Paljudes riikides, sealhuglas ka Eestis on tavaks kaks korda päevas lasta ilmapallidega õhku radiosonde, mis liiguvad ligi kahe tunni jooksul stratosfääri suunas, kogudes andmeid tuule kiiruse ja suuna, temperatuuri, rõhu ja õhuniiskuse kohta erinevatel kõrgustel. Need andmed on kriitilise tähtsusega ilmaprognooside koostamisel ja kliimamudelite täiustamisel.
Ilmapallid täidetakse tavaliselt vesinikuga ja umbes 35 000 meetri kõrgusel, kus atmosfäärirõhk on väga madal, pallid lõhkevad. Radiosondid langevad tagasi maale.
Langeva seadme surub tuul tavaliselt kas veekogudesse või raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse. Maailmas lastakse aastas õhku umbes 600 000 radiosondi, millest ligikaudu 80% jäävadki kadunuks.
EPFL-i magistrant Yohan Hadji on sellele probleemile välja töötanud kasuliku lahenduse – uut tüüpi radiosondi, mis oskab ise tagasi lennata eelnevalt määratud asukohta, kirjutab EPFL. Tema seadet katsetas sel suvel Šveitsi Föderaalne Meteoroloogia- ja Kliimaagentuur (MeteoSwiss) ning huvi on üles näidanud ka teiste riikide ilmateenistused.
«Prantsusmaa, Ühendkuningriik, Saksamaa, Horvaatia ja Kanada soovivad samuti katsetada minu arendust,» teatas Hadji, kes asutas hiljuti ka vastavateemalise idufirma R2Home.
Algoritm arvestab tuulemõõtmistega tõusu ajal
Hadji radiosondid kinnitatakse väikese vahtplastist tiibadega liuguri külge, mis on varustatud juhtimissüsteemiga. Kogu seade kaalub vaid 250 grammi ja tõuseb ilmapalli abil kõrgustesse nagu tavaline raadiosond.
«Minu seade koosneb tavalisest radiosondist, mis on paigutatud tiivakujulisse kesta,» selgitab Hadji, «see on nii väike ja kerge, et vastab Šveitsi Föderaalse Lennundusameti (FOCA) määratlustele tavalise radiosondi kohta.»