Nutitelereid saab valida mitmesuguste omaduste järgi. Põhilised on ekraanitehnoloogia, ekraani suurus, ühendusvõimalused ja pildikvaliteet. Sony uued Bravia telerid pakuvad kõik Android TV keskkonda ja 4K HDR pilti, seega need omadused pole enam valides määravad – alati on tagatud kõrge kvaliteet ja väga paljude rakendustevalikuga operatsioonisüsteem. Kuid mille järgi veel valida endale uutest mudelitest sobivaim?
Sony uued 2019. aasta nutitelerid on nüüd Eestis – vaata järele, milline just sinu vajadustele sobib!
Et valiku tegemine oleks lihtsam, jagame kõigepealt uued mudelid diagonaali järgi gruppi, sest enamiku kasutajate jaoks kipub just diagonaali suurus olema üks põhinäitajatest, mille põhjal tehakse esimene valik. Edasi saab juba vaadata, mis eristavad sama suure ekraaniga telereid ja millised omadused võiksid järgmisena olulised olla.
43-tollised: ka väiksem diagonaal leiab oma kindla niši
43-tollise ekraaniga teler pole tänapäeval enam teab mis suur, kuid väiksemasse korterisse või lisatelerina teise tuppa, kööki, lastetuppa, suvilasse või magamistuppa on see täiesti omal kohal.
Kolm 43-tollist telerit – KD-43XG8096 (799 eurot), KD-43XG8196 (899 eurot) ja KD-43XG8305 (999 eurot) on hinna poolest üsna sarnased ning ka põhiomadustes suuri erinevusi ei leia, kuid siiski leidub väikeseid erinevusi.
Kui on oluline kõrgem kaadrisagedus (kõige kallimal mudelil 800 MHz, teistel 400 MHz), siis tulekski võtta 999-eurone KD-43XG8305, mis võib olla oluline näiteks suurel teleriekraanil mängude mängimisel, kuid ka filmid on sujuvama ja selgema pildiga, eriti kiirelt muutuvates stseenides.
Kahe odavama teleri vahel valides peab ostuotsuse tegema liideste põhjal: kui vajad ka komponentsisendit (näiteks mõnest vanemat sorti pleierist või kaamerast), siis võta KD-43XG8196, kui aga see pole oluline, siis sobib ka odavaim 43-tolline.
49-tollised telerid – keskmine suurus keskmisele perele
Kui eelarve jääb 1000 euro juurde ja tahad keskmise suurusega elumajja või suurde korterisse, millel avar elutuba, sobivat nutitelerit, siis see diagonaalisuurus peakski olema paras.
KD-49XG8096 (949 eurot), KD-49XG8196 (1049eurot), KD-49XG8396 (1199 eurot) ja KD-49XG9005 (1399 eurot) on selles valikus variandid, mille vahel otsustada ja ega see polegi eriti lihtne, kui just väga täpselt ei tea, mida vaja.
Siiski saab laias laastus tõmmata piiri kahe kallima ja kahe odavama mudeli vahele kasutatava pildiparandustehnoloogia põhjal. Kui vaatad palju standardresolutsiooniga telekanaleid ja Full HD kvaliteediga filme, mitte 4K-d, siis võiks pigem eelistada mudeleid KD-49XG8396 ja KD-49XG9005, kuna need kasutavad pisut paremaid pildiparandustehnoloogiaid ning nende kaadrisagedus, mida toetatakse, on kõrgem.
55-tollised – juhi häälega ja naudi tippklassi pildiparandust
Kui heita pilk 55-tolliste telerite valikusse, siis nende ekraani suurus sobib juba igasugusesse korterisse ning avara elutoaga majja. Mõõda kodus ära võimalik ruum, mille uus teler võiks hõivata ning vaata eelarvet – siin on hinnavahemik juba päris suur, mille hulgast valida.
Sony 55-tolline 4K HDR teler KD-55XG8196 näiteks sisaldab kõike nutiteleri jaoks vajalikku: tuunerit, paljusid erinevaid sisendeid, 4K HDR resolutsiooni, USB-mälust mahamängimist, äppide installimist 16 GB mällu, mida saab laiendada 2 TB-ni jne. KD-55XG8577 pakub lisaks kahte TV-tuunerit, paremat pildiparandussüsteemi, Dolby Vision HDR-i tuge ja suuremat kaadrisagedust.
65-tollised ja suuremad – tõelisele filmigurmaanile
Suure diagonaaliga telerid pole enam mõeldud vaid tavalise telepildi vaatamiseks, sest tõeline efekt tuleb siiski välja kvaliteetsete 4K kaadritega ning suure dünaamilise ulatuse ehk HDR-iga. Kui tahad koju üliterava pildiga kino, siis peaksid suure ekraaniga telerimudelitest valima mõne OLED-paneeliga mudeli. Näiteks 65-tolline KD-65AG9 on varustatud OLED-paneeliga ja Netflixi režiimiga kvaliteetse filmi vaatamiseks parimate ekraaniseadistustega. Kõlarid on ka sel mudelil erilised – akustilise pinnana kasutatakse kogu ekraani, mis on pandud vibreerima ja nii saab heli väljuda oma kõige loomulikumast kohast – otse ekraanilt. Kui kasutad kodukino helisüsteemi, siis võib ekraan olla keskmiseks kõlariks kogu kõlarikomplektis.
Tõelisele maksimalistile sobivad ka 75- või 77-tollised telerid. 77-tolline suurima ekraaniga mudel KD-77AG9 on samuti OLED-paneeliga, mis tagab ühtlased kirkad värvid ja pildi parima HDR-edastuse, parima pildiparandus- ja heliparandustehnoloogia ning muidugi ka ekraanipinda kogu ulatuses kasutava kõlarilahenduse.
Nende uute telerite ostuga saab kuni mai lõpuni topeltgarantii – 2 aasta asemel 4.