Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Elisa pakub nüüd valguskaabliga koju Eesti kiireimat internetiühendust (3)

Copy
Elisa esindus. Nüüdsest saab endale tellida ülikiire internetiühenduse, kui koju jõuab vastav kaabel. See võimalus on siiski vähestel.
Elisa esindus. Nüüdsest saab endale tellida ülikiire internetiühenduse, kui koju jõuab vastav kaabel. See võimalus on siiski vähestel. Foto: Remo Tõnismäe / Postimees

Elisa toob esimesena Eestis turule uue valguskaabliühenduse paketi, mis pakub nii allalaadimis- kui ka üleslaadimiskiirust kuni 2500 Mbit/s (2,5 Gbit/s), olles Eesti kiireim saadaolev internetilahendus koju.

Internetiteenust pakkuv Elisa teeb seda järgmise põlvkonna valguskaablivõrgu 10G-EPON-tehnoloogiaga, mis annab suuremad kiirused ning kvaliteetsema ühenduse.

Milleks seda vaja?

2,5 gigabitti tundub meeletu kiirus, mida ühel kodumajapidamisel võib olla raske täies mahus ära kasutada. Kuid on siiski kliente, kes seda vajavad, usub telekomioperaator.

Elisa erakliendiüksuse juht Mailiis Ploomanni sõnul on viimastel aastatel hakanud kasvama sihtgrupp, keda iseloomustab just vajadus ülikiire interneti järele nii tehnoloogia arengu kui ka nende poolt tarbitavate teenuste tõttu.  

«Interneti kasutamise vajadus kasvab selles sihtgrupis eksponentsiaalselt. Kodukasutajad vajavad järjest kiiremaid ühendusi näiteks online-mängudeks, nõudlikuma ja rohkemate kasutajatega kodukontori lahendusteks aga ka erinevatest online keskkondadest 4K ja 8K sisu voogedastuseks,» rääkis ta tippkiiruse paketi kasutusvõimalustest.  

2,5 gigabitti võib vajalik olla ka üksikutes kodukontoris, kus kogu tegevus toimub ettevõtte pilves ja kus on vaja eriti suuri faile liigutada, näiteks fotosid ja videoid või andmemudeleid. Kui kodus on mitu telerit ja kasutatakse korraga striiminguteenuseid 4K kvaliteedis filmide vaatamiseks, võib see kiirus abiks olla, samuti väga mahukate mängude allalaadimisel või online´is mängimisel.

Andmesidemaht on Elisa andmetel nende kaabelinterneti võrgus koroonakriisi algusest kasvanud rohkem kui 70%. 

«Telia pakub oma äriklientidele 2,5 Gbit/s kiirusega internetiühendust alates 2024. aastast ning eeskätt on see suunatud nendele äriklientidele, kellel on vajadus väga suurte kiiruste järele,» kommenteeris konkurendi tegemisi Telia ühendusteenuste osakonna juht Evelin Neerot, «täna on selliseid kliente kolmekohaline arv. Üldiselt aga näeme, et nii enamusel äriklientidel kui ka koduinterneti kasutajatel veel nõudlus selliste ühenduste järele puudub, kuigi meil on olemas võimekus ka optikavõrgul olevatele eraklientidele kõnealust kiirust pakkuda.»

Eestis on aeglane ja kallis internet

Ookla andmetel on Eesti püsiühenduse andmeside keskmise kiiruse poolest 65. kohal maailmas keskmise ühenduskiirusega 91 Mbit/s, olles napilt ees Serbiast ja Venemaast, kuid jäädes maha naabritest (Läti 94 Mbit/s, Soome 145 Mbit/s, Rootsi 175 Mbit/s).

Leedus aga saab 1 Gbit/s interneti praegu kätte optilise kaabliga 24 euro eest kuus, 2 Gbit/s ühenduse ligi 30 euroga, mis on tunduvalt odavam, kui pakutakse Eestis.

«Selle aasta algul alandasime oluliselt oma seni kiireima ühenduse 1 Gbit/s hinda 71,99 euro asemel on selle hind sellest aastast 45,25 eurot ja kliendid on aktiivselt enda paketis sisalduva kiiruse suurendamise võimalust kasutanud. Uue paketiga paneme paika järgmise kiiruse ja kvaliteedi taseme, kuhu meie hinnangul ja klientide kasvavad andesidemahte arvestades teenusepakkujatel tuleb tõusta,» lisas Ploomann.

Sellega langetab Elisa Eestis gigabitise paketi hinna umbes Soome tasemele, kus see on 49 eurot kuus.

Uut lahendust saab tänasest tellida kogu Elisa valguskaablivõrgus. Tippkiirusega valguskaabliühendus 2,5 Gbit/s maksab seal, kus on see võimalus, 98,38 eurot kuus.

Tagasi üles