Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

KUULA! «Kukkuv õun»: toodaks relvi ja müüks neid, aga näe – seadus ei luba!

Copy
Kapral Donte Mathews lennutab jaanuaris 2023 Põhja-Carolinas paikneval katsealal drooni. Tapvate relvade loomine ja tootmine on USAs leebemalt reguleeritud kui Eestis. Nii saavadki nad innovatiivsest relvaturust suurema tüki.
Kapral Donte Mathews lennutab jaanuaris 2023 Põhja-Carolinas paikneval katsealal drooni. Tapvate relvade loomine ja tootmine on USAs leebemalt reguleeritud kui Eestis. Nii saavadki nad innovatiivsest relvaturust suurema tüki. Foto: USA merejalaväekorpus / Michael Virtue

Lennunduses nime teinud insener Margus Sammelsaar on tänaseks sügavamalt sukeldunud just kaitsetehnoloogiate loomisse. Ettevõtjatele on aga paljudel puhkudel Eesti relvaseadus nagu müür ees.

Alar Karis (vasakul) autasustas Margus Sammelsaart 2024. aastal noore inseneri preemiaga.
Alar Karis (vasakul) autasustas Margus Sammelsaart 2024. aastal noore inseneri preemiaga. Foto: Raigo Pajula/ Presidendi Kantselei

Sammelsaar selgitab, et tapvate masinate loomiseks peaks olema lube ei tea kui palju ja raha puuga seljas. Samas on meie enda vajadused just sellised, et selliseid masinavärke, mis vaenlastele tuule ja tule alla teevad, peaks suutma kohapeal toota. Enamgi: Ukrainagi vajaks selliseid masinavärke rohkem kui neile pakkuda jaksatakse. Aga kui seadused leebemad oleksid, kas meil siis insenere ikka jaguks? Saatejuht Marek Strandberg tunneb huvi, et mis võiks olla sellise omapärase käsitluse põhjuseks.
Majanduslikult on Eestis omapärane olukord, kus ka me oma nõudlus relvad järele peaks eeldama võimalikult suurt kohapealset tootmist, kuid ometi seda käivitunud pole.
Sammelsaar seletab, et oma uue ettevõttega on nad leidnud võimaluse Ukrainas relvasüsteeme ehitada ja neid seal katsetada. Samas on oht seal vägagi suur – katsepolügoone nimelt pommitatakse pidevalt.

KUULA KOGU SAADET SIIT:

Tagasi üles