Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Trump lubab vabastada tehisaru kammitsaist – mida see tähendab?

Copy
Tehisintellekti abiga loodud pilt Donald Trumpist ja sõnadest. USA järgmine president tahab vabastada kunstmõistuse tsensuurist ja arenduspiirangutest.
Tehisintellekti abiga loodud pilt Donald Trumpist ja sõnadest. USA järgmine president tahab vabastada kunstmõistuse tsensuurist ja arenduspiirangutest. Foto: Rogier Hoekstra / Pixabay

Donald Trump on valmis kaotama USAs kehtivad tehisintellekti (TI) piiravad regulatsioonid, kuna on lubanud tühistada presidendiks oleku ajal Joe Bideni kehtestatud täitekorralduse, mis lõi TI tehnoloogia regulatiivse raamistiku. See võib tähistada sügavat pöördepunkti, avades tee reguleerimata tehisaru arendusele, millel võib olla suur mõju paljudele valdkondadele, sealhulgas riiklikule julgeolekule, tehnoloogiasektorile ja ühiskonnale.

Ehkki Trumpi seisukoht tehisaru teemal sobitub tema laiemasse kampaaniaplaani, mis vastandub sellele, mida ta nimetab Bideni «radikaalseteks vasakpoolseteks ideedeks» ja mis seab esikohale vabaturu põhimõtted, on samas USAs korraldatud küsitluse kohaselt 72% inimestest tehisintellekti piiramise ja reguleerimise poolt, 83% näeb aga vabalt piiranguteta arendatava tehisaru poolt katastroofiohtu. Sealhulgas näeb sellist ohtu ka 78% vabariiklastest, kelle presidendikandidaat Trump on.

Trumpi kampaanias öeldakse, et Bideni administratsiooni 2023. aasta oktoobris riigikaitse seaduse alusel kehtestatud regulatsioonid pidurdavad innovatsiooni, kuna need suurendavad valitsuse sekkumist tehisaru arendamisse.

Nende kaotamiseks piisab Trumpil lihtsalt vastukorralduse väljaandmisest, mis tühistaks Bideni kehtestatud juhised.

Millega Trump nõus pole?

Bideni kehtestatud tehisaru regulatsioonid nõuavad mitmeid piiravaid samme tehnoloogiaettevõtetelt, mis arendavad suuremahulisi TI mudeleid, ja need on saanud palju konservatiivset kriitikat, kuna nõuavad sisu üle suuremat kontrolli ja isegi riigi sekkumist.

Üks peamisi sätteid nõuab ettevõtetelt põhjalike riskihindamiste, sealhulgas nn Red Team'i ehk punase meeskonna testimise läbiviimist haavatavuste hindamiseks ning selle tulemuste jagamist valitsusega, kirjutab Futurism.

Selle regulatsiooni pooldajate sõnul suurendab see küberjulgeolekut, kuid vastased näevad, et see pidurdab samas innovatsiooni TI valdkonnas ning toob kaasa ärisaladuste lekitamise.

Teine vastuoluline punkt Bideni korralduses suunab riiklikku standardite ja tehnoloogia instituuti (National Institute of Standards and Technology ehk NIST) koostama juhiseid tehisintellekti mudelite eelarvamustest puhastamiseks, et vältida diskrimineerimist näiteks rassi või soo alusel.

Trump ja tema toetajad näevad seda meetmena, mis toob tehnoloogiasse liigselt poliitilist ideoloogiat, seades sotsiaalsed küsimused innovatsiooni arvelt esikohale ja moonutades tulemusi.

Elon Muski roll ja mõju

Trumpi ettevaatav regulatsioonivastane hoiak tehisaru suhtes langeb üsna hästi kokku sellise tuntud tehnoloogiategelase arvamusega nagu Elon Musk, kes on häälekalt kritiseerinud tehisaru tsenseerimist.

Trumpi peamise toetajana on Musk asutanud ka oma tehisintellekti projekti eesmärgiga mõista universumit ning tema ärid võivad otseselt kasu saada palju leebemast regulatiivsest keskkonnast. Elon Muski firmade arendatav vestlusrobot Grok ongi tuntud vabama lähenemise poolest ning ka Muskile kuuluv sotsiaalmeedia platvorm X on kohati kõrvaldanud piirangud sisule, mida varem tsenseeriti.

