K, 7.12.2022

Island kinnitas X-tee kasutuselevõttu

Aivar Pau
, ajakirjanik
Island kinnitas X-tee kasutuselevõttu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Islandi delegatsioon Eestis
Islandi delegatsioon Eestis Foto: MKM

Islandi rahandus- ja majandusminister Bjarni Benediktsson kinnitas täna Tallinnas üle, et mullu septembris sõlmitud leping kehtib ja riik võtab kasutusele Eesti e-riigi andmevahetusplatvormi X-tee.

Bjarni Benediktsson ütles, et tänu Eesti X-teele saab Island kasutada Eesti aastate pikkuse töö ja kogemuse tulemusi.    

«Eestlaste loodud X-tee on paindlik, kõrgturvaline ja kuluefektiivne lahendus andmete vahetamiseks riigiasutuste vahel. Meie jaoks on tegemist ideaalse lahendusega Islandi avalike teenuste ja IT-infrastruktuuri paremaks muutmiseks,» rääkis Eesti ametivenna Rene Tammistiga kohtunud Islandi minister nende huvist eestlastega koostööd teha.

Eesti riik on X-tee arendamiseks ja levitamiseks loonud koos Soomega rahvusvahelise MTÜ Nordic Institute for Interoperability Solutions (NIIS).

NIIS teatas mullu 14. septembril, et on Islandiga X-tee teemalise partnerluselpingu sõlminud ning andmevahetuskihi rakendamine on käima lükatud.

Eesti X-teel põhinevad lahendused on juba kasutusel näiteks Soomes, Ukrainas, Kõrgõzstanis, Aserbaidžaanis, Etioopias, Tansaanias, Beninis ja veel mitmes teises Aafrika riigis. Täpselt sama koodibaasiga on see kasutusel järgmistes riikides: Soome, Island, Fääri saared, Argentiina, Aserbaidžaan, El Salvador ja Kõrgõzstan.

Märksõnad
Tagasi üles