Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Tehisaru juhatab teed: Google Maps ja Waze saavad tehisintellekti toe (1)

Copy
Google ristas oma navigatsioonirakendused tehisaruga Gemini ja tulemuseks on arukam teejuht, mis saab aru ka vabas kõnekeeles antud keerulisematest käsklustest.
Google ristas oma navigatsioonirakendused tehisaruga Gemini ja tulemuseks on arukam teejuht, mis saab aru ka vabas kõnekeeles antud keerulisematest käsklustest. Foto: Google

Kas kunstmõistuse hallutsinatsioonid hakkavad meid nüüd kraavi suunama? See selgub peagi, sest selle aasta jooksul jõuab erinevate kasutajateni jupikaupa Google'i uuendus, mis täiustab kaarditeenust Google Maps ning autodes kasutatavat navigeerimisteenust Waze, mida hakkab täiendama Google'i suure keelemudeliga vestlusrobot Gemini.

Google Maps, Waze ja Google Earth tõid arendajatele ja linnaplaneerijatele välja uued generatiivse tehisintellekti võimalused, mis aitavad kasutada kõige uuemat infot paikade kohta ning toetavad georuumiliste probleemide lahendamist. Samal ajal muutuvad ka tavalise kasutaja jaoks kaardid veel täpsemaks ning juhised detailsemaks.

Google'i teenused hakkavad ka paremini aru saama lihtsalt vabas kõnekeeles antud tekstist, mille põhjal kas otsitakse sobivaid kohti või antakse nõu, mida lähiümbruses teha, kirjutatakse Google'i blogis.

Praegu kasutab rohkem kui kümme miljonit veebisaiti ja rakendust Google Mapsi Platformi alates sellest, et lihtsalt kodulehel oma kontori asukohta näidata kuni keerukate rakendusteni välja, mis Google'i kaarti põhjaks võttes joonistavad sellele peale vaatamisväärsusi, kinnisvarakuulutusi, piirkondi või täiesti uusi kaardikihte. Google Mapsi teenuse kasutajateks on organisatsioonid seinast seina alates toidukulleri teenustest kuni kinnisvara veebilehtedeni.

Kuna üha rohkem arendajaid loob nüüd ka generatiivse tehisintellekti rakendusi, on tekkinud vajadus värske ja usaldusväärse info järele, mida saaks masinale ette sööta. Google tutvustaski selle jaoks oma uut funktsiooni Grounding with Google Maps, mis võimaldab arendajatel ja veebilehtede omanikel kasutada väga rikkalikku asukohainfot, et muuta tehisintellekti loodud vastused täpsemaks ja värskemaks. See funktsioon kajastab kiiresti muudatusi rohkem kui 250 miljonis kohas maailmas, mis on Google Mapsi andmebaasis.

Google Earthis on uus tehisintellekti toega linnaplaneerimise tööriist

Google Earthi rakendus laiendab samuti nüüd Gemini tehisaru võimalusi, mis lubavad linnaplaneerijatel saada sügavamaid linna tasemel teadmisi ning vähendavad andmete analüüsimiseks kuluvat aega päevadelt minutiteni.

Keerulisemaid küsimusi saab esitada Google Earthi vestlusaknas nagu vestlusrobotiga vesteldes. Tulemused kuvatakse kaardile.
Keerulisemaid küsimusi saab esitada Google Earthi vestlusaknas nagu vestlusrobotiga vesteldes. Tulemused kuvatakse kaardile. Foto: Google Earth

Näiteks võib linnatranspordi planeerija küsida, millised viis linnaosa vajavad enim elektriautode laadijaid ja Google Earth koostab kaardistatud visualiseeringu, kus see info on kohe näha.

Selle funktsiooni arendamisel tehti koostööd Google Researchi ja firma X (Moonshot Factory) meeskondadega ning Google kutsub nüüd huvilisi üles registreeruma usaldusväärseteks testijateks.

Tehisaru toega avanevad uued navigeerimise võimalused

Uueneb ka ülipopulaarne kaardirakendus Google Maps. Igal kuul kasutab seda enam kui kaks miljardit inimest. Google’i Geo divisjoni asepresident ja juht Chris Phillips märkis, et paljud Mapsi funktsioonid ongi tehisintellekti toel loodud.

