/nginx/o/2025/05/27/16873650t1h8b73.jpg)
Microsofti üks uusimaid tehisintellektimudeleid suudab ettevõtte sõnul täpselt ennustada õhukvaliteeti, orkaane, taifuune ja muid ilmastikunähtusi.
Ajakirjas Nature avaldatud artiklis ja seda kajastavas Microsofti blogipostituses tutvustatakse Aurora nimelist mudelit, mille kohta väidab tehnoloogiahiid, et see suudab atmosfäärinähtusi prognoosida suurema täpsuse ja kiirusega kui traditsioonilised meteoroloogilised meetodid. Aurorat on treenitud enam kui miljoni tunni andmetega, mis pärinevad satelliitidelt, radaritelt, ilmajaamadest, simulatsioonidest ja varasematest ennustustest. Mudelit saab kohandada lisaandmetega, et teha prognoose konkreetsete ilmastikusündmuste kohta.
Tehisintellektil põhinevad ilmaprognoosimudelid ei ole iseenesest midagi uut. Google’i teadusüksus DeepMind on viimastel aastatel avaldanud mitu mudelit, sealhulgas WeatherNext, mida peetakse paremaks kui mõnda maailma juhtivat prognoosisüsteemi. Microsoft peab Aurorat üheks valdkonna tippmudeliks – ja võimalikuks tööriistaks ilmaennustust uurivatele teaduslaboritele.
Katsetes ennustas Aurora näiteks taifuun Doksuri maabumist Filipiinidel neli päeva enne tegelikku sündmust, edestades mõningaid eksperdihinnanguid, teatas Microsoft. Samuti andis mudel edasi Ameerika riikliku orkaanikeskuse prognoose 2022.–2023. aasta troopiliste tsüklonite viiepäevaste liikumistrajektooride kohta ning ennustas edukalt ka 2022. aasta Iraagi liivatormi.
Kuigi Aurora treenimiseks oli vaja suurt arvutusvõimsust, kinnitab Microsoft, et mudel on töö käigus väga tõhus. See suudab koostada prognoose sekunditega, võrreldes tundidega, mida algupärased süsteemid superarvutite toel vajavad.
Microsoft on teinud Aurora lähtekoodi ja mudeli kaaluandmed avalikult kättesaadavaks. Ettevõte rakendab Aurora AI-põhist prognoosimudelit ka oma MSN Weatheri rakenduses, kus kasutatakse spetsiaalset versiooni, mis pakub tunnipõhiseid prognoose, sealhulgas pilvisuse kohta.
Allikas: TechCrunch