Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Venemaa väitel hävitas nende häirekindel droon Ukraina HIMARSi raketiheitja (5)

HIMARS töös. Pilt on illustreeriv.
HIMARS töös. Pilt on illustreeriv. Foto: TED ALJIBE / AFP / Scanpix

Ukraina sõjatandrilt vahendavad nii Forbes kui Newsweek uudist, mis võib muuta seniseid arusaamu oluliste sihtmärkide õhukaitsest. USA päritolu mitmelasulise raketiheitja HIMARS väidetav hävitamine Vene häirekindla drooni poolt Donetski oblastis on tekitanud küsimusi, kas tegemist on üksikjuhtumiga või märgib see uue etapi algust droonisõjas, kus seni pea haavamatuks peetud süsteemid on äkitselt uues ohus.

Ukraina relvajõud on sõja algusest peale HIMARSi süsteeme (High-Mobility Artillery Rocket System) kasutanud väga edukalt, sihtides nendega täpselt ja laastava jõuga Vene vägede kõige moodsamaid õhutõrjesüsteeme, juhtimispunkte ja logistikaahelaid.

Need liikuvad suurtükiväe süsteemid, mis on võimelised tulistama kuni 300-kilogrammiseid rakette Ukrainale antud konfiguratsioonis ligi saja kilomeetri kaugusele, on olnud seni ülihinnaline lahingutehnika, mis on aidanud tekitada Vene poolele märkimisväärseid kaotusi. Näiteks sai ühe lasuga hiljuti hävitada neli Vene ründekopterit korraga.

USA on Ukrainale tarninud vähemalt 39 sellist süsteemi, millest igaühe väärtus ulatub ligikaudu 20 miljoni euroni. Pole siis ime, et HIMARSid on Vene vägede jaoks olnud esmased sihtmärgid.

On see mingi uus «kiskja» taevas?

Väidetava rünnaku eest võttis vastutuse Venemaa eliit-drooniüksus Rubicon. Nende sõnul hävitati HIMARSi süsteem Rusõn Jari küla lähedal, umbes 30 kilomeetri kaugusel rindejoonest. Telegramis levitatud video, mille autentsust pole seni sõltumatult kinnitatud ja millele kumbki pool ametlikku kommentaari andnud ei ole, näitab süsteemi leekidesse haaratuna, taevasse tõuseb paks must suitsusammas.

Kui see osutub tõeks, oleks tegemist esimese teadaoleva juhtumiga, kus Vene FPV (first-person view) ehk piloodivaates juhitav droon on edukalt HIMARSi hävitanud alates sõja algusest 2022. aasta veebruaris.

See annab aimu droonitehnoloogia kiirest arengust ja selle kasvavast mõjust lahinguväljal.

Traditsioonilised raadio teel juhitavad droonid on haavatavad elektroonilise sõja vahendite ehk erinevate segajate suhtes. Ukraina väed on edukalt kasutanud võimsa elektromagnetväljaga segajaid, et Vene droone kahjutuks teha ja oma positsioone kaitsta.

Kuid Rubiconi kasutatud droon, mis väidetavalt HIMARSi tabas, olevat teistsugune. Forbesi andmetel oli tegemist fiiberoptilise kaabli abil juhitava drooniga.

«Fiiberoptilise kaabli kasutamine muudab drooni juhtsignaalid praktiliselt immuunseks igasuguse elektroonilise segamise suhtes,» selgitas elektroonilise sõja ekspert Roy. See tähendab, et selletaoline droon võib tegutseda sügavamal vaenlase tagalas, kartmata segamist.

Kui seni on HIMARSid oma kiiruse ja liikuvuse tõttu olnud raskesti tabatavad, siis fiiberoptiliste droonide levik muudab olukorda, eriti kui süsteemid liiguvad päevasel ajal suurematel teedel. See on ukrainlaste jaoks kahtlemata murettekitav areng.

Droonisõja uus peatükk

Venemaa on säärase droonisõja arendamisse viimasel ajal kõvasti panustanud, kerides kümnete kilomeetrite pikkusi kaableid droonide külge. Newsweeki andmetel toimuski tabamine 30 kilomeetri kaugusel rindejoonest Donetski oblastis.

Venemaa kaitseministeeriumi direktiivi alusel loodi 2024. aasta augustis spetsiaalne drooniväe üksus Rubicon, mis koondab ja treenib parimaid droonispetsialiste.

Rubiconi varasem tegevus Kurski oblastis, kus nad edukalt ründasid Ukraina vägede varustusliine, näitas nende võimekust. Nüüd on nende fookus nähtavasti liikunud väärtuslike HIMARSi süsteemide hävitamisele.

Ukraina pool on samuti teadlik sellest uuest ohust. Pole juhus, et Ukraina on saatnud oma pikamaa ründedroone pommitama Venemaa tehaseid, mis toodavad fiiberoptiliste droonide komponente.

Kui Forbesi väide seni kokku neljast hävitatud HIMARSist peab paika, siis kuigi 39 tarnitud süsteemi juures ei tähenda see veel kriitilist kaotust, võib hävimise tempo uut tüüpi droonide tõttu kiireneda.

Kommentaarid (5)
Tagasi üles