K, 4.10.2023

Naerata, oled Google Street View kaameras! Uued Eesti tänavavaated ilmusid kaardile

Kaido Einama
, ajakirjanik
Facebook
Comments 1
Selline on uusim Google Street View´ autode varustus, millega võetakse praegu üles tänavavaateid Eestis. Kui näed möödumas taolise seadmega autot, oled ilmselt jäädvustatud Google Street View´sse.
Selline on uusim Google Street View´ autode varustus, millega võetakse praegu üles tänavavaateid Eestis. Kui näed möödumas taolise seadmega autot, oled ilmselt jäädvustatud Google Street View´sse. Foto: Brittany Hosea-Small / AFP / Scanpix

Juba mõnda aega on Eesti teedel näha Google´i kaameratega varustatud tänavavaate salvestamise autosid. Kui varem ilmusid nendega tehtud uued Google Street View vaated kaardirakendusse kuudega, siis nüüd on juba värskelt mais 2023 üles võetud pildid nähtaval.

Street View´ autod on muus osas nagu tavalised sõiduautod, kuid katusel on neil mast, mille küljes igas suunas vaatavad kaamerad ja andurid. Auto sõidab tänavaliikluses normaalse kiirusega ning pildistab kindla vahemaa tagant üles sfäärilise pildi igast suunast. Hiljem saab neid Google´i kaardirakendusest Street View vaadata (Google Mapsis tuleb soovitud koha nägemiseks vedada arvutis hiirega kollane «mehikene» kaardil sobivasse kohta, mobiilis saab äpiga samuti tänavavaateid näha).

Varem sai igaüks ka ise üsna lihtsalt Google´i kaarte täiendada, kuid peagi muutub see keerulisemaks ning alati pole garanteeritud, et nii-öelda amatöör-kaardistajate pildid veebi jõuavad.

Google teatas oma Street View´ autode Eesti teedele tulemisest märtsis ja siis ilmusidki tänavatele esimesed Google´i sõidukid. Plaanis on värskendada tänavavaateid Tallinnas, Tartus, Valgas, Pärnus, Võrus, Viljandis, Tartus, Põlvas ja Narvas, Kuressaares ja Haapsalus.

Uusi selle aasta vaateid on juba kaardile ilmunud alates märtsist. Näiteks üles kaevatud Jõe tänav Tallinnas on ilusti dokumenteeritud:

Nii näeb välja uusim Street View´ vaade Tartu maanteel Postimehe toimetuse maja juures:

Pärnus saab üle vana silla sõita juba selle aasta maikuu Street View´ vaatega:

Google´ist saab vaadata ka vanemaid pilte. Näiteks Pärnu sillast on tehtud vaateid 2011., 2012., 2014., 2018. 2019., 2021., 2022. ja nüüd ka 2023. aastal.

Mõnedest Eesti linnadest ja tänavatest on aga uusimad vaated ainult 2011. aastast ja neid pole peale seda uuendatud. Ka praegu pole Google kõrvalteedele eriti palju pööranud, vaid sõidab mööda suuremaid ja tähtsamaid magistraale.

Haapsallu pole kaardistajad veel jõudnud, seal on näha pildid 2019. aastast, kui linna üht peateed Posti tänavat palistavad veel suured puud enne renoveerimist:

Pildistamine peab toimuma teatud kindlates valgustingimustes, kus arvestatakse päikese kõrgust ja ilma.

Näiteks liiga õhtul hilja või hommikul vara ei sõideta. Samuti peaks olema ilus päikesepaisteline ilm. Ideaalne aeg ongi kevadel, kui puudel pole veel suuri lehti. Kaamerasse võivad siiski sattuda anomaaliad, nagu näiteks sel pildil:

Tänavavaate piltidel jälgib Google hoolega privaatsust. Enne avaldamist läbivad pildid eritöötluse, millega hägustatakse inimeste näod ja autode numbrimärgid nii, et neid poleks võimalik tuvastada. Tänavavaatel on täiendav pildihägustamise funktsioon näiteks inimestele, autodele ja majadele, mille taotlemiseks saab igaüks klõpsata pildi paremas alumises nurgas nupule «Teavita probleemist».

Google’i autod hakkasid üle Eesti sõitma alates 21. märtsist ning sõltuvalt ilmast võivad teha pilte kuni septembrini 2023.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles