ARVUSTUS Terve nädala kestev nutikell Fit 3 on juba tõeliselt väike

Kaido Einama
, ajakirjanik
Copy
Uus kell on ülikerge ja jälgib täpselt omaniku kalorite tasakaalu.
Uus kell on ülikerge ja jälgib täpselt omaniku kalorite tasakaalu. Foto: Kaido Einama

Huawei nutikelladega pole muidugi üllatuseks, et nende akud kestavad nädala või paar. Küll aga on need ümmargused kellad olnud üsna suured. Nüüd on Huawei välja toonud tõeliselt õhukese ja kerge randmeseadme, mis paljude jaoks lisaboonusena on välimuselt äravahetamiseni sarnane Apple Watch SE-le, nii et eemalt on võimatu vahet teha.  

Kella sihverplaat on peaaegu ruudukujuline, korpuse külge käiv rihm aga näib otsekui kella kestaga kokku sulanud, kuid siiski saab rihmu lihtsalt vahetada - nende jaoks on all väikesed nupud, seega pole isegi eririistu vaja. Vaid 9,9 millimeetri paksune ja 26 grammi kaaluv seade on tõesti elegantne ja üsna vähe tuntav käel kandes.

Ajanäitaja klaas on servadest kergelt kumerduv, paremal asub pöördnupp, mis aitab menüüsid kerida ning mida saab ka vajutada, allpool on teine füüsiline nupp, mis avab trennimenüü, kust võib sobiva spordiala valida. Nii nagu varemgi, on võimalik oma trenn käima panna ilma ekraani puutumata, kui näiteks vees ja poris puutetundlikkus halveneb, sel juhul saab ainult nuppudega hakkama.

Sarnase välimusega Apple Watch SEst eristab Huawei kella odavam hind: 160 eurot Apple´i toote ligi 245 euro asemel. Samuti on väga erinev aku tööaeg. Raske on ette kujutada nutikella kasutamist, kui selle aku kestab vähem kui ööpäeva. Huawei kell lubab aga kuni kümnepäevast tööaega, reaalses testis siiski selgus, et hakkama saab umbes ühe nädalaga, kui üle päeva mingit trenni GPSiga ka teha. Neljapäeval testi alustades oli järgmisel neljapäeval täpselt samaks ajaks aku energiat alles 5%, seega on nädalane tsükkel paras, et uuesti laadima hakata.

Laadimine käib erinevalt Huawei kallimatest mudelitest klemmide ja magnetiga adapteriga. See tähendab, et vaid kaasasolev juhe sobib ja erinevalt kallimatest kellamudelitest ei saa seda eksemplari visata mõne standardse juhtmevaba laadija peale, kui kaablit ei juhtu parajasti kaasas olema. Samas kui laadima peab kord nädalas, pole see väga suur probleem.

Laadimine käib magnetiga kinni hoidvate klemmidega.
Laadimine käib magnetiga kinni hoidvate klemmidega. Foto: Kaido Einama

Võrreldes täiesti juhtmevaba laadimisega kipub aga magnet nõudma paremat asendit, et see juhuslikult kella küljest lahti ei tuleks, samuti kippus mõnikord klemm mitte ühendust andma, kui olid trenni teinud ja kella käepoolsel küljel ehk põhja all olev kontakt sai mustaks ning päris hästi ühendust ei andnud.

Seitse äppi

Kui Apple'i kella saab laadida üsna palju lisaäppe, siis Huawei Watch Fit 3 neid küll üle mobiiliäpi pakub, kuid oma piiratud platvormiga pole valik kuigi suur. Nimekirjas oli testimise ajal ainult seitse lisaäppi, mille sai telegfonist kella installida. Pea kõik need jõudis seega ka läbi proovida.

Surfing Joe on lihtne )ja ainuke) mäng, mis pealtnäha liigagi lihtne, kus lendav Joe peab ette jooksvaid avasid üles-alla liikudes läbima.

Camera Opus on hea vahend selfiede tegemiseks: kui oled Opuse telefoni ja kella installinud, saab randmelt vaadata, mis paistab mobiilikaamerast, muidugi saab ka eemalt päästikule vajutada ja kasutada kella mobiilikaamerat valvekaamerana jälgides: randmeseade annab märku, kui mobiili ees mingi liikumine toimub.

