Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

VIDEO Tõeline transformer: see lendavaks tankiks nimetatud droon suudab liikuda maal ja õhus

Nüüd saab Githubist kõik materjalid omale alla laadida igaüks ning just sellise maa-õhk tüüpi drooni valmis printida.
Nüüd saab Githubist kõik materjalid omale alla laadida igaüks ning just sellise maa-õhk tüüpi drooni valmis printida. Foto: kaader videost / Michael Rechtin

Harrastusleiutaja Michael Rechtin on loonud sõiduki, mis suudab ühe nupuvajutusega muuta oma kuju tankist nelikopteriks. Robotsõiduk lendab nagu droon ja sõidab maanteedel nagu roomikliikur, ühendades kaks täiesti erinevat liikumisviisi.

Rechtini loodud sõiduk kasutab kuut harjadeta mootorit, kahte servomootorit ja kahte lineaarset ajamit, mida juhib eritellimusel valmistatud trükkplaat kiipidega.

Masina sujuvaks toimimiseks on pardakompuutrisse paigaldatud Dreamflighti tarkvara.

Kahefunktsiooniline keredisain

Projekti algne inspiratsioon tulenes soovist ühendada kaks eelmist loomingut: kaugjuhtimispuldiga auto ja nelikopter ehk nelja propelleriga droon.

Rechtin avastas veebist otsides, et sarnaseid projekte on varem katsetatud vaid mõnes ülikoolis. See muutis idee ainulaadseks väljakutseks, mis vajas põhjalikku kavandamist ja uuenduslikku lähenemist.

Hetk tagasi roomikutega tankina ringi veerenud masin on nüüd lennuvalmis droon.
Hetk tagasi roomikutega tankina ringi veerenud masin on nüüd lennuvalmis droon. Foto: kaader videost / Michael Rechtin

Disaini loomine algas arvutipõhise projekteerimistarkvaraga Onshape, mille abil saadi visandada ideid ja testida mehhanismi, mis võimaldab sõidukil liikuda tanki- ja lennurežiimide vahel. Mehhanismi südameks on neljalüliline kinemaatiline süsteem, mis keerab rattad ja propellerite kaitsed lennuolekuks vertikaalsesse asendisse.

Üle saja osa tuli 3D printeril välja printida

Projekti elluviimine nõudis üle saja 3D-prinditud komponendi, mis valmistati Bamboo Labsi printeritega X1 Carbon ja P1S. Neid seadmeid kiidetakse töökindluse ja kõrgekvaliteediliste väljaprintide eest.

Kriitilised detailid tehti kergest ja vastupidavast süsinikkiud-nailonist, mis talub ka kõrget temperatuuri. Vähemtähtsates kohtades kasutati matti PLA plastifilamenti, mis suurendas küll sõiduki kaalu, kuid lisas täiendavat tugevust.

Tugevuse ja jäikuse saavutamiseks on sõiduki konstruktsioonis ka süsinikkiust küljepaneelid. Kolme millimeetri paksused plaadid lõigati CNC-masinal freesiga ja nendele lisati kolmnurksed väljalõiked, et vähendada kaalu ilma tugevust ohverdamata.

Sõiduki juhtimissüsteemiks on spetsiaalne trükkplaadil pardakompuuter, mis juhib mootoreid ja ajameid. Katsetustes töötas üleminek tanki- ja lennurežiimide vahel sujuvalt, kuid sõiduki kaal, mis ulatus üle 3,3 kilogrammi, põhjustas probleeme varajastes lendudes. Rechtin kavandab nüüd disainimuudatusi, et vähendada kaalu veelgi ja parandada jõudlust.

Milleks seda vaja?

Rechtin jagab oma loomingut ka avatud lähtekoodi platvormil GitHub, nii et kõik huvilised saavad seda projekti täiustada.

Ta usub, et kergemad materjalid ja raskete komponentide ümberkujundamine viiksid sõiduki järgmisele tasemele. Kuigi disain vajab veel viimistlemist, tõestab projekt, et droonitehnoloogia ja maismaasõidukid võib edukalt ühendada üheks liikuriks.

Vaata videost, kuidas maad mööda sõitvat ja lendavat masinat tehti ja katsetati:

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles