Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Ongi kõik: homsest enam Skype toru ei tõsta (1)

Head aega, Skype! Eestist pärit suhtlustarkvara on homsest ajalugu. Kes tahab, kolib oma senise kontoga Microsofti teise suhtlustarkvarasse Teams, kes ei taha, saab oma andmed suletavast rakendusest endale ära salvestada.
Head aega, Skype! Eestist pärit suhtlustarkvara on homsest ajalugu. Kes tahab, kolib oma senise kontoga Microsofti teise suhtlustarkvarasse Teams, kes ei taha, saab oma andmed suletavast rakendusest endale ära salvestada. Foto: May James / ZUMA Press Wire / Scanpix

Skype, mis murdis piire ja muutis «helistamise» tähendust igaveseks, on nüüd, enam kui kaks aastakümmet hiljem valmis lõplikult vaikima. Microsoft lubas teenuse sulgeda homme, 5. mail ja soovitab Teamsi üle kolida.

Kuulus sideplatvorm Skype, mis tõi tasuta kõned Internetti ning avas uusi suhtlusvõimalusi miljonitele, lõpetab ametlikult tegevuse esmaspäeval, 5. mail 2025. See uudis mõjub paljudele nagu vana sõbra kaotus – selle tuttava helina ja videokõnede akendega.

Eestist pärit suhtlustarkvara

Tarkvara kasutas omal ajal uutmoodi tehnoloogiat, mis lubas reaalajas tasuta internetikõnesid nn P2P ehk peer-to-peer tehnoloogiaga, mis toimis ilma keskse serveriteenuseta otse kahe arvuti vahel).

Selle lõid tegelikult neli Eesti programmeerijat: Priit Kasesalu, Jaan Tallinn, Ahti Heinla ja Toivo Annus. Projekti rahastajate ja promojatena juhtisid ettevõtet rootslane Niklas Zennström ja taanlane Janus Friis, kes ka Skype´i kui firma alustasid. Eestlaste loodud oli aga varem failijagamisprogrammis KaZaA kasutatud taustatehnoloogia, mis töötas samamoodi ilma keskse serverita.

Microsofti eesmärk: arene või sure

Skype´i lõpp on ilmselt Microsofti poolt hoolikalt kalkuleeritud käik. Ligi 7,8 miljardi eurone tehing, millega Microsoft 2011. aastal Skype´i omandas, oli toona üüratu summa. Kuid aeg ei seisa paigal ja Microsofti toodete osas kehtib tihti reegel: arene või sure.

Microsofti strateegiline käik oli selge: koondada oma suhtlusteenused ühe katuse alla. Selleks katuseks on aga nüüd saanud Skype´i asemel Teams, mis eriti just pandeemia ajal meeletult populaarsust kogus ning on nüüd Microsofti «kõik-ühes» koostöökeskuseks.

Teams pakub pidevat vestlust, täiustatud koosolekuid, failijagamist ja sügavat sidumist Microsoft 365 ökosüsteemiga – funktsioone, mis ületavad Skype'i algseid piire.

Tehnoloogia võis ajale jalgu jääda

Aga miks just Teams ja mitte Skype´i edasiarendamine? Muidugi oleks võinud ka Skype´i uuendada, kuid selle arhitektuur, mis oli üles ehitatud rohkem töölauaarvutite jaoks, jäi mingil hetkel muutustele jalgu. Kuigi rakendus levis omal ajal hästi ning erakasutajatel polnud eriti midagi ette heita enam-vähem lõpuni välja, liikusid eriti just ärikasutajad integreeritud ja seadmest sõltumatute (eelkõige mobiilikesksete) uute lahenduste poole.

Konkurentide – Zoomi, Slacki, Google Meeti, FaceTime'i – esiletõus vähendas veelgi Skype´i turuosa, jättes Microsoftile vähem valikuid, et suunata kõik ressursid ühele tulevikukindlale platvormile.

Nostalgia ja paratamatus

Paljude jaoks tundub Skype´i kadumine nagu vana sõbra kaotus. Sotsiaalmeedia ja tehnoloogiafoorumid on täis nostalgiat. Meenutatakse aegu, mil see sinine mull oli aknaks maailma, hoides ühendust lähedastega või aidates pidada ärikohtumisi ilma füüsiliselt samas ruumis olemata.

Skype´i peeti usaldusväärseks ja intuitiivseks, eriti oma aja kohta.

Teised tunnevad ka muret üleminekuga kaasneva segaduse pärast. Eriti need, kes pole tehnoloogiaga sina peal või kasutavad vanemat riistvara, võivad uue platvormiga kohanemisel raskustesse sattuda.

Kardetakse kaotada Skype´ile iseloomulikke funktsioone, nagu soodsad rahvusvahelised kõned, integreeritud lihtne vestlus ja failijagamine, mis tegid sellest nii perede kui ka rahvusvaheliste meeskondade lemmiku.

Valutu üleminek? Microsoft pakub mõnesammulist lahendust

Siiski pole Microsoft Skype´i kasutajaid maha jätnud. Et üleminek oleks võimalikult sujuv, anti mõni kuu aega kohanemiseks ja andmete päästmiseks.

Kasutajad saavad oma vestlusajaloo ja kontaktid eksportida või on need kohe olemas Teamsi Skype´i kontoga Teamsi sisse logides.

Microsoft reklaamib üleminekut kui valutut ja lihtsat ning tutvustab Teamsi kui tuttavat, aga palju moodsamat suhtlustarkvara.
Microsoft reklaamib üleminekut kui valutut ja lihtsat ning tutvustab Teamsi kui tuttavat, aga palju moodsamat suhtlustarkvara. Foto: Microsoft

Teamsi Skype'i kasutajatunnustega sisselogimine peaks ülemineku suhteliselt valutuks tegema – justkui koliks vanast tuttavast majast uude, aga võtmed sobivad ja «mööbel» on juba sees.

Üleminekuperioodil kuni 5. maini 2025 saavad Teamsi kasutajad helistada ja vestelda oma Skype´i kasutajatega ning vastupidi. See tagab, et kõik saavad omavahel suhelda sõltumata sellest, millist platvormi nad ülemineku ajal kasutavad.

Oluline on ka teada, et Skype'i tasulisi funktsioone, nagu Skype´i krediit ja kõneajapaketid, uutele klientidele enam ei müüda. Olemasolevad kasutajad saavad oma krediiti ja pakette kasutada kuni järgmise uuendamisperioodi lõpuni või krediidi ammendumiseni.

Pärast 5. maid 2025 jääb Skype´i valimisklahvistik (telefoninumbrite sisestamiseks) allesjäänud tasulistele kasutajatele kättesaadavaks Skype´i veebiportaali kaudu ja Teamsis.

Digitaalsesse surnuaeda

Skype pole esimene ega viimane tuntud Microsofti platvorm, mis aja jooksul areenilt lahkub. Digitaalne surnuaed on täis kunagi hädavajalikke rakendusi.

Seal ootab juba ees näiteks MSN Messenger ehk Windows Live Messenger, mis suleti Microsofti poolt ametlikult 2012. aastal ning asendati toona just Skype'iga.

Microsoft pani 2022. aastal kinni ka oma kunagise uhkuse Internet Exploreri, mida asendab nüüd Microsofti uuem brauser Edge.​

Kolm sammu Skype´ist Teamsi​​

Artikli foto
Foto: Microsoft

Kuidas Skype´ist Microsofti soovitatud Teamsi üle minna?

  1. Laadi alla ametlik Microsoft Teamsi rakendus oma seadmele (mobiilile, arvutile, tahvelarvutile). 
  2. Logi sellesse sisse oma Skype´i kontoga (sama kasutajanime ja parooliga).
  3. Alusta Teamsi kasutamist koos Skype´i kontaktide, vestlusajalugude ja mõnede seadetega.

Kui sa ei taha enam Microsofti suhtlustarkvaraga (Teamsiga) jätkata, võid eksportida Skype´ist kõik oma andmed: vestlused, kontaktid, kõneajaloo.

Allikas: Microsoft

Kommentaarid (1)
Tagasi üles