Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Hiinlased arendavad mikrolainerelva, millega tehiskaaslasi tappa

Copy
Ameeriklased väntasid filmi, hiinlased tahavad valmis teha: väidetavalt on Hiina teadlastel õnnestunud luua kiiri koondav mikrolainerelv, millega saab kosmoses pahandust teha.
Ameeriklased väntasid filmi, hiinlased tahavad valmis teha: väidetavalt on Hiina teadlastel õnnestunud luua kiiri koondav mikrolainerelv, millega saab kosmoses pahandust teha. Foto: Adis Resic / Pixabay

Hiina teadlased on väidetavalt välja töötanud uue mitme kiirega mikrolainerelva, mis ühendab mitmest allikast pärit mikrolained üheks ülitäpseks ja võimsaks kiireks. Üsna sarnaselt «Tähtede sõja» filmide «Surmatähe» superlaseri kontseptsioonile suudab see relv fokuseerida suure energia ühe sihtmärgi pihta.

Uue tehnoloogia katsetused on väidetavalt juba edukalt läbitud Hiina sõjaväe kontrolli all.

Kui «Tähtede sõjas» kasutab «Surmatäht» kristalle, et genereerida tohutut energiat, mis suunatakse läbi paljude laserkiirte koondajate, tekitades niivõrd tugeva energiakiire, et see suudab hävitada terveid planeete, siis hiinlastel on muidugi mastaap väiksem lahendus. Ulmekirjanduses kirjeldatud kiir on siiski reaalses maailmas veel võimatu, aga analoogne nõrgem relv võib peagi tehtud saada, kirjutab Interesting Engineering.

Täpne ja võimas mikrolainerelv

Hiina uus mikrolainetel töötav sõjamasin koosneb, nagu öeldud, mitmest sõltumatust mikrolainete tekitajast, mis on paigutatud üksteisest pisut eemale erinevatesse asukohtadesse. Raketid koordineerivad oma kiire sihtimist, fokuseerides energia ühte kohta ja suurendades rünnaku tugevust.

Üks peamisi väljakutseid on aga kosmoses kiire edastamise täpne ajastus ja iga mikrolainerelva kanduri asukoha täpne positsioneerimine. Arvutuste kohaselt peavad mikrolainekandjad positsioneeruma vaid mõnemillimeetrise täpsusega ning nende ajastamisviga ei tohi ületada 170 pikosekundit (sekundi triljondikku).

See ajastus on isegi lühem kui GPS-satelliitide aatomkellade kasutatav täpsus. Ehkki väljakutse on suur, on Hiina teadlased suutnud sellele lähedasi tulemusi saavutada. Näiteks püstitati mullu maailmarekord, kui kasutati optilist kiudu, saavutades ajastustäpsuse 10 pikosekundit 1800-kilomeetrise vahemaa ulatuses. Seega peaks tegelikult juba vajalik ajastatus olema saavutatav, kuid mängu tulevad ka muud takistused, mis mikrolainerelva ehitamisel tuleb ületada.

Katsetuste käigus on selgunud, et relv suudab tõhusalt häirida ka USA GPS-i ja muid satelliidisüsteeme.

Teadaolevalt koosneb uus süsteem seitsmest mikrolainete saatmisüksusest. Igal neist on täpsed millimeetrite tasemel koordinaatide määramise laserid, mida juhib mobiilne juhtimiskeskus.

See analüüsikeskus koondab mitmesugustelt platvormidelt andmeid ja annab juhiseid mikrolainete kiire täpsemaks koondamiseks. Projekti kallal töötanud Hiina teadlase sõnul saavutatakse mikrolainekiirte fokusseerimisel efekt, mida on kirjeldatud kui «1+1>2».

Võime häirida satelliite, kuid planeete ei hävita

Kuigi relv ei suuda (veel) hävitada planeete nagu «Tähesõdades», on sellel siiski laiad kasutusvõimalused ka palju lahjema kiirega, sealhulgas uue tehnoloogia katsetamiseks sõjalistes harjutustes. Täpsuse ja efektiivsuse suurendamiseks on teadlased ühendanud ajastusmehhanismid optilise kiuga, saavutades ülitäpse sünkroonimise.

Relva tehnilistest parameetritest ei taha Hiina sõjavägi teistele eriti rääkida. Teoorias võimaldaks siiski hajutatud struktuur kiirguse võimsust veelgi suurendada. Eelnevate uuringute kohaselt võib suunatud energiaga relv, mille väljund ulatub ühe gigavatini, kahjustada juba märkimisväärselt lähedal asuvaid satelliite.

Hiina teadlased usuvad, et see tehnoloogia võiks pakkuda mitmeid võimalusi sõjaliste operatsioonide toetamiseks ja tehnoloogilisteks uuendusteks.

Kuna seni pole palju imerelva ehitusest avaldatud, peame leppima sellega, kuidas kirjeldatakse lahti «Tähesõdade» kuulsa «Surmatähe» kiire toimimist:

Tagasi üles