Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Väikesed moodulreaktorid noateral – paberilt reaalsuseks saamiseks on vaja raha

GE Hitachi tuumajaam BWRX-300 SMR võib valmida Kanadas 2029. aastal.
GE Hitachi tuumajaam BWRX-300 SMR võib valmida Kanadas 2029. aastal. Foto: GE VERNOVA

Ameerika Ühendriikide energeetikaministeerium (Department of Energy ehk DOE) on välja pannud 900 miljonit USA dollarit, et viia väikesed moodulreaktorid (Small Modular Reactors ehk SMR-id) projekteerimislaudadelt tegelikkusesse. Algupäraselt Bideni administratsiooni ajal 2024. aasta oktoobris käivitatud programm viidi hiljuti kooskõlla endise presidendi Donald Trumpi poliitikaga – eemaldades nõuded kogukondlike hüvede kohta ning ühtlustades hindamiskriteeriumid tehniliste ja äriliste näitajate vahel.

Taotluste esitamise tähtaeg on 23. aprill. Programm keskendub Generation III+ põlvkonna täiustatud reaktoritele, mis moderniseerivad tavapärase tuumaelektrijaama tehnoloogiat väiksemas mastaabis. Kvalifitseeruvad SMR-id peavad jahutusvedelikuna kasutama tavalist kerget vett (H2O) ning kütusena alla 5 protsendi U-235 isotoopi sisaldavat madala rikastusega uraani. Reaktorite nimivõimsus peab jääma vahemikku 50–350 megavatti. Konstruktsioon peab olema maksimaalselt tehases eeltoodetud ning paigaldusvalmis 2030. aastatel. Generation III+ disainid pakuvad võrreldes varasemate mudelitega märkimisväärseid täiustusi – passiivseid ohutusmehhanisme, paremat kütuse- ja materjalitõhusust ning suuremat energiatõhusust.

Vaatamata miljarditesse ulatuvatele ülemaailmsetele investeeringutele on SMR-id püsinud juba üle kümne aasta kui tehnoloogia, mis on «viie kuni kümne aasta kaugusel» – ilma ühegi valminud projektita Ameerika Ühendriikides. Mitmed ettevõtmised on jäänud rahastuse taha või ootele. Kanada ja Hiina kergveereaktorid on arendusega kaugemal, ent ükski pole veel töös.

Kommentaarid
Tagasi üles