Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

VIDEO Boston Dynamics pani oma roboti väga osavalt breiktantsu vihtuma

Boston Dynamics kuulutas eelmise aasta aprillis välja oma senise hüdraulilise Atlase pensionile mineku näing näitas täiesti uut elektrimootoritega liigutatavat humanoidrobotit. Nüüd, ligi 11 kuud hiljem on see saanud väga osavaks ning ilmselt saab peagi palju osavamaks kui inimene ise. Video, kus masin tantsib, tekitab tunde, nagu oleks seal sees mõni päris inimene, kuigi ei mahuks.

Robootikafirma Boston Dynamics tõestas taas, et nende humanoidrobot Atlas on jõudnud sujuvat inimlikku liikumist tehes absoluutsesse tippu, mis paneb unustama, et tegemist on masinaga. Viimases avaldatud videos suudab Atlas mängleva kergusega joosta, kukerpallitada ja isegi breiktantsu vihtuda, näidates masina liikuvuse ja paindlikkuse seniste piiride ületamist.

Boston Dynamics uuendas hiljuti oma humanoidrobotit, pannes selle jäsemed liikuma mitte hüdrauliliste aktuaatorite ja pumpade, vaid elektrimootorite abil, mis muudab masina saledamaks, kergemaks ning muidugi ka palju täpsemini juhitavaks. Lisaks suudavad kehaosad painduda erinevates vabadusastmetes palju rohkem kui inimese enda käed-jalad.

Enam kui kümme aastat tegutsenud USA päritolu robotifirma on just äsja avaldanud ka uue video oma eriti suurest «kondiväänajast», mis viib loomuliku liikumise täiesti uuele tasemele.

Eks vaadake ise, kas inimesed oskavad veel kõike seda järgi teha, millega robot nüüd hakkama saab:

Võib-olla tundub alguses kõnnak veel veidi jäigavõitu, kuid näeb juba välja, nagu Atlas ikkagi kõnniks, mitte ei astuks masinlikult jalg jala ette. Breiktantsu liigutustega ei võidaks veel inimestest proffidega peetavat tantsuvõistlust ega pääseks olümpiale, kuid mõnele kohmakamale tavainimesele võib masin osavuses juba ära teha küll.

Inimlikud liigutused

Tähelepanelik vaataja märkab, kuidas robot alustab jooksmist, kallutades keha ettepoole, et end liikuma saada, ja tõmmates keha tagasi, et kiirust maha võtta. See enesekindel tegutsemine on midagi, mille üle Boston Dynamicsi tiim saab uhke olla: sujuv ning inimesele omane nõtke kulgemine on enam-vähem saavutatud.

Pöörded ja kukerpallid muutuvad samuti üha loomulikumaks ning on äärmiselt lahedad vaadata, ületades osavuselt juba nii mõndagi inimest, kes veel breiktantsuga ise hakkama ei saa.

Atlas kasutab vabalt pöörlevaid puusaliigeseid, et tõusta üles kasvõi selg ees, pea tagurpidi. See on üks Atlase roboti kõige huvitavamaid omadusi, sest uuel masina versioonil on 360-kraadise pööramise võime nii puusades, vöökohas, kätel ja kaelal. Nii ei pea korraga kogu keha ümber pöörama, mis inimese puhul on võimatu.

Jooksev liikumine on aga videos kaugelt kõige sujuvam ja loomulikum, mida on seni robotite juures nähtud.

Breiktantsu liigutused on siin nagu kirsiks tordil ning neid on tõeliselt äge vaadata. Enesekindlus, millega tehisintellekt õpib neid tehiskehasid päris maailmas juhtima, on see, mis paneb imestama.

Kiired breiktantsuliigutused veel olümpiale ei vii, kuid on osavamad kui paljudel tavainimestel, kes tantsu ei harrasta.

Nii nagu inimesed õpivad kõndima, jooksma ja maailmas ringi liikuma, nii teeb praegu ka tehisintellekt. Sellised ettevõtted nagu Tesla, Figure, Sanctuary ja Agility on samuti pannud inimesekujulised masinad üsna sujuvalt liigutama, kuid siiski on märgata neis veel midagi masinlikku. 

Teisalt on hämmastav jälgida, kuidas need uskumatud tehisintellekti juhitavad robotid arenevad imikueast välja, muutudes sujuvateks ja enesekindlateks inim-maailmas navigeerijateks. Nii nagu on põnev näha, kuidas inimesed valdavad oma keha liikumist läbi tantsu ja võimlemise, on sama erakordne, kui kiiresti masinad seda kõike järgi tegema õpivad.

Hiinlased lippavad suurte sammudega järgi

Hiina ettevõte Unitree on hiljuti teinud samuti kiire edasiarenduse oma lühikese ja kerge G1 humanoidmasina jaoks. See tantsis veidi aega tagasi koos inimestega ning selle eelkäija H1 sai hakkama tagurpidi saltoga samuti elektrimootorite juhitavate «lihaste» abil.

Uusim leiutis on aga see, et G1 suudab nüüd teha küljeflippe. See on samuti üks esimestest humanoidrobotitest, mida oleme näinud kõndimas enesekindlalt, mitte nagu robot.

Nagu alljärgnevas videos näha, suudab Hiina masin tänu hiljutisele täiustusele ka sörkida.

Praegune robootika plahvatuslik areng on siiski endiselt alles väga varajases arenguetapis, arvavad eksperdid. Aga kui vaadata Atlase tehnoloogiat ja selle rakendusi tegutsemas füüsilises maailmas, nagu ChatGPT ja teised keelemudelid teevad infomaailmas – on see järjekordne ulme, mis on ellu äratatud. Atlas liigub juba palju sujuvamalt kui mõnedki ulmefilmide robotid.

Need masinad siiski meie sekka veel niipea ei jõua, sest arendajad loovad neid tehastesse, alustades tööjõuturule sisenemisega. Kuid on selgem kui kunagi varem, et inimesel ja humanoidrobotil saavad olema igapäevases elus regulaarsed kontaktid palju kiiremini, kui osatakse arvata.

Allikad: Boston Dynamics, New Atlas

Kommentaarid
Tagasi üles