Samsung The Premiere 9 projektoriga kutsuvad sõbrad end ise küllaFoto: Andri Allas
Minu kogemus kodukasutajatele suunatud projektoritega jääb aastatetagusesse aega, kui need vajasid pimedat tuba, olid väikese resolutsiooniga, tuli paigutada võimalikult kaugele seinast, millele pilti kuvati, ning neil mängimisest võis vaid und näha. Samsung The Premiere 9 projektor murrab kõik need ajale jalgu jäänud müüdid
Samsungi koduseks kasutamiseks mõeldud projektorite lipulaev The Premiere 9 kasutab Ultra Short Throw süsteemi ehk spetsiaalseid objektiive, mis suudavad pilti kuvada ja fokusseerida otse seinale minimaalse vahemaaga. Piisab vaid 11 cm kaugusest, et saavutada 100-tolline videopilt.
Projektoril on sisseehitatud Dolby Atmos 2.2.2 kanaliga kõlarisüsteem, kuid pildikvaliteediga võrreldes jätab heli soovidaFoto: Andri Allas
130 tolli? Rohkem nagu 150 tolli!
Kuigi Samsung reklaamib seda projektorit kuni 130-tollisena, saavutasin mina maksimaalselt 150-tollise videopildi, asetades projektori seinast 30 cm kaugusele. Tõsi, see ilmselt mõjutas veidi lubatud heledustaset, kuid kogemus oli seda väärt. Ilmselt oleks ka suuremat tulemust võimalik saavutada, aga elutoa seina piirid tulid ette.
Selle suuruse saavutamiseks pidi projektor olema põrandal – arvestades projektori kogukaugust seinast, mis ulatus pea 70 cm-ni, ei mahukski see enam tavalisele telerilauale. Samas täitis projektori kuvatav pilt terve seina, pakkudes tõelist kodukinoelamust.
Projektor kasutab kolmekordset laservalgusallikat, kus punane, roheline ja sinine värv kuvatakse eraldi laseritegaFoto: Andri Allas
Projektor kasutab kolmekordset laservalgusallikat, kus punane, roheline ja sinine värv kuvatakse eraldi laseritega. Tänu sellele saavutatakse 4K-resolutsiooniga pilt, mis toetab HDR10+ detailsust ning suudab saavutada kuni 3450 luumenit eredust.
Nii ei ole isegi päevavalgus projektori jaoks probleem ning pilti saab edukalt kuvada ka tavalisele valgele seinale. Kindlasti saab aga spetsiaalse projektoritele mõeldud linaga parema tulemuse.
Milleks projektorile kõlarid?
Projektoril on sisseehitatud Dolby Atmos 2.2.2 kanaliga kõlarisüsteem, kuid pildikvaliteediga võrreldes jätab heli soovida. Sellise hinnaklassi juures oleks võinud pigem kõlarite arvelt projektori suurust vähendada. Väliste kõlarite kasutamine on rangelt soovituslik!
Liideste osas leiab projektorilt kolm HDMI 2.0, USB-A, optilise audio ja võrguliideseFoto: Andri Allas
Liideste osas leiab projektorilt kolm HDMI 2.0, USB-A, optilise audio ja võrguliidese. Lisaks on olemas Wi-Fi, Bluetooth ja Apple AirPlay tugi.
Kahjuks puudub HDMI 2.1 sisend, mis piirab kuvatava pildi kvaliteedi 4K/60Hz peale. Samas on tegemist siiski projitseeritud pildiga, mille puhul pole võimalik eraldi tajuda piksleid või värskendussagedust.
Kas ka mängimiseks?
The Premiere 9 projektoriga on võimalik ka videomänge mängida. Selleks on seadmel eraldi ALLM ehk madala latentsuse režiim, mis toob reageerimisaja umbes 53 millisekundi kanti. See ei ole küll piisav kiireid reaktsiooniaegu nõudvate mängude jaoks nagu «Counter-Strike 2» või «League of Legends», kuid ülisuur pilt kompenseerib selle kenasti.
The Premiere 9 projektoriga on võimalik ka videomänge mängidaFoto: Andri Allas
Mängides töötavad kõige paremini loopõhised teosed, kus on rõhutud just audiovisuaalsele kogemusele, samuti erinevad simulaatorid. Näiteks lennukiga virtuaalse Tallinna kohal lendamine on eriline kogemus!
Foto: Andri Allas
Eraldi arvutit pole vaja!
Tarkvaraliselt on projektor varustatud Linuxil baseeruva operatsioonisüsteemiga Tizen, mis tähendab, et sellele saab laadida kõik populaarsed voogedastusplatvormid, olgu selleks Netflix, Plex, Spotify või Jupiter. Nii pole projektori kasutamiseks vaja vedada tüütuid lisakaableid – piisab vaid voolust ja Wi-Fi ühendusest.
Projektorile saab laadida kõik populaarsed voogedastusplatvormid nagu Netflix, Plex, Spotify või JupiterFoto: Andri Allas
Kaasaegsed telerid on küll suured ja mängimiseks sobiva värskendussagedusega, kuid kui neid ei kasutata, on need lihtsalt suured ja liigselt tähelepanu tõmbavad mustad kastid elutoas.
Samsung The Premiere 9 projektor lahendab selle probleemi ning sobitub oma minimalistliku disainiga ideaalselt iga toa sisekujundusse.
Kui aga vaadata projektori hinda, ei ole kindlasti sobilik igale rahakotile. Samas – vähemalt 130-tollise teleriga kodukino hankimiseks tuleks välja käia tunduvalt suurem summa.