Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Wolfram Alpha vastab küsimustele, mida Google ei tea

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Marina Lohk
Copy
Artikli foto
Foto: www.wolframalpha.com

Elektrooniliseks ajuks nimetatav Wolfram Alpha arvutab vastused küsimustele ise välja, mitte ei otsi neid suurtest andmebaasidest, nagu teeb Google ja teised tänapäevased otsingumootorid.


Programmi Wolfram Alpha arendab Stephen Wolfram, kes on loonud ka arvutustarkvara Mathematica. Projekti kallal töötab üle saja inimese ning plaani järgi peaks otsingumootor tööle hakkama maikuus, vahendab Tartu Ülikooli tehnoloogiaportaal

Novaator

Physorgi.

«50 aastat tagasi eeldasid inimesed, et arvutilt saab küsida suvalise faktiküsimuse ning arvuti arvutab vastuse välja,» rääkis Wolfram. Paraku on sellise arvuti ehitamine osutunud keerulisemaks, kui alguses arvati. Nüüd aga on tarkvaraarendajad valmis saanud süsteemi, mis mõistab inimkeeles esitatud küsimusi.

Wolfram Alphat katsetanud Nova Spivack kirjeldas otsingumootorit: «Sellelt võib küsida teaduslikke küsimusi ning ta arvutab vastuse välja isegi siis, kui teda pole programmeeritud sellele konkreetsele küsimusele vastama.»

Spivacki sõnul suudab Alpha vastata küsimustele tehnoloogia, geograafia, ilma, toiduvalmistamise, äri, reisimise, inimeste ja muusika kohta. See suudab lahendada ka arvutusülesandeid ning vastata küsimustele inimese genoomi kohta. Mis kõige olulisem - programm annab küsimusele konkreetse vastuse, mitte ei too välja miljoneid reklaami täis topitud veebisaite.

Faktilistele küsimustele vastuste leidmiseks sobib algoritme kasutav programm paremini kui hiiglaslikud andmebaasid, kuna võtab palju vähem ruumi. Wolfram Alpha kasutajaliides on lihtne, vastused on detailsed ning sisaldavad teksti, diagramme ja graafikuid, selgitas Spivack.

Ta märkis ka, et tavakasutajale võivad Alpha antud vastused olla liiga põhjalikud ning keerulised, programm sobiks aga hästi teadlastele, üliõpilastele, ametnikele, ajakirjanikele ning teistele, kes vajavad põhjalikke ja selgeid vastuseid.

«Wolfram Alpha ei asendaks kunagi Google'it - tegemist ei ole üldise otsingumootoriga,» ütles Spivack, lisades, et Alpha sarnaneb pigem Vikipeedia kui Google'iga.

Tagasi üles