Ikka juhtub: kolmandate osapoolte äpid kellas on minimalistlikud ja kipuvad vahepeal veateateid viskama.
Ikka juhtub: kolmandate osapoolte äpid kellas on minimalistlikud ja kipuvad vahepeal veateateid viskama. Foto: Ekraanipilt / Kaido Einama

Need äpid on enamasti mõne kolmanda osapoole tehtud ja näiteks kaameraäpp viskas pidevalt arusaamatuid veateateid.

Navigation - G Maps aga töötab ilusti ja aitab telefonist käivitatud Google Mapsi navigatsiooni randmelt vaadata. See on väga mugav näiteks võõras linnas ilma pidevalt ekraanile vahtimata kohale jõudmiseks. Kell vibreerib, kui peab pöörama ja ekraanil näidatakse noolega, kuhu ja kui pika maa pärast peab järgmisena pöörama.

Tõsi, keset linna kõrgete majade vahel võib navigatsioon mõnikord mööda panna, aga enamasti saab sellega nii-öelda käed-vabalt hakkama, vaadates vaid randmelt õigeid liikumissuundi.

Event - G calendar teeb, nagu nimigi vihjab, kellast kättesaadavaks oma Google´i kalendri, näidates meeldetuletusi ja kalendri sisu.

For Spotify Controller teeb samuti ettearvatult muusikastriimimise äpi Spotify juhtimist randmelt, ilma et peaks telefoni taskust või kotist välja võtma. See on samuti mugav käed-vabad lahendus, aga koledavõitu disainiga.

Selline näeb välja Spotify juhtimise äpp.
Selline näeb välja Spotify juhtimise äpp. Foto: Kaido Einama

Ka see kellaäpp vajab lisaks Spotifyle telefonis veel üht lisaäppi, millele peab andma ligipääsu oma striimingukontole. Iseenesest võiks ju olla ühel nutikellal sellised randmelt juhtimise funktsioonid olemas. Veel mugavam oleks see siiski otse kella tarkvarasse sisseehitatult. 

Äppe on veel. Mobcards tundub olevat Huawei rahakoti lihtsustatud variant, kuhu saab skaneerida oma füüsiliste kliendi- ja pääsukaartide triip- ja ruutkoodid, et neid kellaekraanilt näidata. Samas mõned väga keerukad QR koodid ehk ruutkoodid pole väikese kella ekraanipinnalt alati loetavad.

Traveller on lihtne kaardirakendus turistile, kus kuvatakse olulised vaatamisväärsused ja asutused. Neist mõne välja valinud, saab lasta end G Mapsi äpi abil kohale juhatada. Sellegi jaoks läheb telefonis vaja eraldi äppi, mille paigaldamine käib App Gallery ehk Huawei enda äpipoe kaudu. Ilmselt tulevikus tuleb neile seitsmele äpile rakendusi veel lisaks, kuna iga arendaja saab neid lisada ja Fit 3 on veel päris uus kell.

Trenniks ja tervisejälgimiseks valmis

Lisaks installitavatele asjadele on muidugi kuhjaga funktsioone kella sees Huawei enda operatsioonisüsteemiga juba kaasa tulnud. 

Taskulamp tähendab, et kella ekraan hoitakse helevalge, mis natuke valgustab ümbrust. Kui oled pimedal teel, võib see olla helkurile täienduseks. Sihverplaadi võib ka vilkuma panna.

Ilmateade uuendab end üle nutitelefoni ja näitab lähima ametliku ilmajaama andmeid. Randmelt saab teada tunnikaupa ennustusi ja päikesetõusu-loojangu.

Find My Phone paneb toas asjade vahele ära kadunud telefoni helisema, et seda lihtsamalt üles leida. Unejälgija annab teada une kvaliteedi ja uneaja kohta, mida mõõdab TruSleepi algoritm ja nüüd saab see hakkama ka väikeste uinakute registreerimisega päeval, ehkki mõnikord võib selleks kirja minna lihtsalt diivanil istumine ja teleka või mobiili vaatamine.

