Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Kuidas praegu muretult kasutatud autot osta?

Hübriidautod on nüüd ka järelturul nõutud kaup.
Hübriidautod on nüüd ka järelturul nõutud kaup. Foto: Pixabay

Kasutatud auto ostmine on tavaliselt ahvatlev just soodsama hinna pärast, sest teada tõde ütleb, et kui masin on müügisalongist väljunud, kukub hind kohe. Kuid alati tasub olla tähelepanelik, et vältida probleeme, mis võivad välja tulla alles nädalate või isegi kuu pärast. 

Alati ei kehti levinud väide, et kasutatud auto on olnud vaid pensionäril nädalalõppudel poes käimiseks. Mida siis silmas pidada, et ost oleks turvaline ja rahakotisõbralik?

«Peamine, millele kasutatud auto ostmisel tähelepanu pöörata, on auto ajalugu ja päritolu. Eestisse imporditud autodel võib olla varasemaid avariisid, mille jälgi ei pruugi esmapilgul märgata,» räägib Amserv Järve kasutatud autode müügijuht Raivo Rumberg.

Lisaks soovitab ta jälgida läbisõitu, hooldus- ja remondiajalugu ning auto üldist tehnilist seisukorda. «Kõige kindlam viis ostu turvalisuse tagamiseks on lasta auto enne ostmist margiesinduses või usaldusväärses töökohas üle kontrollida.»

Eraisikult ostes võivad kaasneda varjatud riskid

Eraisikult kasutatud autot ostes võib ostja jääda hiljem avastatud puudustega üksi, kuna eraisikule ei kehti samad müügikohustused kui tunnustatud edasimüüjale.

«Usaldusväärsed müügifirmad ei saa klientidega niimoodi käituda, sest neile kehtivad rangemad seadusenõuded. Enne turule jõudmist läbivad autod põhjaliku tehnilise kontrolli ning paljudele neist kehtib ka mitmeaastane garantii,» ütleb Rumberg.

Tehnilise ülevaatuse käigus kontrollitakse mootori tööd, käigukasti, vedrustust, pidureid ja elektrisüsteemi.

Avariiajalugu vaadatakse üle värvipaksuse mõõtmise ja varasemate kindlustusjuhtumite põhjal. Läbisõidu õigsust kontrollitakse varasemate hooldusandmete ja ülevaatusprotokollide kaudu.

«Selliseid põhjalikke kontrolle pole eraisikult ostes tavaliselt võimalik saada,» märgib Rumberg.

Kuigi kasutatud auto ostmine on suur otsus, eksivad inimesed sageli lihtsate põhimõtete vastu.

«Levinuimad vead on kiirustamine ja emotsioonide ajel ostmine. Tihti jäetakse proovisõit tegemata, tehniline seisukord kontrollitakse ära pinnapealselt ning tegelikke kulusid ei arvutata enne ostu läbi,» rõhutab Rumberg.

Auto tausta saab kontrollida transpordiameti e-teeninduses VIN-koodi abil, kust leiab varasemad ülevaatuste andmed, omanikuvahetused ja registreerimisandmed. «Kui läbisõit on ootamatult vähenenud, võib see viidata näidiku kerimisele,» hoiatab Rumberg.

Kasutatud autode turg on kirju

2025. aastal tulnud registreerimis- ja aastamaks muutis inimeste autoostu eelistusi.

«Kui veel mullu olid populaarsed linnamaasturid, siis nüüd on ostjad maksutundlikumad ja eelistavad madalama maksukoormusega autosid,» toob Rumberg välja, «tänavu on populaarsed hübriidajamiga autod, mille ülalpidamiskulud on soodsamad ja aastamaks vaid 50 eurot,» lisab ta.

Teatud automargid ja -mudelid hoiavad järelturul paremini oma väärtust.

«Auto väärtuse langus sõltub brändi mainest, töökindlusest, varuosade kättesaadavusest ning turu nõudlusest. Näiteks Toyota Land Cruiser, Lexus RX ja paljud hübriidautod on head näited, mille järelturu väärtus püsib paremini. Eriti juhul, kui hübriidi aku on hooldatud margiesinduses ja sellele kehtib pikendatud garantii,» ütleb Rumberg.

Kuna uue maksu ja tasu tõttu on autode hinnad langenud, on valik eelnevate aastatega võrreldes laiem. Samas mõjutab turgu ka hooaeg. Kevade saabudes kasvab huvi kasutatud autode vastu, mistõttu võivad populaarsemad mudelid kiiresti turult kaduda ja suveks hinnad taas tõusma hakata.

Sageli arvatakse, et liising on mõeldud ainult uutele autodele, kuid tegelikult pakutakse koostöös liisingupartneritega väga soodsaid liisingutingimusi ka kasutatud autodele.

Lisaks saab margiesindusest kasutatud autot ostes pakkuda oma senise auto vahetuseks. «See on paljude jaoks mugavaim lahendus – vanast autost saab muretult loobuda ja uue võtmed kohe vastu võtta,» lisab Rumberg.

Kommentaarid
Tagasi üles