Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

HINNAŠOKK Kanadasse kavandatakse moodulreaktoritel tuumajaama – näib, et seni kalleimat tuumajaamade hulgas (5)

Darlingtoni tuumajaama juures on ehitusplats juba ette valmistatud. Uue moodulreaktori peamiseks takistuseks võib kujuneda selle hind – see on kaks korda kallim, kui läks kokku maksma Olkiluoto kolmas reaktor Soomes.
Darlingtoni tuumajaama juures on ehitusplats juba ette valmistatud. Uue moodulreaktori peamiseks takistuseks võib kujuneda selle hind – see on kaks korda kallim, kui läks kokku maksma Olkiluoto kolmas reaktor Soomes. Foto: Ontario Construction News

Ontario provintsis plaanitakse ehitama hakata uut neljast reaktorist koosnevat moodultuumajaama. Lootused, et sellest saab odava energia allikas, on tänaseks laualt pühitud: ametlike teadete kohaselt saab projekt olema kaks korda kallim kui pikalt venima jäänud Olikluoto tuumajaama kolmas reaktor.

Ontario provints Kanadas on alustamas väikese moodulreaktori BWRX-300 rajamist – sama tehnoloogiat on propageerinud ka Eestis tegutsev Fermi Energia. Neist loodeti edulugu ja seda ka hinna poolest, kuid praegu paistavad asjad siiski vastupidistena. Ehitustööd algavad 2025. aastal ning esimene reaktor peaks valmima 2029. aastaks. Tegemist on General Electricu ja Hitachi ühistöös valmivate reaktoritega. Ontario provints nagu Fermi energiagi on kõnealuse reaktoritüübi suhtes häälestatud pigem optimistlikult. Esimene valmiv reaktor peaks tootma 300 MW elektrit. Kokku neljast reaktorist koosnev tuumajaam on plaanitud olemasoleva Darlingtoni tuumajaama juurde ja see läheks maksma pea 4 miljardit eurot (13,3 miljonit eurot 1 MW eest)

Projekti kogumaksumus ulatub 13,5 miljardi euroni. Tegemist on pretsedenditult suure summaga. Olkiluoto kolmanda reaktori maksumuseks kujunes umbes 11 miljardit eurot ja 1600 MW elektrivõimsusega reaktori puhul teeb see siis ligi 6,9 miljonit eurot 1 MW eest. Ontario moodulreaktorid paneksid Olkiluotole pika puuga ära – 11,3 miljonit eurot 1 MW eest.

Ometi rõhutavad ametnikud, et suurem osa kuludest minevat tagasi Kanada majandusse – 80 protsenti raha jäävat justkui Ontario ettevõtetele. Lisaks loodetakse, et 65 aasta vältel luuakse selle energia najal ka tuhandeid töökohti, ning ametnike hinnangul teeniks riik tagasi selle jaama tööaja vältel 13 miljardit dollarit maksutulu.

Kommentaarid (5)
Tagasi üles