Kellal on oma muusikamälu, kuhu saab mobiiliäpist MP3 faile salvestada, et neid siis hiljem otse kellaga ühendatud kõrvaklappidest telefonivabalt kuulata, kui oled  metsajooksu tegemas ja jätsid nutiseadme koju.

Kell on vaid 9,9 mm paksune.
Kell on vaid 9,9 mm paksune. Foto: Huawei

Muidugi on olemas lisaks täpsele pulsijälgimisele sammulugeja, vere hapnikusisalduse mõõtja, stopper, taimer, äratuskell (sõltumatu nutikellast), trenniäpp väga paljude spordialadega (testitud sai jooksu, kõndi ja rattasõitu), tarkvara suudab ka automaatselt tuvastada, kas oled sporti tegemas.

Eraldi on ka varasematest kelladest tuntud stressiäpp, mis andis 94% ajast tulemuseks keskmise taseme ning 4% ajast madala stressi. 

Muidu vaid kallimatel mudelitel olnud randmelt helistamine Fit 3 puhul täitsa toimib - saab kellalt kõnesid vastu võtta ja rääkida läbi mikrofoni käed-vabalt, kui ei taha mobiili välja võtta. Näha on helistaja nimi ning kontaktide nimekirja saab samuti mobiilist Huawei terviseäpist saata, et randmelt ise kõnesid algatada.

Vere hapnikusisaldust mõõdab seade, mis on oluline tõsisemalt trenni tegijatele või  teatud terviseporbleemidega kasutajatele, hingamisharjutuse äpp aga näitab, kui suur on kopsumaht ja kas hingamine on korras.

Muidugi on olemas mobiiliäppide teavitused ja sõnumid, mida näeb kellast, aga millele ei saa muudmoodi vastata, kui enne mobiiliäpis eelseadistatud kiirvastustega, mida võib muidugi sisestada ka eesti keeles.

Kompass vajab enne suunamääramist kalibreerimist: selleks peab käega vehkides õhus kaheksakujulisi ringe tegema.
Kompass vajab enne suunamääramist kalibreerimist: selleks peab käega vehkides õhus kaheksakujulisi ringe tegema. Foto: Kaido Einama

Veel leidub kellas kompass, kuid selle usaldusväärsuse tagamiseks tuleb see enne kasutamist kalibreerida, tehes õhus käega kaheksakujulisi liigutusi. 

Trenn: kõnd ja väntamine

Kui ostad endale uue nutikella trenni tegemiseks, siis Fit 3, nagu nimigi ütleb, pakub selleks väga palju võimalusi.

Nädalase testi jooksul sai nii kõndida, joosta kui jalgrattaga sõita ning nii nagu varasemalt, saatis seegi kord kell tulemused nutitelefoni, sealt aga terviseäpp juba edasi Stravasse, kust saab oma tulemusi vaadata ja võrrelda. Kuid kellas endaski ja Huawei äpis on kuhjaga tulemusi, mida analüüsida.

Foto: Kaido Einama

Trenni ajal võib panna seadme ette lugema tulemusi, kuid neid saab muidugi ka vaigistada, kui ei taha, et avalikus kohas hakkaks keegi meeshääl valju häälega sinu pulssi ja läbitud vahemaad ette lugema.

Enne jooksma või väntama minemist saab aga kella animatsioonide järgi teha soojendust, kus multifilmilik treener näitab liigutused ette. Samamoodi on saadaval muidki treeninguid.

Ekraanil näeb animatsioonilt, milliseid liigutusi soovitab virtuaaltreener teha.
Ekraanil näeb animatsioonilt, milliseid liigutusi soovitab virtuaaltreener teha. Foto: Kaido Einama

Trenni ajaks tuleb õuespordialade puhul minna välja ja oodata, kuni kella GPS saab oma signaali kätte.

Ehkki Venemaa segab lennuliiklust, on Eestis maa peal enamasti ühendus satelliitidega endiselt tagatud ja see nutikell leiab asukoha päris kiiresti. Juba 4-5 sekundiga on koordinaadid paigas ja võib lippama, väntama või kõndima minna.

