Ameerika Ühendriikide õhuvägi on sõlminud üheksa miljoni dollari suuruse lepingu Taani kaitsetööstuse ettevõttega Terma, et varustada oma F-16 hävitajad 3D-audiosüsteemiga. Kaheaastase ajavahemiku jooksul uuendab Air Combat Command oma F-16 lennukeid, varustades need Terma seadmetega.
Taani firma loob miljonite eest F16 hävitajatesse ruumilise helisüsteemi – milleks? (2)
Täiustatud 3D-helisüsteem asitab luua ruumilist heli ja pakub mürasummutust, mis muudab ohtude suuna tajumise piloodi jaoks palju täpsemaks ning suurendab reaktsioonikiirust.
Terma kaitsesüsteemide asepresident Rob Strasser märkis, et see auhind on oluline verstapost nende ettevõtte jaoks, kuna nad on pühendunud just kõrgetasemeliste audiosüsteemide pakkumisele, vahendab Interesting Engineering.
3D-helisüsteem nagu arvutimängus
Terma 3D-audiosüsteem, mis on ühilduv kõigi lennukitüüpidega, pakub kõrgekvaliteedilist digitaalset helisignaali, mis eraldab signaalid ruumiliselt, joondab heli vastavalt ohusuundadele ning integreerib aktiivse mürasummutusega. See arenenud tehnoloogia kõrvaldab nn mürase ruumi efekti, mis lubab pilootidel missiooni ajal kiiremini ja täpsemalt reageerida.
Süsteem aitab pilootidel eristada tähtsaid helisignaale, näiteks maapealse juhtimiskeskuse kõnesid ja väljast tulevaid ohuhäireid. Ruumilise jaotuse funktsioon võimaldab helisignaale jaotada erinevatesse piloodi helivälja piirkondadesse, mis muudab üldise kuulmiskogemuse loomulikumaks ja vähem stressirohkeks. See sarnaneb arvutimänguga, kus ruumiline heli annab teada, kus suunas vaenlane end peidab.
Kiirem häire: vaenlasest poolteist sekundit varem
Ruumiline helisüsteem laseb pilootidel kiiremini tuvastada erinevaid ohtusid, sealhulgas raketiohutusteateid, radari- ja laserhoiatusi ning väikese kaliibriga relvade tuvastussüsteemi ohte.
Peakomplekt, mis kasutab peajälgimise funktsiooni, kohandab heliallikaid reaalajas vastavalt piloodi pea asendile, luues dünaamilise ja realistliku helikeskkonna. See võib osutuda elupäästvaks funktsiooniks, kui piloodid seisavad silmitsi RPGde või radariga suunatud soojust jälgivate rakettidega.
Selle tehnoloogia kasutamine toob kaasa kiiremalt tehtud ja paremad otsused, kuna piloodid tajuvad missioonikriitilistes olukordades olulisi detaile 1,5 sekundit kiiremini kui võimalikud vastased.
Erinevate helisignaalide üheaegne kuulamine võib tekitada stressi ja segadust, kuid 3D-audiofunktsioon võimaldab pilootidel eraldada erinevaid hääli ning valida, millistele keskenduda ja paremini aru saada ümbritsevast helikeskkonnast.