Poola hakkab ehitama odavaid püüdurrakette Vene droonide vastu
Esitluse keskmes oli uus madalate kuludega raketi kontseptsioon, mis on spetsiaalselt loodud ründedroonide, sealhulgas Iraani ja Venemaa Shahed-klassi droonide tõrjumiseks. Need droonid kujutavad endast olulist ohtu, kuna neid kasutatakse laialt Venemaa-Ukraina konfliktis.
Poola relvajõudude jaoks tähendab see areng aga sammu edasi, otsides tõhusat lahendust drooniparvede rünnakute vastu võitlemiseks.
Droonide massiivse rünnaku tõrjumiseks tavalise õhutõrje relvi kasutada on liiga kulukas, lihtsalt kuulipildujast tulistamine pole aga piisavalt täpne ja efektiivne. Seega otsustati välja töötada eriti odav ja täpne püüdurrakett.
Uus raketisüsteem, mis keskendub kulutõhususele
Uue droonitõrjeraketi projekteerimisel on keskseks eesmärgiks just madalad kulud. WITU eesmärk on toota raketitõrjerelva, mille hind oleks võrreldav Shahed-tüüpi ründedroonide enda odava hinnaga. Venemaa on neid just odavuse tõttu väga palju kasutanud Ukraina vastu.
Need droonid maksavad umbes 180 000 eurot, mis on relvade puhul suhteliselt taskukohane hind. WITU kavandatav rakett on 105 mm kaliibriga, pikkusega 1800 mm ja 328 mm tiivaulatusega. Stardikaal on umbes 20 kg, millest 4,2 kg moodustab lõhkepea, andes sellele kerge ja manööverdatava iseloomu.
Powstanie polski zabójca Szahidów? https://t.co/9CjUyzZEuo ポーランド提案の対ドローン用低コスト対空ミサイル。目標にシャヘド136級のサイズを想定したもので、発射重量20kg、速度200~250m/s。ということは720km/h~900km/hだから、亜音速巡航ミサイルと同程度の速度しか発揮できない。
— JSF (@rockfish31) October 22, 2024
Erinevalt tavapärastest õhutõrjerakettidest on Poola relv spetsiaalselt kohandatud droonide vastaseks võitluseks. Selle keskmine kiirus on umbes 200 m/s, maksimaalne kiirus kuni 250 m/s, mis muudab selle kiireks, kuid mõõdukalt manööverdatavaks tõrjevahendiks. Rakett tõrjub 0,5 kuni 15 kilomeetrini ja kuni 1500 meetri kõrguselt, mis muudab selle ideaalseks just droonirünnakute tõrjumiseks kindlaksmääratud alas.
Saladuslikud juhtimissüsteemid
Projekti üks põnevamaid aspekte on juhitavussüsteemi valik, mis praeguses etapis pole veel selgunud, kirjutab Army Recognition.
Samas on võimalik, et rakett võib kasutada laserkiire abil juhtimist ehk tehnoloogiat, mida juba kasutatakse Poola tankitõrjerakettide süsteemides nagu JACK-S ja Pirat.
Selline juhtimismeetod võimaldaks kulusid väga madalal hoida, säilitades samal ajal piisava täpsuse droonide tõrjeks.
WITU algatus on osa laiemast eesmärgist töötada välja taskukohane ja hõlpsasti kättesaadav süsteem, mis vastab kasvavale vajadusele droonitõrje järele. Raketi disainerid rõhutavad, et see mudel on eriti sobiv just suuremate drooniparvede rünnakute tõrjumiseks, mis on muutumas üha keerulisemaks.
Projekti lõpetamiseks otsib WITU praegu tööstuspartnerit, kes aitaks raketti lõpuni arendada ja massiliselt tootma hakata, et täita Poola relvajõudude vajadusi.
Poola ja Ukraina on samal teel
Samasugust relva arendab ka Ukraina. Näiteks 2021. aastal käivitas projekteerimisbüroo LUTŠ õhutõrjeraketikompleksi RK-10, mis on spetsiaalselt mõeldud Shahed-tüüpi droonide tõrjumiseks.
Ekspertide sõnul võiks Poola kaaluda ka Ukraina toetamist, pakkudes neile sarnaseid rakette oma õhuruumi kaitsmiseks, kuigi Poola relvajõudude juhtkond teatas hiljuti, et Poola ei hakka Ukraina kohal Venemaa rakette ja droone alla tulistama.