Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

USA hoiatab: hoidke eemale Huawei kiipidest!

Huawei esimesed nii-öelda AI protsessorid ilmusid välja juba kuus aastat tagasi, nüüd toodetud uusimad kiibid aga olevat juba jõudmas USA analoogide tasemele. Samas pidavat need kasutama Ameerika tehnoloogiafirmade ekspordikontrolli all olevat tehnoloogiat.

Hiljuti teatas Hiina tehnoloogiahiid Huawei, et on valmis saanud ka oma võimsa tehisarukiibi. USA andis seepeale teada, et teatud kiipide kasutamine, ükskõik kus maailmas, võib edaspidi kaasa tuua karistusi.

USA Kaubandusministeerium teatas teisipäeval karmi sõnumiga, mis on suunatud ettevõtetele üle kogu maailma: hoiduge Huawei toodetud tehisintellekti kiipidest, vahendab Mobile World. Põhjuseks on Washingtoni hinnangul see, et need kiibid on peaaegu kindlasti valmistatud või disainitud Ameerika tehnoloogia põhjal ning seetõttu alluvad Ameerika ekspordikontrolli reeglitele.

Ministeeriumi Tööstuse ja Turvalisuse Büroo (Bureau of Industry and Security), mis ekspordikontrolli järele valvab, täpsustas, et nad võtavad nüüd välismaiste tehisaru kiipide suhtes rangema seisukoha. Ühtlasi anti välja juhis, mis selgitab, et Huawei Ascend kiipide kasutamine ükskõik kus maailmas rikub USA ekspordikontrolli reegleid.

Asjaga kursis olevad eksperdid rõhutasid Ars Technica vahendusel, et tegemist pole uue reegliga, vaid pigem selgitusega juba kehtivale korrale. Nende kiipide kasutamine rikub tõenäoliselt meedet, mis nõuab USA tehnoloogia Hiina ettevõttele eksportimiseks üsna raskesti hangitavat litsentsi. Nagu ütles ekspordikontrolli jurist Kevin Wolf, pole juhis uus kontrollimeede, vaid pigem avalik kinnitus tõlgendusele, et isegi ainuüksi Huawei disainitud täiustatud arvutuskiibi kasutamine ükskõik kus kellegi poolt rikuks ekspordikontrolli reegleid.

Büroo nimetas konkreetselt kolm Huawei Ascendi kiipi – 910B, 910C ja 910D, mis alluvad nendele regulatsioonidele. Märgitakse, et need kiibid on suure tõenäosusega «disainitud teatud USA tarkvara või tehnoloogiaga või toodetud pooljuhtide tootmisseadmetega, mis on teatud USA päritolu tarkvara või tehnoloogia otsene tulem.»

Huawei tõus paneb USA valitsuse muretsema

See uus juhis tuleb ajal, mil USA-s kasvab mure Huawei hiiglasliku kiirusega arenevate täiustatud kiipide ja muu tehisintellekti riistvara pärast.

See Hiina tehnoloogiahiid on hakanud oma klientidele Hiinas tarnima AI-kiipide «kogumikke» ehk klastereid, mis nende väitel edestavad võrreldavaid juhtiva USA tehisaru-kiibitootja Nvidia tooteid teatud võtmenäitajate (nagu kogu arvutusvõimsus ja mälu) poolest.

Süsteem tugineb suurele hulgale 910C kiipidele, mis küll üksikult jäävad alla Nvidia kõige arenenumale kiibile, kuid kollektiivselt suudavad siiski ületada rivaalitseva Nvidia klastrisse paigutatud toote jõudlust.

Shenzhenis asuv konglomeraat pakub praegu oma Ascend-seeria protsessoreid, peamiselt 910B ja 910C, Hiina ettevõtetele. Kuna Hiina on praegu Nvidia toodetest ära lõigatud, kasvavad tellimused mühinal ning Huawei suurendab tootmisvõimsust, ehitades omaenda arenenud pooljuhtide tootmisliine.

USA-s kasvab mure, et Hiina «rahvuslik tšempion» hakkab peagi müümatehisintellekti protsessoreid nii Hiinas kui ka välisriikides, mis suudavad edukalt konkureerida Nvidia ja teiste USA ettevõtete toodetega. Nvidia juht Jensen Huang ütles eelmisel kuul, et Huawei on «üks maailma kõige hirmuäratavamaid tehnoloogiaettevõtteid» ning et USA poliitikud peaksid aitama tema ettevõttel maailmaturul konkureerida. Nvidia aga keeldus büroo uusi käike kommenteerimast. Huawei ei vastanud samuti Ars technica kohe kommentaaritaotlusele.

Geopoliitiline male kiipidega

Samaaegselt tühistas Kaubandusministeerium teisipäeval ka AI Diffusion Rule´i – meetme, mille eelmine, Bideni administratsioon oli kavandanud jõustuma 15. mail. See oli mõeldud AI-kiipide ekspordi piiramiseks teistesse riikidesse ja Hiinale nende raskemini kättesaadavaks tegemiseks. Ministeerium teatas aga, et see reegel oli liiga bürokraatlik.

See teadaanne langes kokku päevaga, mil president Trump külastas Saudi Araabiat, kus ta avalikustas rea kokkuleppeid. Nende hulgas oli ka kuningriigi uue riikliku AI-ettevõtte Humain lubadus ehitada AI-infrastruktuur, kasutades sadadest tuhandetest Nvidia kiipidest koosnevat klastrit. Olukorraga kursis olev allikas ütles, et kavandatavate Pärsia lahe piirkonna tehingute mastaap šokeeris paljusid Trumpi administratsiooni kõrgeid ametnikke. Nad tundsid muret suuremahulise AI-infrastruktuuri «offshore´imise» pärast ja samuti silma kinnipigistamise pärast Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraatide koostöö osas Pekingiga.

Kommentaarid
Tagasi üles