Teel olles näidatakse erinevaid graafikuid, isegi teekonna kaarti ja jooksvalt mõõdetud näite, saab teada läbitud vahemaa, pulsi, ringiajad, trenniaja jne. Näidud on suured ja selged ning jagatud erinevate lehekülgede vahel.

Alustamiseks ja lõpetamiseks piisab nupuvajutusest.

GPSi täpsus on igati hea, jalgrattasõidul jõudis kell ilusti kõik kurvid kaasa teha.

Stravast salvestatud ekraanipilt kella registreeritud jalgrattateekonnast. Mingeid anomaaliaid pole näha.
Stravast salvestatud ekraanipilt kella registreeritud jalgrattateekonnast. Mingeid anomaaliaid pole näha. Foto: Ekraanipilt / Kaido Einama

Kui korraks koopasse põigata, siis GPS-signaal muidugi kaob, aga alloleval kaardil on näha teekond mäenõlval, kus nähtavus satelliitidega oli natuke kehvem ja tuli ka koordinaatides kõrvalehüppeid.

Viimsi pankrannikul turnides ja korraks ka koopasse põigates läks träkk muidugi sassi (ülemine silmus), aga see on kõigi GPS-iga seadmetega nii. Tagasi päevavalgele tulles jätkus teekonna salvestamine korralikult.
Viimsi pankrannikul turnides ja korraks ka koopasse põigates läks träkk muidugi sassi (ülemine silmus), aga see on kõigi GPS-iga seadmetega nii. Tagasi päevavalgele tulles jätkus teekonna salvestamine korralikult. Foto: Ekraanipilt / Kaido Einama

Uuenenud sensorid

Watch Fit 3 kasutab uut Huawei TruSeen 5.5 südamejälgimise funktsiooni, täiesti uut Huawei TruSleep 4.0 algoritmi une jälgimiseks ning teaduslikult uuritud treeningufunktsioone, mille väljatöötamisel ilmselt osaleb ka siinsamas lähedal Helsingis tegutsev Huawei labor.

Südame löögisageduse osas pole võimalik näiteks koduse meditsiinilise vererõhuaparaadiga võrreldes mingit erinevust tabada - seda mõõdab randmeseade täpselt sama hästi.

Ere ekraan ja lihtne juhtimine

Kui nutikella kasutada ereda päikese käes, siis on numbrid üsna selgelt näha, sest tippheledus on 1,82-tollisel AMOLED ekraanil 1500 nitti. See on parem, kui isegi mõnedel tipptelefonidel.

Kella tausta ja stiili sab valida Huawei terviseäpist ning laadida alla üle kümne tuhande erineva tasuta või tasulise sihverplaadi.

Mõned näited Watch Fit 3 sihverplaatidest.
Mõned näited Watch Fit 3 sihverplaatidest. Foto: Ekraanipilt / Kaido Einama

Huawei Watch Fit 3 TruSleep toetab ka uinakutuvastust, mis lubab kasutajatel määrata 30-minutilised kerged uinakud. Kell äratab kasutaja alles pärast 30-minutise une tuvastamist, et saaks edasi kogu päeva värskena püsida.

See algoritm tutvustab samuti hingamiskatkestused, et aidata kaasa varajase uneapnoe avastamisele.

Kaloritasakaal on saavutatav

Fit 3 kaloritasakaalu äpp pole küll esimest korda kasutusel, seda nägi juba eelmisel sügisel välja tulnud kelladel, kuid nüüd pidi olema täiustatud nimekirju, milliseid tooteid äpp ära tunneb.

Kalorijälgija saab panna ka kella sihverplaadile, et päevane tasakaal oleks kogu aeg silme all.
Kalorijälgija saab panna ka kella sihverplaadile, et päevane tasakaal oleks kogu aeg silme all. Foto: Kaido Einama

Kaameraga vöötkoode lugedes küll Eesti toidukaupu eriti ei tunta ning need tuleb sisestada käsitsi - piisab, kui tead enam-vähem erinevate toitude kalorisisaldusi, mida saab netist leida.

