Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Soomes tuleb Vene piiri äärde suur NATO droonibaas

Copy
RQ-4 Global Hawk.
RQ-4 Global Hawk. Foto: Bobbi Zapka / USA õhjõud / Wikimedia Commons

Soome on teinud NATOs ettepaneku rajada Vene piiri lähedale suur luuredroonide baas, vahendab Soome uudistekanalit Yle väljaanne Army Recognition. See algatus avab NATO-le võimaluse rajada uus luuretaristu Soome idapiiri lähedale, mis oleks oluliseks strateegiliseks luureandmete kogumise keskuseks üha tundlikumas piirkonnas.

Praegu on Soome õhujõudude käsutuses neli õhuväebaasi, millest Pirkkala on välja valitud sobivaimaks tulevaseks luurekeskuseks.

Baasi asukoht ja olemasolev taristu muudavad selle ideaalseks paigaks NATO suuremate luuredroonide majutamisel. Need õhusõidukid võiksid teostada pidevat järelevalvet Soome idapiiril.

Soome territooriumile saaks NATO paigutada mitut tüüpi arenenud luuredroone, mis on kohandatud põhjamaistes tingimustes kasutamiseks ning Venemaa piirialade jälgimiseks.

Nende süsteemide seas on tõenäoline kandidaat USA õhujõudude RQ-4 Global Hawk – strateegiline droon, mis on mõeldud pikamaalendudeks suurtel kõrgustel, pakkudes pidevat katvust sõjaliste liikumiste kohta luureandmete kogumiseks.

Luuredroon RQ-4 Global Hawk.
Luuredroon RQ-4 Global Hawk. Foto: Northrop Grumman

Teiseks võimalikuks süsteemiks on MQ-9 Reaper, mis sobib oma mitmeotstarbeliste luurevõimekuste ja operatiivse paindlikkuse tõttu nii luure- kui ka vajadusel relvastatud toetusmissioonideks.

MQ-9 reaper.
MQ-9 reaper. Foto: General Atomics

Lähiluureks võivad täienduseks olla kergemad droonid, nagu ScanEagle või RQ-21 Blackjack, mis on spetsialiseerunud lühimaa luurele, pakkudes täpsemat ülevaadet olulistest piirkondadest.

Hetkel viivad NATO luuredroonid, mis baseeruvad Itaalias, regulaarselt läbi missioone Soome õhuruumis. Augustis teostas USA õhujõudude RQ-4 Global Hawk jälgimislennu Soomes, lennates piiriäärsetel aladel ning viies läbi vaatlusmissioone Murmanskis Venemaal.

Strateegiline droon tegi piirkonnas mitu ringlendu olulise vaatluse eesmärgil. Pärast seda missiooni tugevdasid Ameerika Ühendriigid oma järelevalvet mehitatud luurelennuki RC-135U Combat Sent abil, mis on spetsiaalselt arendatud edasijõudnud luuremissioonideks ja pakub lisainfot piiriäärsete sõjaliste liikumiste kohta.

Alles arutatakse

Droonibaasi rajamise arutelud Soomes on hetkel veel üsna alguses. Samas näitab ettepanek Soome valmisolekut teha NATOga tihedamat koostööd oma idapiiri jälgimisel, mis on saanud liidu suurema tähelepanu osaliseks seoses Venemaaga seotud pingete kasvuga.

Boeingi droon Scaneagle.
Boeingi droon Scaneagle. Foto: Boeing

Projekti ajakava kohaselt võib lõplik otsus baasi rajamise kohta tulla järgmise aasta jooksul. Kui droonibaas Soome rajatakse, parandaks see märkimisväärselt NATO luureandmete kogumise võimekust Põhja-Euroopas, võimaldades suurendada sõjaliste liikumiste jälgimist Soome-Vene piiril.

Lisaks teatas NATO hiljuti, et Põhja-Euroopa maavägede (MCLCC) peakorter hakkab asuma Soomes Mikkeli linnas. See otsus, mis kinnitati 27. septembril, on põhjendatud Soome relvajõudude peakorteri asukohaga samas linnas, mis hõlbustab Soome ja NATO kaitsejõudude omavahelist koostööd.

Luuredroonibaasi ja piirkondliku peakorteri olemasolu Soomes võib muuta riigi Põhja-Euroopa luureandmete kogumise ja sõjalise koordineerimise strateegiliseks keskuseks. Järgmisel aastal tehakse lõplik otsus droonibaasi asukoha kohta ja käivitatakse peakorter Mikkelis.

Tagasi üles