrainale võimaluse sihtida väärtuslikke sihtmärke Venemaa okupeeritud aladel, kirjutab Army Recognition.

Su-24 on Nõukogude-aegne kahemootoriline muudetava tiivanurgaga pommitaja, mis on mõeldud kõikvõimalikes ilmastikutingimustes ja madalal lennukõrgusel tungima vaenlase territooriumile. Sukhoi poolt 1960. aastate lõpus välja töötatud ja 1970. aastatel kasutusele võetud lennuk pidi andma Nõukogude õhuväele võimekuse löögiks sügavale vaenlase tagalasse, kandes pardal nii tava- kui ka tuumarelvi.

Lennukist sai Nõukogude Liidu taktikaliste pommitajate peamine mudel, mis oli võrreldav USA F-111ga, ning seda täiustati mitmel korral.

Su-24 oli teenistuses mitmes riigis, sealhulgas Venemaal ja Ukrainas, kus jätkuvad vana mudeli moderniseerimisprojektid on pikendanud selle kasutusiga ka pärast Nõukogude Liidu lagunemist.

Ukraina Su-24 kohandamine SCALP-EG/Storm Shadow rakettide kasutamiseks on üsna oluline saavutus, kuna see võimaldab Ukraina õhujõududel täpselt ja kaugelt tabada vaenlase sihtmärke. Suurbritannia on andnud loa kasutada neid relvi ka Venemaa territooriumil.

Ukraina on osav Vene tehnika ümberehitaja

Algupäraselt Nõukogude Liidus välja töötatud ründelennuk on Ukraina inseneride poolt põhjalikult ümber ehitatud, et saaks kasutada lääneriikide rakette. Kohandamise käigus uuendati avioonikat, tulejuhtimissüsteemi ja sidekomponente raketi ja lennuki vahel, tagamaks täieliku ühilduvuse SCALP-EG sihtimis- ja juhtimissüsteemidega.

Tegu on esimese korraga, kus mitte-NATO platvorm on kohandatud kasutama seda kõrgtehnoloogilist raketti, mis näitab Ukraina osavust oma Nõukogude-aegset lennuväge moderniseerida Lääne tehnoloogia abil.

Su-24 muudetava tiivanurgaga disain ja madalal kõrgusel lendamise võime muudavad selle ideaalseks platvormiks SCALP-EG/Storm Shadow rakettide stardiks, aidates täpselt tabada kriitilisi Venemaa sõjalisi sihtmärke ning vähendades samas vaenlase poolt avastamise riski.

SCALP-EG raketid, mida Ühendkuningriigis tuntakse Storm Shadow nime all, toimetati Ukrainasse 2023. aasta keskpaigas osana Prantsusmaa ja Ühendkuningriigi laiemast sõjalisest abipaketist.

Need raketid anti vastuseks Ukraina kiireloomulisele palvele saada arenenud relvastust, mis suudaks vastu seista Venemaa kaugmaa suurtükiväele ja raketirünnakutele. Tarnitud relvastus aitas Ukrainal täita oma kaugmaa ründevõimekuse lünki, andes võimaluse sihtida Venemaa positsioone kaugel eesliinist eemal.

Lendab kaugele vaenlase tagalasse

SCALP-EG/Storm Shadow on pika lennuulatusega õhust lastav tiibrakett, mis on loodud täppislöökideks ning pakub mitmeid eeliseid nii kauguse, täpsuse kui ka vargsuse osas. Raketi maksimaalne lennuulatus ületab 250 kilomeetrit (mõnedes variantides kuni 560 kilomeetrit), mis jätab Ukraina tabamisulatusse sihtmärke Venemaa okupeeritud territooriumitel ka ilma sellesse õhuruumi sisenemata. Rakett on varustatud 450 kg BROACHi lõhkepeaga (Bomb Royal Ordnance Augmented Charge), kaheastmelise süsteemiga, mis suudab tungida tugevdatud rajatistesse ja seejärel lõhkeda seespool, maksimeerides kahju kindlustatud sihtmärkidele, nagu punkrid, juhtimiskeskused ja laskemoonalaod.

Raketti juhib kombinatsioon GPSist, inertsiaalnavigatsioonist ja maapinda järgivast radarist, mis tagab täpse sihtimise ja navigatsiooni eriti lennu lõppfaasis, kui lähevad veel käiku ka infrapunasensorid sihtmärgi võrdlemiseks eelnevalt mällu laetud kujutistega. See aitabki väga täpselt tabada ka tugevalt kaitstud piirkondades.

Lisaks muudab raketi väike radariprofiil selle vaenlase õhutõrjele raskesti avastatavaks ja püüdmatuks, suurendades võimekust tungida kaugele vaenlase kontrollitud õhuruumi.

Need omadused – suur ulatus, märkimisväärne hävitusvõime ja täpsus – muudavad SCALP-EG/Storm Shadow raketi tõhusaks vahendiks vaenlase häirimisel, eriti logistiliste ja juhtimiskeskuste halvamise kaudu.

Lennukid ise ohtu ei satu

SCALP-EG/Storm Shadow rakettide kasutusvõime lisamine Su-24-le pakub Ukrainale uue taseme operatiivset paindlikkust. Varem oli Ukraina kaugmaa ründevõimekus piiratud, kuid nende rakettide integreerimine annab Ukraina õhujõududele võimaluse süvalöökideks Venemaa kontrollitud aladele ilma lennukeid olulisse ohtu seadmata.

Ulatuses üle 250 kilomeetri suudab SCALP-EG tabada olulisi Venemaa sõjalisi objekte, laskemoonaladusid ja logistikasõlmi kaugel eesliinist. See võimaldab Ukrainal häirida Venemaa varustusliine, juhtimiskeskusi ja infrastruktuuri, mis on kriitilised Venemaa operatsioonide jätkusuutlikkuse tagamiseks. Su-24 võime sooritada neid lööke madalal kõrgusel koos raketi vargsusomadustega suurendab oluliselt edukate missioonide tõenäosust.

Storm Shadow Pariisi lennundusnäitusel. Tegu on üsna koguka relvaga, mis suudab palju kahju teha täpselt kohale lennates.
Storm Shadow Pariisi lennundusnäitusel. Tegu on üsna koguka relvaga, mis suudab palju kahju teha täpselt kohale lennates. Foto: Lewis Joly

Hiljutised teated viitavad sellele, et Ukraina jõud on juba kasutanud SCALP-EG/Storm Shadow rakette mitmes operatsioonis, sihtides täpselt Venemaa logistikakeskusi ja laskemoonaladusid. Need löögid mitte ainult ei kahanda Venemaa operatsioonivõimet, vaid sunnivad Venemaa vägesid ka ressursse ümber paigutama, et kaitsta varem kättesaamatus kauguses asuvaid tagalapositsioone.

Olulised sihtmärgid laskeulatuses

SCALP-EG/Storm Shadow rakettide integreerimine Ukraina Su-24 lennukitesse tähistab märkimisväärset arengut riigi sõjalises võimekuses. See kohandamine on muutnud Su-24 võimsaks kaugmaa löögiplatvormiks, mis suudab kriitilisi Venemaa sihtmärke tabada suure täpsusega ja vargsi, radaritele märkamatult. Kuna konflikt jätkub Venemaa aktiivse pealetungiga, on Ukraina võime teha süvalööke Venemaa võtmetähtsusega sõjalistele sihtmärkidele otsustava tähtsusega sõja käigu kujundamisel.

Tagasi üles