Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

VEEL ÜKS SURMAKIIR Jaapanis läheb käiku võimas laserrelv

Copy
Tankidel on moodsas sõjas läinud kehvasti, kuid droonidel on vedanud. See laserrelvaga sõiduk tahab ka taevaste ohtude jaoks elu tuliseks teha.
Tankidel on moodsas sõjas läinud kehvasti, kuid droonidel on vedanud. See laserrelvaga sõiduk tahab ka taevaste ohtude jaoks elu tuliseks teha. Foto: Jaapani kaitseministeerium

Kõikidelt suurematelt riikidelt tuleb teateid laseritega tulistamisest, sama teeb ka Jaapan, lubades kohe kasutusele võtta oma uue laserrelva.

Jaapani Maajõudude Kaitsevägi (JGSDF) esitles 9. novembril Lõuna-Korea kaitseministeeriumi ja kaitsejõudude 70. aastapäeva ülevaatusel uut kõrgtehnoloogilist relvasüsteemi — 10 kW võimsusega laseril põhinevat elektroonilise sõjapidamise (EW) veokit.

Jaapani Kaitsehangete Agentuuri välja töötatud laserseade peaks viima Jaapani energiarelvade (DEW) võimekuse uuele tasemele.

10 kW võimsusega laseriga veok on loodud tõhusalt vastama õhu- ja raketiohtudele, sealhulgas vaenulikele mehitamata õhusõidukitele (UAV) ja madalalennulistele raketisüsteemidele.

Aitab seal, kus traditsiooniline õhutõrje ei aita

Jaapani Kaitsehangete Agentuur, mis on kaitseministeeriumi keskne tehnoloogia arendusasutus, on arendanud nii elektromagnetilise kui ka lasertehnoloogiaga relvi. Uus süsteem on osa Jaapani laiemast kaitsevõime moderniseerimise püüdlusest, mis võimaldab pakkuda täiendavat kaitset, mida traditsioonilised raketitõrjesüsteemid ei pruugi suuta tagada, eriti just kiiresti areneva droonidega sõjapidamise ja keerukate õhurünnakute taustal.

Uus laserrelv on paigutatud 8x8 veoki šassiile, mis tagab mobiilsuse ja kiire rakendatavuse erinevates oludes.

Laseri 10 kW väljundvõimsus võimaldab sihtmärke neutraliseerida lühi- ja keskmises kauguses, häirides droonide ja rakettide elektroonilisi või füüsilisi komponente. Päris puruks laser õhus olevaid objekte tulistada ei suuda.

Laskemoona pole enam vaja, kuid energiat kulub palju

Sellise võimekuse integreerimine mobiilsesse elektroonilise sõjapidamise sõidukisse annab Jaapanile siiski vajaliku taktikalise eelise, pakkudes korduvkasutatavat ja täpset tööriista, mis vähendab kõrvalisi kahjusid ja traditsioonilise laskemoonaga kaasnevaid suuri kulusid.

Traditsioonilised kaitsemehhanismid õhukaitses on massiivsete droonirünnakute vastu üsna jõuetud, et kaitsta sõjaväe vara ja infrastruktuuri. Juhitud energiarelvad, eelkõige suure võimsusega laserid, pakuvad aga täpse ja odava lahenduse sissetulevate ohtude neutraliseerimiseks või hävitamiseks valguse kiirusel.

Ameerika Ühendriigid, Hiina, Venemaa, Iisrael ja Jaapan on laserrelvade arendamisel samuti üsna kaugele jõudnud. Need süsteemid pakuvad mitmeid operatiivseid eeliseid: vajavad minimaalset logistilist tuge, suudavad neutraliseerida laia ohtude spektri ja võivad sageli pidevalt tegutseda ainult energiaallika olemasolul, vajamata laskemoona. Kiire edasiminek lasertehnoloogias lubab juba selliseid hävitavaid relvi toota.

Tagasi üles