Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Euroopas ehitatakse oma kosmosemuula (1)

Copy
Nyx kosmosemuul on transpordivahend, millega Euroopa oma kraami kosmosejaamadesse vedama hakkab.
Nyx kosmosemuul on transpordivahend, millega Euroopa oma kraami kosmosejaamadesse vedama hakkab. Foto: The Exploration Company

Praegu viivad Rahvusvahelise kosmosejaama (ISS) kaubavedusid läbi vaid kaks ettevõtet, mõlemad Ameerika Ühendriikidest.

Euroopa sihib aga oma positsiooni selles valdkonnas – The Exploration Company on kindlustanud 160 miljoni dollari suuruse rahastuse oma korduvkasutatava kosmosekapsli Nyx arendamiseks, eesmärgiga muuta Euroopa kosmosevõimekus reaalsuseks.

Kapsel Nyx: Euroopa vastus kosmose transpordivajadustele

The Exploration Company, mis tegutseb Saksamaal, Prantsusmaal ja Itaalias, keskendub Nyx nimelise kapsli loomisele, mis suudab transportida kuni 3 000 kilogrammi lasti Maa ja ISS-i vahel. Ettevõtte asutaja, kosmosetehnoloogia insener Hélène Huby, selgitas, et Nyx peaks oma esimese lennu tegema 2028. aastal. Huby sõnul eristab Nyxi arendust see, et projekt tugineb peamiselt erasektori rahastusele – vastupidiselt SpaceX-i Dragon kapslile, mida rahastas suuresti NASA.

Rahastusringis osalesid Balderton Capital, Plural, Bessemer Venture Partners, NGP Capital ning kaks Euroopa riiklikku fondi: French Tech Souveraineté ja DeepTech & Climate Fonds. Kokku on ettevõte kogunud üle 208 miljoni dollari, mis toetab Nyxi arendust ja tootmist.

Euroopa Kosmoseagentuuri toetus ja majanduslikud võimalused

The Exploration Company on märkimisväärselt edukas nii riiklike kui ka erapartneritega. Euroopa Kosmoseagentuur (ESA) on sõlminud ettevõttega umbes 25 miljoni euro suuruse lepingu (LEO Cargo Return Service Contract) kauba edasi-tagasi kosmosevedude arendamiseks. See leping kestab kuni 2026. aastani, avades võimalusi täiendavateks projektideks. ESA eesmärk on saata esimene Euroopa kapsel ISS-i 2028. aastal järgides NASA poolt loodud kaubandusliku kosmosetranspordi mudelit, mis viis SpaceX-i ja Northrop Grummani lepinguteni.

Veelgi olulisem on aga The Exploration Company kasvav haare eraturul. Umbes 90% ettevõtte 770 miljoni dollari suurusest lepingute mahust pärineb eraettevõtetelt, sealhulgas Vast, Axiom Space ja Starlab – kõik aktiivsed kosmosejaamade arendajad.

Edusammud ja väljakutsed

Ettevõtte esimene näidiskapsel saadeti tänavu Ariane 6 kanderaketi pardal orbiidile, kuigi tehniline rike takistas selle kasutuselevõttu. Järgmine, Mission Possible nime kandev katselend, on plaanitud toimuma 2025. aastal SpaceX Falcon 9 raketi abil.

Hélène Huby tunnistab SpaceX-i saavutuste suurust ja ütleb, et see on inspiratsiooniallikaks. Samas rõhutab ta, et maailm vajab konkurentsi. Oleme teadlikud, et alustame hilja, oleme väiksemad ja meil on pikk tee minna, lisas Huby.

The Exploration Company kujundab Euroopa kosmosetööstuse tulevikku, pakkudes alternatiivi olemasolevatele kaubaveoteenustele ja laiendades piirkonna osalust globaalsetes kosmosetranspordiprogrammides. Nyx-kapsli arendus mitte ainult ei tugevda Euroopa kosmosevõimekusi, vaid viib kontinendi sammu lähemale iseseisvale ja konkurentsivõimelisele rollile kosmosevallutustes.

Allikas: TechCrunch

Tagasi üles