USAst saab teine riik maailmas, kus murranguline põhjanaabrite iduettevõtte Solar Foods proteiin Solein on tarbijatele kättesaadav. Toidu tulevikku kujutavat uudset valguallikat toodetakse õhust taastuvenergia abil. Esimesena jõudis «õhuvalk» müügile Singapuris.
TÕELINE ÕHUMÜÜJA ⟩ Soome firma sai jalad alla ning hakkab USAs õhust tehtud toitu müüma
USA tarbijad said imetoiduainet näha New Yorgis, kus tuntud kokk Greg Baxtrom katsetas seda koostisainet oma restoranis Olmsted.
Tehnoloogiline läbimurre toidutööstuses
Soleini Ameerika turule toomine sai võimalikuks pärast seda, kui Solar Foods saavutas tootele omistatud GRAS-staatuse (Generally Recognized as Safe) ehk «üldiselt ohutu» ning registreeris oma Vantaas Helsingi lähedal asuva tootmisüksuse Factory 01 USA toidu- ja ravimiametis (FDA).
Need sammud avasid tee uudse valgu kommertsialiseerimisele turul, mida peetakse üheks maailma suurimaks valgu tarbijaks.
Solar Foodsi kommertsdirektori Juan Manuel Benitez-Garcia sõnul pakub Solein lahendusi mitmekülgsele tarbijaskonnale, kelle seas on kasvav huvi keskkonnasõbralike ja toitumisalaselt rikaste toodete vastu.
«USA turule jõudmine on oluline samm meie jaoks. See aitab meil näha, kuidas Soleini omadusi rakendatakse nii kulinaarias kui toidutehnoloogias laiemalt,» märkis Benitez-Garcia.
Solein: toit õhust, veest ja päikesest
Solein eristub teistest valgutoodetest sellega, et selle tootmine ei sõltu põllumajandusest.
Valk luuakse taastuvenergiaga õhu, vee ja väikese koguse mineraalide abil, imiteerides protsesse, mida taimed kasutavad mullast toitainete omastamiseks.
Selle tehisliku toidu koostisosa tootmine võib aidata lahendada toiduga seotud probleeme, vähendades survet põllumajandusele ja muutes valgu kättesaadavaks ka piirkondades, kus traditsiooniline toidutootmine on keeruline.
Solein kasutab 524 000 korda vähem maad ja tootmiseks 112 000 korda vähem vett kilogrammi kohta kui praegused lihatootmise meetodid. Seda saab valmistada väga vähese ajakuluga.
Soleini tootmine tugineb tehnoloogial, mis lubab luua valku mastaabis, mida varem pole saavutatud. Selle rakendamine võib muuta toidutootmise paindlikumaks, vähendades vajadust suurte põllumajanduslike maade ja loomasööda järele.
Kuidas Solein New Yorgi tippkoka serveerituna maitses?
Esimene võimalus Soleini maitsta avanes New Yorgis Greg Baxtromi juhitud restoranis Olmsted.
Baxtrom, kes on töötanud mitmes maailmatasemel köögis, pakkus Soleiniga loodud neljakäigulist menüüd. Tema looming hõlmas selliseid roogasid nagu Soleini baasil valmistatud spätzle (munanuudlid), kabatšokirõngad ja šokolaadivaht.
Kõigis neis asendati Soleiniga traditsioonilisi piima- ja munatooteid, säilitades samas tuttava maitse ja tekstuuri.
Baxtromi sõnul on jätkusuutlikkus olnud Olmstedi tegevuse keskmes juba algusest peale. «Solein sobib suurepäraselt meie eesmärkidega, sest see näitab, kuidas toiduinnovatsioon võib muuta meie arusaama sellest, mida ja kuidas me sööme,» sõnas ta.
Sobib ka kosmoses kasutamiseks
Soleini turuletoomine on olnud Solar Foodsi jaoks märgilise tähtsusega. Pärast seda, kui toode tehti 2023. aastal kättesaadavaks Singapuris, on see leidnud kasutust mitmes tootes, sealhulgas Soome ettevõtte Fazeri ja Jaapani toidutootja Ajinomoto toodangus. 2024. aastal alustas Solar Foodsi tootmisüksus Factory 01 täismahus tootmist.
NASA valis Soleini Deep Space Food Challenge’i rahvusvaheliseks võitjaks, viidates selle potentsiaalile kosmosetoidu allikana.
Ettevõtte noteerimine Nasdaq First North Growth Market Finland börsil septembris võimaldas Solar Foodsil valmistuda globaalseks laienemiseks ja toomiseks USA turule.
Valguallikas, mis on loodud minimaalse keskkonnamõjuga, võib kujuneda oluliseks osaks tuleviku toidusüsteemist, võimaldades toidutootmise jätkusuutlikumat arengut. Soleini kasutusvõimalused ulatuvad piimatoodete ja lihaalternatiivide asendamisest tervisliku toitumise rikastamiseni sporditoitudes ja kastmetes – võimalused on peaaegu piiramatud.