Vene sõjatööstus on välja arendanud taktikalise mehitamata õhusõiduki (UAV) nimega TraMP, mis tähistab õhutranspordi mitmeotstarbelist platvormi. Mitteametlikult kutsutakse drooni Venemaal Trumpiks ning see on praegu maapealsete katsete faasis.
Vene sõjavägi võtab kasutusse president Trumpi nimelise drooni
Esimene lennukatse on kavandatud aprillis 2025. Trumpi drooni eesmärk on toetada logistilisi operatsioone ja teisi ülesandeid erinevates operatiivkeskkondades.
Katsete fookus: juhtimissüsteemid ja mehaanika
Praegused katsetused keskenduvad Trumpi UAV juhtimissüsteemidele ja mehhanismidele. Insenerid korraldavad seeria maapealseid katseid ilma õhkutõusuta, et kinnitada arvutuslikke parameetreid.
Drooni lastiruumi maht on 2650 liitrit, mis võimaldab transportida suuri koormaid, sealhulgas langevarjuga tarnitavat varustust. Lisaks on lastiruumi allapoole avanevad luugid mõeldud laskemoona kinnitamiseks ja väljutamiseks.
Modulaarne struktuur ja paindlikkus
Trumpi UAV peamisteks disainielementideks on modulaarne ülesehitus, mis võimaldab vahetada tiibu, mootoreid ja keret ka välioludes. Tugevdatud šassii suurte rehvidega on kohandatud lühikestelt ja halvasti ettevalmistatud lennuradadelt startimiseks ja maandumiseks.
🤔Meanwhile, Russia is testing the latest, unparalleled in the world UAV TRAMP or a transport aviation multifunctional platform.
And this also shows RIA Novosti as something... unique?🤦♂️
Personally, I have no comments on this at all. And you?🤮 pic.twitter.com/yO1omQIv8j
— 🇺🇦 C.A. Tim Gravett 🇨🇦 🍁🇺🇸🇺🇦 (@TimGravett) March 14, 2023
Drooni tippkiirus on 195 kilomeetrit tunnis ja maksimaalne lennukõrgus 3000 meetrit.
Seade on loodud täitma mitmeid rolle, sealhulgas logistilise toe pakkumine raskesti ligipääsetavates piirkondades, sidevahendina töötamine ning väikeste FPV-drooni transportimine. Sõjalise eksperdi Jevgeni Damantsevi sõnul läbib UAV rangeid katseid, et tagada selle funktsionaalsus ja töökindlus, kirjutab Army Recognition.
Transpordidroonid on kuum teema
Trumpi drooniga sarnaseid mehitatud õhusõidukeid arendatakse üle maailma. Näiteks USA armee ja merejalavägi töötavad ühise taktikalise autonoomse õhutarnesüsteemi (Joint Tactical Autonomous Aerial Resupply System ehk JTAARS) kallal, mille kandevõime ulatub 136 kuni 636 kilogrammini. Samuti on Airbus testinud mitmeotstarbelise UAV demonstratsioonmudelit, mis on mõeldud kaubaveoks. Ka Hiinal on oma vastav programm transpordidrooniga TP2000.
Ülesanded Ukraina konfliktis
Ukraina konfliktis võib Trumpi droon parandada Venemaa vägede logistilisi võimekusi, eriti piiratud infrastruktuuriga või raskesti ligipääsetavates kohtades. Selle võimekus tõhusalt vedada varustust ja seadmeid, sealhulgas täppislangevarju abil, võib lahendada varustuse kohaletoimetamisega seotud probleeme ning suurendada operatiivset paindlikkust.
Droonile (hüüd)nime andmine Donald Trumpi järgi viitab ilmselt tema positsioonidele Venemaa suhtes, kommenteerib väljaanne Army Recognition. Trumpi varasem USA presidendiaeg oli märgitud pingeliste USA-Venemaa suhetega, kuid Vene ametnikud on tema võimalike tulevaste poliitikate suhtes väljendanud mõõdukalt positiivset ootust. Samas on see nimi pärit juba 2023. aastast, kui esimest korda mainiti TrAMP UAV arendust.
Allikad: Russian Weapons (Telegram), Army Recognition