Reinsalul sai mõõt täis: Eesti hakkab looma pedofiilide registrit

Urmas Reinsalu.

FOTO: MADIS SINIVEE / EESTI MEEDIA/SCANPIX

Eesti riik on asunud kaaluma lastevastaste seksuaalkuritegude registri loomist, et välistada senisest veelgi tõhusamalt selliste inimeste töötamine lastega seotud töökohtadel ning seda ka juhul, kui karistused selliste kuritegude eest on kustunud.

«Arvan, et see olukord ei ole normaalne,» ütles justiitsminister Urmas Reinsalu kommentaariks Postimehes üleeile avaldatud juhtumile, kus Tartus ahistas noort naisklienti pedofiilias ja vägivallas süüdimõistetud Taxify sõidujagaja.

«Inimestel peab olema tagatud ohutus ja selle eest vastutab omavalitsus ja ettevõtja. Pedofiiliakuritegu peaks olema aluseks sõltumata karistuse kehtivusest selleks, et luba oleks võimalik väljastamata jätta. Arvan, et mõistlik oleks Eestis teha pedofiilide register, kust saaks päringut teha. Seda ministeerium on asunud kaaluma,» ütles justiitsminister Postimehele.

Justiitsministeeriumi esialgse nägemuse kohaselt peaksid sinna registrisse ennast kohustuslikult  registreerima ka need isikud, kes on sooritanud välisriigis pedofiiliakuriteo ja elavad Eestis. «Praegu sellist ülevaadet meie karistusregister ei võimaldagi saada ja see on probleem,» ütles Reinsalu.   

Taksojuhina töötamist ei loe kehtiv lastekaitseseadus üheselt lastega töötamiseks ning seega võivad lapsi sõidutada ka need, kelle karistus pedofiilia eest on kustunud.

Postimees kirjutas esmaspäeval juhtumist, kus 9. veebruaril sõidutas Tartus klienti Taxify sõidujagaja, kes oli äsja süüdi mõistetud kaassõitja jõhkras peksmises, lisaks oli tal kustunud karistus lapsega korduva seksimise ja talle alkoholi sissejootmise eest 2006. aastal.

Pedofiili sattumine taksorooli sai võimalikuks aga seetõttu, et kehtiv seadus lubab teenuse osutamiseks vajaliku teenindajakaardi saada ka juhul, kui sellised kuriteod on aegunud. Asjaolu, et mehele on värskelt mõistetud uus kriminaalkaristus, oli teenindajakaardi väljastanud Tartu linnavalitsusele veel teadmata.

Tagasi üles
Back