Esialgu on see suur käsitöö ja võtab aega, aga vilunumad kalorijälgijad ilmselt juba teavad peast kõiki numbreid ja nende jaoks on selline päeviku täitmine üsna lihtne. Kulutatud kaloritega on aga kella poolelt veel lihtsam, sest nutiseade suudab ise kõik liikumised ja trennid registreerida ning kaloriteks ümber arvestada. Küll aga ei saa Fit 3 ise teada, mida kasutaja suhu pistab ja päeva jooksul ära sööb.

Mobiiliäpist saab kirja panna kolm päevast toidukorda ja muidugi ka lisanäksimised.
Mobiiliäpist saab kirja panna kolm päevast toidukorda ja muidugi ka lisanäksimised. Foto: Ekraanipilt / Kaido Einama

Rakendus Stay Fit pakub tasakaalustatud, teaduspõhist kaalujälgimise meetodit, mille põhiline saladus peitubki kaloritasakaalus: päevas ei tohiks tarbida rohkem, kui kulutad, aga kui tahad alla võtta, peaks hoidma mõõdukat teaduslikult määratud kaloridefitsiiti.

Stay Fit sisaldab kalorite hoiatust, et hoida kasutajat eesmärgiga kursis ning annab  teaduspõhiseid nõuandeid tervisliku toitumise ja regulaarse treeningu tasakaalustamiseks.

Plussid ja miinused, kellele sobib?

Kindlasti on Huawei uue nutikella suureks plussiks aku kestvus, mis oli ka varasemate kellade eeliseks: kuni 10 päeva tööaega, reaalses testis kestis aga nädala, mis on nii väikese kella kohta väga hea tulemus. Hind on samuti oluliselt soodsam kui sarnase välimusega Apple Watch SE puhul, väga õhuke (9,9 mm) ja kerge (26 g) korpuse võib  eeliste hulka lugeda.

Miinuseks on veidi ebamugavam magnetiga adapteriga laadimine, mis nõuab eraldi kaablit ja kui see maha ununeb, siis pole midagi teha. Rakenduste väike arv võib Androidi ja iOSi platvormiga võrreldes olla puuduseks, sest teistel on valik ikka oluliselt laiem. NFC tugi on millegipärast olemas vaid osadel mudelitel.

Huawei Watch Fit 3 sobib hästi aktiivsetele kasutajatele, kes tegelevad regulaarselt sportimisega ja soovivad jälgida oma terviseandmeid ning treeninguid. Kuid uus välimus toob Huawei kella sihtgrupi hulka veel ühe seltskonna - noored, kes tahavad soodsama hinnaga head nutikella alternatiivi, mis pakub põhifunktsioone ja pikka aku kestvust, kuid näeb välja nagu Apple´i «kultuslik» toode.

Kokkuvõttes on Huawei Watch Fit 3 sobiv valik kõigile, kes otsivad taskukohast ja funktsionaalset nutikella, eriti aga neile, kes hindavad pikka aku kestvust ja head disaini. Rohkemate lisaäppide soovijad aga peaksid vaatama mõne Androidiga nutikella suunas.

Nutikell Huawei Watch Fit 3

Hind: ca 160 eurot

Ekraan: 1,82 tolline, AMOLED, värviline, 480 x 408 pikslit, kuvasuhe 1,18:1, ekraani-korpuse suhe 77,43%, esipaneeli laius 1,8 mm vasakul-paremal, 2,7 mm üleval-all, punkti tihedus 347m punkti tollile

Aku: 400 mAh, laadimisaeg 60 minutit, laadimisport magnetiline ja füüsiliste kontaktidega, laadimine USB-C kaabliga, tööaeg 7-10 päeva

Navigeerimine: üheribaline positsioneerimissüsteem, GPS / GLONASS / BeiDou / Galileo / QZSS

Andurid: kiirendusmõõtur + gravitatsiooniandur (A+G), magnetomeeter, valgusandur, südame löögisageduse andur

Ühendus: Bluetooth 5.2

Nupud: digitaalne krooniga pöördnupp, üks funktsiooninupp, puutetundlik ekraan

Kõned ja hääljuhised: sissehitatud mikrofon ja kõlar

NFC tugi: on ainult halli ja valge nahkrihmaga mudelitel

Veekindlus: 5 ATM, veekindel

Töötemperatuur: -10 °C kuni +45 °C

Allikas: Huawei

Tagasi üles