Päevatoimetaja:
Kaido Einama

VIDEO Vaata kui kõhe: Poola humanoidrobot liigutab end vesilihastega nagu elusolend

Copy
Kui robot hakkab liigutama väga inimesesarnaselt, siis liikuvat skeletti vaadates tabab inimesi ebamugavustunne.
Kui robot hakkab liigutama väga inimesesarnaselt, siis liikuvat skeletti vaadates tabab inimesi ebamugavustunne. Foto: kaader videost / Clone Robotics

Poola robootikaettevõte Clone Robotics tutvustas oma uusimat saavutust: inimlaadsete liigutustega humanoid-torsot. Demonstratsioonivideos on näha kummitusvalget robotit, mille välimus võiks sobida isegi õudusfilmi. Tehniliselt on see aga inseneriteaduse imetegu.

Humanoidi varustav hüdrauliline süsteem pumpab vett, et aktiveerida kunstlihaseid ja saavutada vajalik painduvus.

Kuigi mõned ettevõtted, nagu Tesla jt, on juba valmis ehitanud kahejalgseid roboteid, mis oskavad hüpata ja tantsida ning mille eesmärgiks on aidata inimesi igapäevatoimingutes, siis sellega võrreldes võib Poola skelett tunduda veel üsna algeline. 

Kuid Clone Robotics ei püüagi luua hüppavat ja kõndivat koduabilist. 2021. aastal asutatud idufirma keskendub hoopis bioloogiat jäljendavatele robotitele, mis liiguvad bioloogiliste olendite jõu ja osavusega. See ettevõte on valinud ühe keerukama mudeli – inimese keha.

Miks on see nii kõhedusttekitav?

Clone Robotics alustas oma teekonda kunstlike luude ja lihastega robotkäe arendamisega, mis suudab toimida inimesele sarnasel viisil. See robotkäsi suudab isegi pöialt liigutada ja palli kinni püüda ilma kordagi eksimata.

Järgmise sammuna ehitas ettevõte juba inimese torsot meenutava roboti. See näib nii kõhedusttekitav just sellepärast, et liigutused ja ka välimus on nii tõetruud.

Oma YouTube’i lehel kirjutab ettevõte, et torso on varustatud «aktiveeritud küünarnuki, kaelalülide ja inimesele sarnaste õlaliigestega, sealhulgas sternoklavikulaar-, akromioklavikulaar-, skapulotorakaal- ja glenohumeraalliigesed».

Selle asemel, et püüda robotil saavutada keerulisi liigutusi olemasolevate tehniliste lahendustega, otsustas Clone Robotics kõigepealt reprodutseerida inimkeha anatoomiat ja alles seejärel töötada välja liigutused kunstlihaseid kasutades.

Kuidas see toimib?

Clone Torso kerge skeletistruktuur mahutab enda sisse ära kõik vajalikud komponendid ja pakub samas vajalikku tuge. Videos on torso asetatud vaagna peale ning sellel on peaga sarnane lisand. Kogu keha on kaetud valge kattega, mis kaitseb elektroonilisi komponente.

Liigutused saavutatakse patareidel töötavate pumpade ja ventiilide süsteemiga, mis tsirkuleerib vett. Torso sisaldab veemahutit ning kasutab hüdrosüsteemi, mis suunab vett läbi torude, et aktiveerida kõõluseid ja jäljendada lihaste liikumist.

Clone Robotics ei plaani neid roboteid kodudesse tuua. Selle asemel asendaksid robotid inimesi tööstuslikel koosteliinidel või tootmisüksustes, kus nõutakse osavust ja täpsust. Samuti võiksid need süsteemid täita ülesandeid, mis eeldavad esemete liigutamist ja käsitsemist.

Ettevõte kaalub ka oma robotkäte kasutamist meditsiinilise tööriistana patsientide taastusravis. Kasutades kaugjuhtimist, saaksid patsiendid aidata taastusravi protsessis ja taastada lihasfunktsioone.

Pole selge, kas ettevõte kavatseb tulevikus luua ka täiskomplektse humanoidi, kirjutab Interesting Engineering. Arvestades, et töötatakse ka roboti pea kallal (mida on videos näha), ei pruugi olla kaugel aeg, mil inimlaadsete lihastega ja sama osavad humanoidrobotid võiksid täita meie igapäevaseid ülesandeid.

Tagasi üles