Põhjanaabrid tegid ära: Soomes jõudis 5G elanikeni

5G

FOTO: KAI PFAFFENBACH / REUTERS

Soome on käivitanud 5G-võrgud juba kolmes linnas ning telekomiettevõte Elisa alustab järgmisest nädalast elanikele esimeste 5G-mobiilide ja koduseadmete müüki ning kiirusepõhiste kliendilepingute sõlmimist.

Soome Elisa kõneteenuste juht Jan Virkki ütles Postimehele, et linnad, kus 5G-võrk on tänaseks käima lükatud, on Turu, Helsingi ja Tampere. «Edasi läheme linn linna haaval,» ütles Virkki.

Turu puhul on tema sõnul tegemist kõige laiema linnakatvusega 5G-võrguga kogu Euroopas. Nii et kui inimestel on 5G-seadmed olemas ja vastav leping sõlmitud, siis saab seal juba 5G-võrku kasutada.

Järgmisel nädalal hakkavad oma 5G-mobiile Soomes müüma Hiina ettevõtted ZTE (Axon 10 Pro 5G), OnePlus (7 Pro 5G) ja Huawei (Mate 20 X 5G), lisaks pakuvad 5G koduruutereid HTC ja Huawei.

5G-pakettide hinnad on suhteliselt krõbedad – kiiruse 1000 Mbit/s kiiruse eest tuleb välja käia 45 eurot kuus ning 600 Mbit/s kiirusega side eest esimesel aastal 35  ja edasi 40 eurot kuus. Mõlemad paketid sisaldavad 20 Gb internetti ELis kasutamiseks.

Mis puutub võrgutehnoloogiasse, siis jälgib Elisa tähelepanelikult Hiina tehnoloogia kasutamisega seotud turvalisuskahtluste arenguid kogu maailmas ja on oma 5G-võrgu üles ehitanud, kasutades mitmete tootjate tehnikat.

Eestis on 5G kommertsvõrgu käivitamine takerdunud sageduste jagamise kohtuvaidlustesse, kuna MKM otsustas neid oksjoni korras välja anda vaid kolmele suurettevõttele ja see ei meeldinud väikesele neljandale.

Tagasi üles
Back