Laiemalt plaanib aga Trumpi administratsioon soosida tehnoloogiasektori dereguleerimist, hõlmates tõenäoliselt ka krüptovaluutat ja teisi kiiresti arenevaid valdkondi.

Samas jääb Trumpi seisukoht monopolide suhtes leebemaks, kirjutab Reuters. Kuigi tema esimesel ametiajal tehti esimesed sammud selliste tehnoloogiagigantide nagu Google laialdase mõjuvõimu piiramise suunas, on Trumpi hiljutised avaldused näidanud, et ta ei pruugi pidada suurte tehnoloogiaettevõtete monopolide vastaseid samme prioriteediks hoolimata sellest, et tema asepresidendi kandidaat J. D. Vance tahab neile võimupiirangute kehtestamist, kirjutab Bloomberg.

Mida toob uus regulatsioonivaba tehisaru ajastu?

Kuigi Trumpi kampaaniaplatvorm on konkreetsete sammude suhtes veel ebamäärane, viitab suundumus minimaalsetele järelevalve meetmetele TI arenduse üle, et saabub tehisintellekti arengu reguleerimata või vähe reguleeritav ajastu.

See on äratanud muret mõnedes tehisaru ekspertides, arvestades selle tehnoloogia võimalikku suurt ühiskondlikku mõju – alates ulatuslikust töökohtade kadumisest kuni TI toega süsteemide tohutult suure energiatarbimiseni. Tööstuse esindajad hoiatavad ka kontrollimatu tehisaru arengu riskide eest, kuigi mõned mured võivad olla ka liialdatud.

Trumpi lubadused viitavad üsna suurele pöördele Bideni välja töötatud piirangutest loobumisel, mille fookuses on vaba arendus. Seega ootavad seda valdkonda ees olulised muudatused ja raskesti ennustatav mõju ühiskonnale.

Trumpi peamised lubadused ja algatused tehisaru teemal

Artikli foto
Foto: Evan Vucci / AP

Olemasolevate määruste kehtetuks tunnistamine: Trump on lubanud tühistada Joe Bideni korralduse tehisintellekti kohta, mida ta kirjeldab kui ohtlikku ja innovatsiooni takistavat. Tema kinnitusel sunnivad praegused regulatsioonid tehisintellekti arendamisele peale vasakpoolseid radikaalseid ideid ja tema eesmärk on asendada need poliitikaga, mis edendab sõnavabadust.

Keskendumine innovatsioonile: Trumpi kampaaniaplatvorm rõhutab pühendumust tehisintellekti innovatsiooni toetamisele, vähendades föderaalset järelevalvet. Ta usub, et vähem reguleeritud keskkond kiirendab tehnoloogilisi edusamme ja säilitab Ameerika Ühendriikide juhtpositsiooni tehisintellekti valdkonnas kogu maailmas.

Investeeringud tehisintellekti arendusse: oma esimesel ametiajal algatas Trump Ameerika TI algatuse, mille eesmärk oli toetada föderaalseid investeeringuid tehisintellekti teadus- ja arendustegevusse. Ta kavatseb seda suunda nüüd jätkata, suurendades tehisintellekti projektide rahastamist, parandades juurdepääsu föderaalandmetele ja edendades STEM-haridust.

Riiklik julgeolek ja ülemaailmne konkurents: Trumpi strateegia peab tagama, et USA säilitaks tehisintellekti valdkonnas oma konkurentsieelise Hiina ja teiste suurriikide ees. See katab ka ekspordikontrolli rakendamist, et piirata Hiina juurdepääsu kõrgtehnoloogiale.

Tööjõule avalduvad mõjud: edendades tehisintellekti kiiret arengut, on Trump tunnistanud vajadust poliitika järele, mis valmistaks Ameerika töötajaid ette tehisintellekti tehnoloogiate tekitatud muudatusteks.

Allikad: Futurism, UKTech, Thebulletin.org

Tagasi üles