Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Teadaolevalt pisim – just nii väike on maailma väikseim lendav robotkimalane

Üliväikesed lendavad robotid avavad täiesti uued võimalused mõõtmisteks ja teadustööks. Kuid ka praktilisi rakendusi leidub sellisele mikrodroonindusele palju.
Üliväikesed lendavad robotid avavad täiesti uued võimalused mõõtmisteks ja teadustööks. Kuid ka praktilisi rakendusi leidub sellisele mikrodroonindusele palju. Foto: teadustöö / Adam Lau / Berkeley Engineering

Sarnaselt kimalasele, kes lendleb õielt õiele, suudab California Berkeley ülikooli inseneride loodud uus putukat meenutav lendrobot hõljuda paigal, muuta suunda ja tabada ka väikeseid sihtmärke. Pisem kui sentimeeter ning kergem kui 21 milligrammi on see maailma väikseim juhtmevaba lendrobot, mis suudab kontrollitult lennata.

California Berkeley Ülikooli masinaehituse professor Liwei Lin, kes on ka värske teadusartikli juhtiv autor, kirjeldas, et mesilased demonstreerivad meile erakordseid aerodünaamilisi oskusi – navigeerimist, hõljumist ja tolmeldamist – mida sarnase mõõtkavaga tehisrobotid pole seni suutnud jäljendada. Uus lendrobot aga saab juhtmevabalt sihtmärgile läheneda ja seda tabada, matkides tolmeldamise mehhanismi, kus mesilane kogub nektarit ja lendab siis minema, selgitas ta.

Et võimaldada lennuvõimet nii väikeses seadmes, pidid teadlased ületama mitu tehnoloogilist takistust. Näiteks energiaallika ja lennujuhtimise elektroonika tuli teha ülipisikeseks.

Kommentaarid
Tagasi üles