Päevatoimetaja:
Kaido Einama

USAs vajutatakse lõhkeainetetootmise gaas põhja

Copy
Lõhkeained on otsakorral – tootmisele pannakse USAs hagu alla.
Lõhkeained on otsakorral – tootmisele pannakse USAs hagu alla. Foto: Unsplash

Peaaegu nelja aastakümne järel alustab USA armee riigisiseselt valmistatud trinitrotolueeni (TNT) tootmist, mida peetakse maailma kõige võimsamaks pommides, käsigranaatides ja 155 mm suurtükimürskudes kasutatavaks lõhkeaineks.

Kentucky osariigist pärit USA senati vabariiklaste juht Mitch McConnell teatas pressiteates, et USA armee eraldab 435 miljonit dollarit ettevõttele Repkon USA TNT tootmisüksuse rajamiseks Grahamis, Kentuckys. See saab olema esimene riigisisene TNT allikas Ameerika Ühendriikides alates 1980ndatest aastatest.

Selle uue tootmisüksuse abil kavatseb USA armee aastal 2026 toota 100 000 mürsku kuus.

Riiklik TNT tootmine

TNT on oluline lõhkeaine, mida sõjavägi kasutab suurtükimürskudes, pommides, granaatides ja mujal. Sõjavägi on seni pidanud nende materjalide saamiseks tuginema välismaistele tarnijatele. Uue tootmisüksuse rajamise otsus tuleneb sõjaväe juhtide soovist suurendada relvatootmist, eriti 155 mm suurtükimürskude tootmist, vastuseks Ukraina sõjale.

Muhlenbergi maakonda rajatav tehas kasutab arenenud tehnoloogiat automatiseerimise ja digiteerimise suurendamiseks ning uut jäätmete neutraliseerimise protsessi.

Armee ja Repkon USA koostöö kaudu tõestab meie osariik, et meil on taristu, tööjõud ja logistiline eelis, et võtta ette projekte, mis on kriitilise tähtsusega meie riikliku kaitse jaoks, ütles McConnell.

Peaaegu nelja aastakümne järel

1986. aastal lõpetati TNT tootmine Ameerika Ühendriikides. Otsus tugines mitmetele sotsiaalsetele ja keskkonnaga seotud probleemidele.

TNT tootmine hõlmab mõnede väga mürgiste ainete kasutamist, mis on tervisele ja ümbritsevale ökosüsteemile ohtlikud. Lisaks võivad lahjendamata jäätmed, eriti need, mis pärinevad TNT tootmisprotsessidest, tõsiselt ohustada keskkonda, kuna need saastavad pinnast ja veekogusid tehase ümbruses.

Sellised ohud olid teada juba 1980. aastatel, ja arvestades, et USA-s ei eksisteerinud toona kuluefektiivseid vahendeid trinitrotolueeni tootmise protsesside juhtimiseks, lõpetati riigis selle lõhkeaine tootmine.

Lõhkeainete tehnoloogia arenes ning loodi uusi lõhkeaineid, nagu RDX ja HMX, mis täitsid sõjaväelisi eesmärke, kuid olid ladustamisel stabiilsemad ja avaldasid keskkonnale väiksemat mõju.

Allikas: Interesting Engineering

Tagasi üles