Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

USA täiustatud täppisrelvad jõuavad Ukrainasse, et Vene õhutõrjele tuul alla teha (1)

Copy
USA sõjalennuk F/A18F, mis on võimeline kandma raketti AGM-88E. Ukrainlased integreerivad neid relvi vastavalt oma võimalustele ka Nõukogude-aegsetele lennukitele.
USA sõjalennuk F/A18F, mis on võimeline kandma raketti AGM-88E. Ukrainlased integreerivad neid relvi vastavalt oma võimalustele ka Nõukogude-aegsetele lennukitele. Foto: Sra Greg L. Davis; Wikimedia Commons

USA on alustanud AGM-88E Advanced Anti-Radiation Guided Missiles (AARGM) rakettide tarnimist Ukrainasse, et parandada täpsuslööke Vene õhutõrjesüsteemide vastu. Nii teatasid The Wall Street Journal ja OSINTtechnical 9. novembril.

See USA samm tugevdab märgatavalt Ukraina võimet Vene õhutõrjesüsteemide neutraliseerimiseks.

AGM-88E AARGM on kiire ja täpne õhk-maa-tüüpi rakett, millel on võimekus tabada ja hävitada vaenlase radarijaamu ning maa-õhk-tüüpi raketisüsteeme (SAM).

Kui AGM-88 HARM kasutab passiivset radarit, et sihtmärgi signaale tuvastada, siis AGM-88E AARGM sisaldab mitmerežiimilist otsingusüsteemi, mis kombineerib täiustatud passiivse radari tuvastussüsteemi ja millimeeterlaineala radari. See võimaldab AGM-88E raketil tabada sihtmärki täpsemalt ka siis, kui vaenlase radarid lülitatakse lennu ajal välja, pakkudes sellega märkimisväärset eelist oma eelkäija ees.

Täiustus parandab ka raketi võimet tuvastada ja neutraliseerida väärtuslikke õhutõrjesüsteeme, suurendades selle tõhusust.

See USA rakett võib muuta tasakaalu õhus ukrainlaste kasuks.
See USA rakett võib muuta tasakaalu õhus ukrainlaste kasuks. Foto: David Monniaux / Wikimedia Commons

AGM-88E Advanced Anti-Radiation Guided Missile (AARGM) on mõeldud peamiselt vaenlase õhutõrje sihtimiseks. Orbital ATK (nüüd Northrop Grummani osa) välja töötatud süsteem kujutab endast varasema AGM-88 HARM raketi edasiarendust, mis suurendab võimet tabada nii fikseeritud kui ka mobiilseid sihtmärke, eriti neid, mis suudavad avastamise vältimiseks oma radarisüsteemid välja lülitada.

Raketi pikkus on 417 cm, läbimõõt 25,4 cm ja tiibade siruulatus 112 cm. Relv kaalub ligikaudu 361 kg ja võib saavutada kiiruse, mis ületab kahekordse helikiiruse (2 MACH). Tööulatus on 60 meremiili (111 km).

AGM-88E AARGM raketti saab panna erinevatele lennukiplatvormidele ning see ühildub ka F-35 ja teiste NATO sõjalennukitega.

Esimene partii seda tüüpi rakette jõudis tegelikult juba suure saladuskatte all Ukrainasse 2022. aasta keskpaigas, nüüd on aga Ukrainasse saabunud AGM-88E AARGM täiustatud versioon, mis pakub veelgi arenenumat tööriista vaenlase õhutõrjesüsteemide hävitamiseks – Suppression of Enemy Air Defenses ehk SEAD.

Ukraina jaoks, kus on integreeritud Lääne relvastust Nõukogude-aegsete lennukitega, pakub AGM-88E AARGM taktikalist eelist. MiG-29 ja Su-27 hävitajate puhul kasutati varasemaid rakette integreerides üsna loomingulisi lahendusi, nagu iPadid, et ületada ühilduvusprobleeme. Taoliste rakettidega on Ukraina korraldanud nn metssearünnakuid – peibutusoperatsioone, mille eesmärk on provotseerida, tuvastada ja hävitada vaenlase õhutõrjesüsteemid.

Täiustatud AGM-88E versiooni abil saavad Ukraina väed nüüd kõrgema taseme täpsuse ja töökindluse, mis aitab paremini neutraliseerida Vene maa-õhk raketisüsteeme, sealhulgas S-300 ja S-400 õhutõrjerakette.

Uue SEAD võimega saavad Ukraina piloodid tungida sügavamale vaenlase õhuruumi, vähendades riski Vene õhukaitse poolt tabatud saada. Laiemas plaanis, kirjutab Army Recognition, võib aga AGM-88E kasutamine muuta õhus ülemvõimu tasakaalu vaidlusalustes tsoonides, vähendades Venemaa eeliseid ja tugevdades Ukraina kaitse- ning vasturünnakuvõimeid.

Tagasi üles