Päevatoimetaja:
Kaido Einama

VAATA VIDEOT Soome lendsüst – varsti ka meie vete kohal

Copy
Kui mitme auto raha tagataskus, siis saab oma liikumisi laiendada vete kohale sellise imesõidukiga, mis tehtud Soomes.
Kui mitme auto raha tagataskus, siis saab oma liikumisi laiendada vete kohale sellise imesõidukiga, mis tehtud Soomes. Foto: Foil.One
  • Veealuse tiivaga elektriline mootorsüst teeb paljudele mootorpaatidele tuule alla.
  • Lainete kohal lendlemine on palju ägedam kui lainetes loksumine.
  • Hõljuv mootorkajakk on keskkonnasõbralik – ei tekita laineid ning on täiesti vaikne.

Milleks liikuda lainetes raskelt energiat kulutades, kui lainete kohal pole veetakistust ning edasi saab nagu lennates? Just sellise süsta soomlased valmis meisterdasidki. Lisaks on disainis nn retrovaib, et saab end tunda nagu 50ndate kiirkaatri või vormeli roolis. Juhtimist on võrreldud ka hävituslennuki kokpitiga.

Kui tahad elektrilise foiling- ehk hõljuklauaga üle lainete liuelda, kuid eelistaksid siiski mugavalt istuda, siis Soome ettevõte Foil.One on välja töötanud just selletaolise ulmelise liikuri Pegasus – sportliku ühekohalise elektrilise hüdrofoilerpaadi ehk veealuse tiivaga hõljuksüsta, mille inspiratsiooniallikaks on 1950. aastate Vormel-1 võidusõiduautod.

Kuigi veealuse tiiva lahendus pärineb rohkem kui sajandi tagant, pakub see ikka veel avastamisrõõmu ja mõjub ulmeliselt nagu kauge tulevikutehnoloogia, sest paat, mis tõuseb veest ja «lendleb» üle lainete, tundub ebamaine. Elektritranspordi uue lainega on see aidanud vähendada ka süsinikuheidet ja soodustab uute, täiesti hääletute ja keskkonnasõbralike veesõidukite väljatöötamist.

Foil.One Pegasus erineb hetkel toodetavatest mitmekohalistest veealuste tiibadega paatidest ja isegi praamidest ainulaadse üherajalise tiivadisaini poolest. Foil.One'i esindaja Eric Smitsi sõnul on nende lahendus inspireeritud Jaapani leiduri Kotaro Horiuchi töödest, mis lubavad paati juhtida nagu jalgratast.

Pegasuse uudne roolisüsteem jäljendab mootorratta juhitavust, mis muudab elektrilise hüdrofoileriga sõitmise lihtsaks nii uutele kasutajatele kui kogenud paadijuhtidele.

Foil.One'i tegevjuht Mathias Heinnonen rõhutas, et kajaki unikaalsus seisneb erakordses lihtsuses: intuitiivne juhtimissüsteem tagab, et erilisi oskusi ega eelnevat kogemust pole tarvis. Kui oskad sõita jalgrattaga, oskad ka seda paati juhtida.

Mida suudab allveetiivaga kajakk Pegasus?

Foto: Foil.One

Tehnilised näitajad ja sõiduomadused

Kere: süsinikkiust ja ülikerge

Aku: 2 x 5 kWh – toiteallikaks on Torqeedo vahetatav akupank

Laadimine: 0–100% vähem kui 2 tunniga

Mootor: elektriline, 18,8 kW

Sõisuaeg ühe laadimisega: 2+ tundi

Kruiisikiirus: 18–22 sõlme (33–40 km/h)

Tippkiirus: 30 sõlme (55 km/h)

Kaal: 200 kg koos akudega, 128 kg ilma

Reisijakohti: 1

Pikkus: 4,88 m

Laius: 0,95 m

Allikas: Foil.One

Ühekohalise veesõiduki kergekaalulise süsinikkiust kere alla on tagumisele allveetiivale kinnitatud 18,8-kilovatine elektriline jõuallikas, mille tippkiiruseks on kuni 30 sõlme (umbes 55 km/h), kaks 5 kWh (48 V) Torqeedo akupakki tagavad enam kui kahetunnise sõiduaja ühe laadimisega.

Pegasuse «lennukõrgust» kontrollib automaatsüsteem, mis kasutab mehaanilist pindmise anduri juhitud klappi. Klapp asub esifoilil, mis on ka juhtimiseks. «Piloodil» pole vaja paati veest välja tõsta, kuna süsteem töötab täiesti automaatselt – juht peab hoolitsema ainult liikumissuuna valimise eest.

Kui oskad jalgrattaga sõita, saad ka selle veesõidukiga hakkama.
Kui oskad jalgrattaga sõita, saad ka selle veesõidukiga hakkama. Foto: Foil.One

Elektrilise hüdrofoilerina on Pegasus keskkonnasäästlik ja vaikne ning seda saab kasutada veekogudel, kus sisepõlemismootoriga paadid on keelatud – kajakk jätab endast maha vaevumärgatava järellaine ning töötab peaaegu hääletult.

Nelja-aastase arendustöö tulemusena esmaesitleti Foil.One Pegasust esimest korda septembris Cannes’i jahtide festivalil ning see on nüüd eelmüügis üsna kopsaka hinnaga: 139 900 eurot. Põhjus on selles, et iga tellitud e-foiler valmistatakse praegu käsitööna ning võimaldab kohandusi vastavalt kliendi soovidele. Märkimist väärib aga see, et hinnas ei sisaldu veel Torqeedo akude (lisaks 8838 eurot) ja laadija (1764 eurot) maksumus. Kui keegi raatsib Eestis sellise raha veesõiduki eest välja käia, siis võib sellist ühekohalist liikurit varsti ka meie vetes näha.

Vaata videost, kui lahe on lainete kohal Pegasusega kogu raha eest liuelda:

Tagasi üles