Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Kunstist kosmoseni: need on Eesti õpilaste teadusfestivali parimad uurimistööd

Teadusfestivalil jõuti uurida kõike – kunstist kosmoseni.
Teadusfestivalil jõuti uurida kõike – kunstist kosmoseni. Foto: Sven Zacek

Eesti Rakenduskõrgkoolide Rektorite Nõukogu (RKRN) tunnustas 8.–9. aprillil Tartus toimunud õpilaste teadusfestivalil nelja kõige silmapaistvamat tööd, mis olid esitatud õpilaste teadustööde riiklikule konkursile.

«Tänavused tööd näitavad, et Eesti noored on teadlikud meid ümbritsevatest probleemidest ja suudavad nendele läheneda nii teadusliku põhjalikkuse kui loomingulisusega,» ütles RKRN esimees Ülle Ernits, «rakenduskõrgkoolide esindajatena rõõmustab meid eriti, et märkimisväärne hulk noorte teadustöid pakub reaalses elus rakendatavaid lahendusi, mida saab käiku võtta nii hariduses, tervishoiu kui tehnoloogiasektoris.»

RKRNi 2025. aasta eriauhinna pälvis Katarina Aas Tallinna reaalkoolist oma uurimistöö eest «Tudengisatelliidile SUTS antenni valimine ja disainimine modelleerimistarkvaraga 4NEC2». Komisjoni hinnangul on töö tehniliselt nõudlik, hästi tehtud ja tugeva rakenduspotentsiaaliga. Uurimistööl on laiem rakendusväärtus Eesti Tudengisatelliidi Sihtasutuse projektides.

Teine 400-eurone preemia läks Tallinna Saksa gümnaasiumi õpilasele Diana Põdrale uurimistöö eest «Maaliseeria loomine oma terviseprobleemide visualiseerimisena ja nendest näituse korraldamine». Komisjoni sõnul toob töö tundliku ja ausa teemakäsitluse kaudu esile kunsti rolli ühiskondliku teadlikkuse kujundajana ning ühendab oskuslikult loovuse ja sotsiaalse sõnumi.

RKRNi tänukirja ja eripreemia pälvis Laureen Kalvet Tallinna Saksa gümnaasiumist, kelle uurimistöö käsitles elektriliste tõukeratastega seotud õnnetusi Pärnu maakonna näitel. Tallinna Tervishoiu Kõrgkool pakkus autorile lisaks võimalust osaleda praktikapäeval Pärnu Haiglas.

Teine tänukiri ja eripreemia läks aga Tallinna reaalkooli õpilastele Hermann Käbile ja Jarl Justus Hellatile, kes töötasid välja veebipõhise peastarvutamise rakenduse Reaaler. Töö eesmärk oli toetada noorte matemaatikaoskuste arengut. Eesti Lennuakadeemia premeeris autoreid huvilennuga lennusimulaatoris.

«Igal aastal üllatavad noored meid millegi uuega – ning mitte ainult teemade, vaid ka lähenemisviiside ja vaatenurkadega,» lisas Ülle Ernits, «tänavugi oli rõõm näha, kuidas noorte loovusel ja teadushuvil pole piire ning uurida jõuti kõike – kunstist kosmoseni. Just selline avatud ja uudishimulik mõtteviis viib meid uute teadusavastusteni ja aitab neil ka ühiskonnas ja ettevõtluses rakendust leida.»

Eesti Teadusagentuuri korraldatud õpilaste teadusfestival on igakevadine suursündmus, millega tähistatakse teadussaavutusi ja noorte panust teadusesse. RKRN annab juba neljandat aastat järjest õpilaste teadustööde riikliku konkursi raames välja eripreemiad auhinnafondiga 800 eurot.

Võitjate autasustamine toimus 9. aprillil AHHAA teaduskeskuses. RKRNi nimel andis tunnustused üle Kõrgema Kunstikooli Pallas rektor Piret Viirpalu.

Kommentaarid
Tagasi üles