Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

PILDID Hiirte Porsched ja Teslad: noored leiutajad kihutasid võidu hiirelõksumootoriga autodega

Copy
«Tesla» võib olla ka hiirelõksumootoriga.
«Tesla» võib olla ka hiirelõksumootoriga. Foto: Eesti Masinatööstuse Liit

Tallinna Tehnikakõrgkoolis toimusid reedel Eesti esimesed hiirelõksumootoriga autode meistrivõistlused.

Eesti Masinatööstuse Liidu tegevjuhi Andri Harani sõnul on hiirelõksumootoriga autode võistlus ülemaailmselt levinud formaat, mis on saanud populaarseks ka Eestis.

«Väljakutse on olemuselt lihtne, aga ära tegemiseks keeruline – tuleb ehitada liikuv väikesemõõtmeline auto, mille ainsaks energiaallikaks on tavaline hiirelõks. Et seda lõbusat eesmärki saavutada ja konkurente edestada, tuleb aga suuta praktikas rakendada laialdasi füüsikateadmisi, osata konstrueerida optimaalse disainiga auto prototüüp ning teha seda kõike sooritussurve all tiimina koostöös. Nagu ka näiteks iluuisutamine, võib see välja näha nagu lihtne mänguline tegevus, aga taustal on ränk ajutöö, pingutus, luhtunud katsetest õppimine ja võidutahe,» selgitas Haran.

Hiirelõksumootoriga autode võistlusi viib Eestis läbi Eesti Tehnoloogiakasvatuse Liit. Liidu juhatuse esimehe Mart Soobiku sõnul ületas võistlusele registreerunud tiimide hulk ootusi.

«Kokku osales ligi 40 võistkonda, lisaks juhendajad. Osalejaid oli üle Eesti. Tehniline tase oli märkimisväärselt hea ja eriti kõrgemas otsas oli konkurents väga tihe, määravaks said üliväikesed nüansid ning disainmõtlemise ja insenerioskuste ühildamine,» rääkis Soobik.

Võistluse võitis Kristiine gümnaasiumi esindus, mille eestvedajaks oli 8. klassi õpilane Sten Tammemäe, juhendajaks tehnoloogiaõpetaja Lauri Vilibert. Teise koha sai Tallinna 21. kooli ja kolmanda koha Peetri kooli võistkond.

Hiirelõksumootoriga autode Eesti meistrivõistluste sponsoriteks on mitmed suureksportööridest tehnoloogiaettevõtted nagu ABB Eesti, Harju Elekter, Radius Machining ja Tech Group. Radius Machiningu asutaja ja Eesti Masinatööstuse Liidu ühe eestvedaja Veljo Konnimoisi sõnul on sedalaadi talendijaht arenenud tööstusriikides levinud ja saab paratamatult tavaliseks ka Eestis.

«Profijalgpalliklubid korraldavad noorte treeninguid ja võistlusi, et talendid silma paistaks ja saaks juba noores eas oma oskusi lihvida ja võitlusvaimu tugevdada. Tehnoloogiaäri on sama halastamatu nagu tippsport. Ka meil on vaja anda noortele tipptegijatele võimalusi end proovile panna ning varakult kontakte luua. Sellised võistlused on selleks täpselt õige formaat. Koostöövõimeliste ja samal ajal võiduhimuliste inseneride järelkasvust sõltub, kas Eesti on homme vaene või rikas maa,» ütles Eesti Masinatööstuse Liidu nõukogu esimees.

Tagasi üles