Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

KIIBISÕDA Hiina ekspordikeeld USA-le seab arvutikiipide tootmise tõsise surve alla

Copy
Google tuli just hiljuti välja oma uusima kvantkiibiga Willow. Selle tehnoloogia hiinlaste kätte sattumist piiratakse hoolega. Hiina aga vastas USA piirangutele üliharuldaste mineraalide ekspordilkeeluga, kuid just neid materjale on vaja kõrgtehnoloogiliste kiipide ja tehnoloogiaseadmete valmistamisel. Mõne tooraine toodang tulebki valdavas enamuses Hiinast. Pinge kiibisõjas kasvab.
Google tuli just hiljuti välja oma uusima kvantkiibiga Willow. Selle tehnoloogia hiinlaste kätte sattumist piiratakse hoolega. Hiina aga vastas USA piirangutele üliharuldaste mineraalide ekspordilkeeluga, kuid just neid materjale on vaja kõrgtehnoloogiliste kiipide ja tehnoloogiaseadmete valmistamisel. Mõne tooraine toodang tulebki valdavas enamuses Hiinast. Pinge kiibisõjas kasvab. Foto: Google / Scanpix

Hiina uued piirangud galliumi ja germaaniumi ekspordile ohustavad USA majandust ja julgeolekut, sundides Washingtoni otsima alternatiive, kirjutab The Conversation.

Hiina keelas hiljuti kahe olulise mineraali, galliumi ja germaaniumi ekspordi USA-sse, teravdades pingelisi kaubandussuhteid riikide vahel. Need mineraalid on hädavajalikud arvutikiipide, sõjaväetehnoloogia (näiteks öövaatlusseadmete) ja taastuvenergia süsteemide tootmises, muuhulgas ka elektriautode ja päikesepaneelide valmistamisel.

Hiinal on nende mineraalidega ülekaalukas turuosa, kuna riik toodab 98% maailma galliumist ja 91% germaaniumist. Need mineraalid esinevad looduslikes allikates vaid väga vähestes kogustes ning nende kaevandamine on keerukas ja kallis. Gallium saadakse näiteks peamiselt boksiidimaagi töötlemisel, germaanium aga tsingisulatuse jääkidest ja söetuha rafineerimisel.

Tagasi üles