Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

USA luure on mures: Putin lubab tuumarelvaga tehiskaaslased ründekäsku ootama panna (3)

Copy
Ameerika Ühendriigid korraldasid Starfish Prime nimelise tuumaplahvatuse 9. juulil 1962. 1,4-megatonnise lõhkejõuga pomm lõhati 400 km kõrgusel ja sellisena nähti plahvatuse jälge mõni hetk pärast selle toimumist vaatluslennuki pardalt.
Ameerika Ühendriigid korraldasid Starfish Prime nimelise tuumaplahvatuse 9. juulil 1962. 1,4-megatonnise lõhkejõuga pomm lõhati 400 km kõrgusel ja sellisena nähti plahvatuse jälge mõni hetk pärast selle toimumist vaatluslennuki pardalt. Foto: Wikimedia Commons

Kui taevas muutub lahinguväljaks, pole turvaline enam ükski ruutmeeter – ei Maal ega selle ümber. Viimased arengud vihjavad, et kosmos ei ole enam teadlaste ega astronaudikoolide pärusmaa. Suurriikide võimumängud on jõudnud orbiidile ja panused on kõrgemad kui kunagi varem. USA luureringkondi on teatavaks saadud Putini salaplaanid väga ärevaks muutnud.

Ühendriikide luurekogukonna hiljutine iga-aastane ohuhinnang (Annual Threat Assessment ehk ATA 2025) toob avalikkuse ette tõsise süüdistuse: Venemaa arendab väidetavalt uut satelliiti, mille ülesanne on kanda orbiidile tuumarelva teiste tehiskaaslaste hävitamiseks. Programmi peetakse valdavalt salastatuks, kuid selle sisu kujutab endast märkimisväärset strateegilist ohtu Ameerika Ühendriikidele ja ka globaalsele stabiilsusele.

Kui selline tuumarelv orbiidile viia ja see seal plahvataks, oleksid tagajärjed laastavad: kahjustada saaks ulatuslik osa kosmilisest infrastruktuurist, rahvusvaheline sidevõrk ning ka paljud Maal paiknevad elektroonilised süsteemid. Tegemist on murrangulise ning muret tekitava arenguga kosmose militariseerimises, mis tekitab tõsiseid küsimusi Moskva strateegiliste eesmärkide kohta.

Märksõnad

Tagasi üles