Riik asus piirama kinnistusraamatus tuhnimist

Aivar Pau
, ajakirjanik
Copy
Arvutid. (Pilt illustratiivne)
Arvutid. (Pilt illustratiivne) Foto: Urmas Luik / Pärnu Postimees

Alates selle nädala algusest saab isikuandmete paremaks kaitseks elektroonilises kinnistusraamatus päringuid teha vaid ID-kaardiga sisse logides.

«Järjest enam saatsid inimesed nii justiitsministeeriumile kui ka õiguskantslerile pöördumisi, milles väljendasid rahulolematust selle üle, et neile kuuluvaid kinnisasju said inimese nime järgi otsida kõik, kes soovisid. Selleks, et kiiresti arenevas inforuumis inimeste andmeid paremini kaitsta, otsustasime, et nime või isikukoodi järgi kinnisasjade otsimine on edaspidi võimalik ainult autenditud kasutajal,» ütles kohturegistrite talituse juhataja Margit Veskimäe.

Muudatus tagab, et kõikidest otsingutest jääb maha isikustatud jälg, samas ei piira see kinnistusraamatu avalikkuse põhimõtet.

«Seega on tegemist tasakaalustatud lahendusega, millega ühelt poolt hoitakse loodetavasti ära n-ö huvipäringud, teiselt poolt aga tagatakse endiselt kinnistusraamatu avalikkus ja seega ka turvaline õiguskäive,» lisas Veskimäe.

Postimees avaldas veebruaris lugejaküsimuse, milles avaldati kahtlust selle pärast, kas selline register, kus info saamiseks piisab vaid inimese nime sisestamisest, pole vastuolus privaatsuse kaitsmise nõuetega ega paku ebaterve nuhkimise järel kasulikku infot ka kuritegevusele.

Ministeerium teatas toona, et on isikuandmete kaitse reformi käigus planeerinud töötada välja lahenduse, mis võimaldab tulevikus kinnisasja omanikul saada lihtsalt teavet selle kohta, kes on tutvunud temale kuuluva kinnisasja andmetega. Nüüdseks ollakse jõudnud nii kaugele, et igaüks võib pöörduda RIKi poole saamaks teadma, kes on temaga seotud andmeid otsinud. 

Tagasi üles