Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Ukraina nokib mehitamata droonikandjalt juba kaugemat Vene vägede tagalat

Copy
Ukraina on valmis saanud pildiloleva droonpaadiga Magura V5 sarnase keerukama droonikandja, mis võib merel liikuda sihtmärgi lähedale ja rünnata rannikumerest mitme kilomeetri sügavusel sisemaal asuvaid sõjalisi objekte.
Ukraina on valmis saanud pildiloleva droonpaadiga Magura V5 sarnase keerukama droonikandja, mis võib merel liikuda sihtmärgi lähedale ja rünnata rannikumerest mitme kilomeetri sügavusel sisemaal asuvaid sõjalisi objekte. Foto: Valentyn Ogirenko / Reuters / Scanpix

Ukraina teatas, et nad on esimest korda kasutanud mehitamata veesõidukeid (USV, Uncrewed Surface Vessels) ehk droonpaate nende pardal olevate droonide ja rakettide saatmiseks Venemaa sihtmärkide vastu. Ukraina vägede teatel viidi need õhurünnakud läbi Venemaa maismaal paiknevate õhutõrjesüsteemide vastu, sealhulgas tabati Pantsir-S1 ja Osa süsteeme.

See rünnak tähistab uut verstaposti Ukraina Musta mere droonisõjas, kus mehitamata süsteemid nagu droonpaadid ja kohandatud raketid mängivad üha olulisemat rolli.

Eduka rünnaku detailsed kirjeldused

Ukraina merevägi avaldas hiljuti video ühest rünnakust, mis toimus eelmisel päeval Pantsir-S1 süsteemi vastu.

Kuigi rünnaku tagajärjed pole veel täielikult kinnitatud, väidavad ka Venemaa sõjablogijad, et Ukraina kasutab nüüd droonpaate sealt FPV-droonide käivitamiseks Musta mere rannikualade sihtmärkide pihta, kirjutab The War Zone. See on nagu mehitamata droonikandja, mis sõidab vaenlase selja taha neid üllatama.

Ukraina Strateegilise Kommunikatsiooni ja Infoturbe Keskus (CSCIS) kinnitas seda arengut, nimetades rünnakut ajalooliseks. CSCIS avaldas ka infograafiku, mis kujutab droonpaati, mis sarnaneb Magura V5 tüüpi droonpaadiga, koos kolme FPV-nelikopter drooniga.

Only a week after Ukrainian sea-drones made history by successfully taking down russian helicopters, another historical first as our homegrown naval drones are now launching their own FPV drones, destroying Russia's air defense units. The Black Sea will be liberated.

[image or embed]

— SPRAVDI - Stratcom Centre (@stratcomcentre.bsky.social) January 7, 2025 at 10:37 AM

Rünnakute tehniline pool

FPV-droonid käivitati droonpaatidelt ja suunati Pantsir-S1 ja Osa õhutõrjesüsteemide pihta Venemaa kontrolli all olevates piirkondades Ukraina lõunaosas, sealhulgas Hersoni oblastis. Pantsir-S1 (läänes tuntud kui SA-22 Greyhound) on üks Venemaa uuemaid õhutõrjesüsteeme, samas kui Osa (SA-8 Gecko) pärineb külma sõja ajast.

FPV-droonid suudavad jõuda sihtmärkideni kuni paari kilomeetri kauguselt, nende signaali levik sõltub otsenähtavusest. Musta mere avatud maastik soodustab selliste droonide ulatust, kuna signaalile ei teki olulisi tõkkeid. Lisaks võivad ühendust pikendada ka õhupallidele või lennukitele paigaldatud antennid ja releeseadmed.

Ukraina droonid on efektiivsed ja odavad

Ukraina droonpaate nagu Magura V5 on varem kasutatud sihtmärkide hävitamiseks merel, sealhulgas Venemaa sõjalaevade ja sadamainfrastruktuuri vastu. Uute FPV-droonide lisamine laiendab nende kasutusvõimalusi maismaale ranniku lähedale.

Selline innovatsioon mitte ainult ei tõsta rünnakute efektiivsust, vaid vähendab ka nende kulusid. Näiteks suudab üks droonpaat potentsiaalselt käivitada mitu FPV-drooni ja õhutõrjesüsteemi, mis on märkimisväärselt odavam kui kogu droonpaadi ohverdamine ühes rünnakus.

In recent time, Russian channels started reporting that the Ukrainians were now employing USVs as FPV drone carriers to attack Russian targets close to the coast.

[image or embed]

— Status-6 (Military & Conflict News) (@archer83able.bsky.social) January 6, 2025 at 5:03 PM

Samal ajal kui Ukraina täiendab oma droonisüsteeme, arendab Venemaa vastustrateegiaid, sealhulgas oma droonipaate ja lendavaid droone, mis jahivad Ukraina droonpaate.

Ukraina FPV-droonide ja droonpaatide kombinatsioon tõstab esile mehitamata süsteemide üha suurenevat rolli sõjategevuses. Ühendades kaks edukat relvasüsteemi – droonpaadid ja FPV-droonid –, on Ukraina laiendanud oma võimet rünnata sihtmärke, mis seni olid kaitstud. See areng viib Musta mere droonisõja järjest keerukamatele radadele.

Tagasi üles