:format(webp)/nginx/o/2025/04/04/16755414t1hc4e2.jpg)
Varakevadel, kui lehed vaadet ei takista, toimub tavaliselt aeropildistamine, et vahepeal muutunud maa-alasid kaardistada. Nii ka sel aastal võib aprillis kohata madalal lendavat lennukit, mis joonistab taevasse huvitavaid mustreid.
Maa- ja Ruumiamet aeromõõdistamise hooaeg algas märtsi lõpus, kui pildistatakse uute seadmetega Edela-Eestis ja tiheasustusaladel. Suvel jätkub töö Kagu-Eestis.
Aeropildistamise tulemuseks on kõrge täpsusega ortofotod, kus ühe piksli suurus on 10-15 sentimeetrit.
Lendudega kogutakse riigile olulisi andmeid, mis aitavad uuendada Eesti topograafilisi kaarte ning ruumiandmete registrites ja kaarditeenustes olevat infot.
Maa-amet näitab algaval aeropildistamise hooajal tehtud esmaseid ortofotosid juba mõni aeg pärast ülelende kiirortofoto teenuses.
Selleaastased pildid jõuavad riigi geoportaali tavaliselt alates sügisest.
/nginx/o/2025/04/04/16755404t1h9fe7.jpg)
/nginx/o/2025/04/04/16755406t1h29c9.jpg)
Lisaks aeropildistamisele tehakse sel aastal aero-laserskaneerimist, mille laserpunktide tihedus on tänu uutele seadmetele suurenenud kahekordseks.
Eesti põhjapoolses osas asuvates väikelinnades ja asulates tehakse eraldi aeropildistamist ja aerolaserskaneerimist, kus ortofotode piksli suuruseks on vaid 4 cm, tagades veelgi täpsema pildimaterjali. Sellega saab salvestada väga põhjaliku maapinna reljeefi, millest on hiljem abi nii riigi kui erasektori rakendustes.
Veidrad ruudud maastikul
Aeromõõdistuste ettevalmistuseks on maapinnale paigaldatud spetsiaalsed markeeringud, et pildistamist täpselt kalibreerida.
Saaremaal ja Edela-Eestis on näha 60 × 60 cm suuruseid valgeid kileruutusid, millel on silt «Aeropildistuse maamärk». Maa- ja Ruumiamet eemaldab need pärast mõõdistushooaja lõppu. Need on paigutatud kohtadesse, kus tavaliselt maakasutust ei segata.
Uued ja täpsemad seadmed
Lisaks värskele laserile on sel aastal uuenenud ka aerokaamera, milleks on IGI UrbanMapper-2e. Uus aerolaserskanner Riegl VQ-1460 kogub aga kaks korda tihedamaid pildiandmeid ning uus kaamerakomplekt suudab luua kaldkaamerate abil väga detailseid kolmemõõtmelisi fotogrammeetria võrkmudeleid.
Nii muutub objektide täpne ja ruumiline kaardistamise lihtsamaks ja täpsemaks kui kunagi varem.
Aeromõõdistuslendudega kogutakse riigile olulisi andmeid, mis aitavad uuendada Eesti topograafilisi kaarte ning ruumiandmete registrites ja kaarditeenustes sisalduvat infot. Kui laser skaneerib täpsusega 4 cm, siis võib laiem naeratus isegi kaardile jääda.
/nginx/o/2025/04/04/16755425t1hb21c.jpg)