:format(webp)/nginx/o/2025/04/09/16764973t1h7b5e.jpg)
Interneti on vallutanud tehisaru video, kus ameeriklasi kujutatakse higises õmblusvabrikus riideid õmblemas või liinil telefone kokku panemas – töödel, mis on enamasti kolinud Aasia riikidesse, kuna see on liiga odav. Üle sajaprotsendiste tollidega Hiina kaupadele tahab Trump need tegevused USAsse tagasi tuua.
Hiina tehisintellekti loodud pilavideo, mis kujutab keskealisi väsinud ameeriklasi räpases rõivatehases töötamas, on vallutanud juba nii Hiina kui muu maailma sotsiaalmeedia ning levinud nüüd ka USA meediaväljaannetesse. Satiiriline klipp teeb teravat nalja Donald Trumpi niinimetatud «reindustrialiseerimise» plaani üle, mis lubab töökohad tagasi USAsse tuua – ja viskab nalja nende ameeriklaste üle, kes sellesse uskuvad.
Tehisaruga loodud meeme on välja ilmunud teisigi: näiteks üks kujutab finantsisti nutmas õmblusmasina kohal, samal ajal kui tema selja taga seisab morn Trumpi portree ja loosung «Tee sokke». Samuti levib moedemonstratsiooni video, kus riikide juhid marsivad laval Trumpi kehtestatud tolliprotsentidega uhkeis rõivais. Vaid Venemaa president Putin tuleb lavale palja ülakehaga, protsendiks null.
X-is (endine Twitter) kurtis üks uue majandusmudeli pooldaja, et rahvas pöörab selja Trumpile ja Elon Muskile, kes aga olevat juba niigi palju ohverdanud: nad juba on rikkad ega pea seda kõike üldse läbi tegema.
Pilavideo rõhutab suuremat muutust rahvusvahelistes suhetes ajal, mil USA ja Hiina suhted halvenevad. Ameeriklased on pikka aega vaadanud hiinlasi kui masinlikke odavtöö tegijaid, samas eirates asjaolu, et ka USAs leidub endiselt toimivaid tekstiilitööstusi ja muid lihtsa töö tehaseid.
Nüüd on rollid vahetunud: majandusteadlased hoiatavad, et Trumpi kaubanduspoliitika võib USA niigi kurnatud töölisklassi veelgi enam kahjustada, andes samal ajal suurkorporatsioonidele suurema võimu nende üle ja võimaluse töötasusid ning töötingimusi alandada, kirjutab Futurism.
Chinese memes on American re-industrialization rolling in. lol the music. 😂 pic.twitter.com/GZE2jHDgWZ
— Gabor Gurbacs (@gaborgurbacs) April 7, 2025
Üheks näiteks on endine riskifondi miljardärist rahandusminister Scott Bessent, kes väitis, et Elon Muski DOGE-initsiatiivi tõttu töö kaotanud föderaaltöötajad leiavad endale töökoha uutes tehastes, mille rajamine olevat tänu Trumpi tariifidele lõpuks võimalikuks saanud.
USA on maailmas tootmismahult praegu teisel kohal, andes ligikaudu 16 protsenti globaalsest toodangust. Odavtöö on küll välismaale viidud, kuid USA tootmine on spetsialiseerunud kõrgtehnoloogilistele valdkondadele, nagu farmaatsia, lennundus ja pooljuhid ning see on väga tootlik.
Kui Trumpi tööstusplaanid teostuks, ei tähendaks see veel tagasipöördumist 1950. aastate tööstuslikku kuldaega, ennustavad eksperdid. Pigem meenutaks see 19. sajandi lõpu «kuldset» ajastut, mil tööstusparunid ostsid ära poliitikuid. Aga vähemalt kaovad poodide riiulitelt odavplastikust toodetelt kirjad «Made in China».