Näiteks liitreaalsuse funktsioon Google Lens, mis on küll juba aastaid vana, laseb mobiili kaameravaate kaudu näha kaamerapildi peal lähedalasuvaid kohti, andes infot nende avamisaegade, hinnangute ja hõivatuse kohta.

Sel nädalal saavad USA Androidi ja iOSi kasutajad proovida Google Mapsi uut kontekstuaalset otsingut, kus tehisintellekti toega soovitused annavad täpsemat infot erinevate kohtade, näiteks speakeasy-tüüpi baaride kohta. Lisaks võimaldab Gemini mudel andmeid kaardil kontrollida ja kinnitada.

Teekonna planeerimine ja liiklusteated mugavamaks

Mujale maailma peaksid uued omadused jõudma selle aasta jooksul. Järgmisel kuul aga hakkab Google lisama mõnele linnapiirkonnale üksikasjalikumat sõiduradade infot.

Suuremates linnades näitab sinine joon täpselt, mis sõidurajalt peab ära pöörama. Samuti on näha kõik ülekäigurajad ja foorid. See täiendus pidi jõudma ligi 150 linna kaardile.
Suuremates linnades näitab sinine joon täpselt, mis sõidurajalt peab ära pöörama. Samuti on näha kõik ülekäigurajad ja foorid. See täiendus pidi jõudma ligi 150 linna kaardile. Foto: Google Maps

Google Maps pakub tehisaru toe saabudes võimalust lisada teekonnale vahepeatusi ühe nupuvajutusega. Marsruudi lõpus soovitab Maps automaatselt ka parkimisvõimalusi ning vahetab end vajadusel jalgsi juhistele koos lisatud liitreaalsusega, et jõuda lõpp-punkti.

Samuti saavad kasutajad esitada teateid ilmastikuhäiretest (näiteks et tee on üle ujutatud või puu on ette langenud) ja kasutada uusi linnapõhiseid 3D-vaateid.

Waze täiustub tehisaru toel

Täielikult Google'i Geo divisjoni integreeritud navigeerimisrakendus Waze, mis on autojuhtide seas väga populaarne, parandab kasutuskogemust loomuliku keele töötlemise ja kõnel tuginevate soovitustega.

Uus funktsioon, mis esialgu on saadaval vaid valitud testijatele, lubab kasutajatel suuliselt kirjeldada seda, mida nad näevad, näiteks liiklustõkkeid või muid teel olevaid objekte häälega, ilma et peaks, nagu vanasti, ekraanilt vastava nupu ikooni otsima. Seega ei pea juht enam silmi teelt ekraanile suunama.

Ingliskeelse kirjelduse põhjal üritab Gemini tehisintellekt aru saada, millega on tegu, ja jagab kas lisainfot või kui tegemist on takistusega, arvutab kohe teekonna ümber. Kui Gemini vajab lisainfot, siis palub vestlusrobot kõnekeeles antud käsklust või kommentaari täpsustada, näiteks ummiku, teetakistuse või mõne muu raporteeritava muudatuse kohta.

Populaarses autonavigatsiooni äpis saab inglise keeles takistustest teada anda – näiteks «Madrats on teele kukkunud!». Google'i tehisaru Gemini paneb takistuse siis kohe kaardile üles teistele nähtavaks.
Populaarses autonavigatsiooni äpis saab inglise keeles takistustest teada anda – näiteks «Madrats on teele kukkunud!». Google'i tehisaru Gemini paneb takistuse siis kohe kaardile üles teistele nähtavaks. Foto: Google Waze

Waze lubab, et ka uued koolimajade läheduse tsoonide teavitused, mis ilmuvad ümbruses olevatel sõiduteedel sõitjatele, hakkavad kasutajatele rakenduma hiljemalt sel aastal.

Mis saab hallutsinatsioonidest?

Muidugi tekib kohe küsimus vestlusrobotite tuntud omadusest: hallutsinatsioonidest. Kas nende pärast hakkab tehisaru samuti kohti ja asju välja mõtlema?

Google püüab seda lahendada protsessi abil, mida nimetab maandamiseks, vahendab pressile räägitut CNET. «Me vaatame Google Mapsis miljardeid teabekilde, et neid vastuseid faktiliselt kontrollida,» ütles Google Mapsi asepresident ja peadirektor Miriam Daniel, «nii et andmete puhul, mida selles osas kasutaja tegelikult kuuleb-näeb, võib olla kindel, et see on Google Mapsis päriselt olemas.»

Tagasi üles