Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Sokkide hirm: tehnoloogiamessil tuli välja käpaga robottolmuimeja

Tolmuimeja nimega Saros Z70 on taas üks samm robotiseeritud kodu suunas. Võid lasta oma koduabilisel sõita maha kukkunud soki juurde ja selle siis pesukorvi sõidutada, ise lillegi liigutamata.
  • Kodumasin koristab ära ka maha visatud riided – robotkäsi tõstab need pesukorvi.
  • Lastega peredel on põhjust rõõmustada: koristamine on jälle lõbusam.
  • Paraku võib ühekäeline sokkide hirm hakata maksma ulmehinda.

Täna ei ole 1. aprill, kuid Las Vegases algas tehnoloogiamess CES, kus esitleti uut robottolmuimejat, mis tundub olevat nagu hea naljapäeva lugu. Muidu üsna tavaline masin on nüüd varustatud uskumatu lisaseadme - mehaanilise käpaga, mis maha vedelema jäetud asju ära korjab.

Kodumasinate tootja Roborock on välja töötanud mehaanilise abilise, mis aitab kokku koristada need tüütud sokid, riided ja pehmed mänguasjad, mida lapsed ning muidugi täiskasvanud igale poole laiali pilluvad. Täna alanud CES 2025 messil esitletud Saros Z70 on esmapilgul üsna tavaline ümmargune robottolmuimeja, kuid sellel on silmatorkavalt agressiivne robotkäsi, mis ulatub seadme keskosast välja ning võib napsata pihtide vahele kõike, mis teele ette jääb ja liiga raske pole.

Roborock andis messil teada, et see ulmeline uudismudel jõuab müügile 2025. aasta esimesel poolel, kuid hind on veel avaldamata, ehkki see võib tulla üsna kõrge, ennustavad asjatundjad.

Robotkäsi OmniGrip – kas uus standard laiskades kodudes?

Saros Z70 robotkäsi, mille ametlikuks nimeks sai OmniGrip, on ettevõtte sõnul maailma esimene masstootmises olev kokkupandav robotkäsi, mis suudab käsitleda kuni 300-grammiseid esemeid, nagu taskurätid, sokid, väikesed rätikud ja muud pehmed asjad.

Käsi on varustatud kaameraga ja LED-valgustusega, lubades niimoodi põrandal ringi kulgedes vedelema jäetud esemeid täpselt tuvastada ja isegi nende raskust hinnata.

Tänu viieteljelisele liikumisvabadusele saab käpp napsata horisontaalselt ja vertikaalselt, ulatudes raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse.

Messil näidati OmniGrippi CES-i külastajatele, kelle esmamuljed kinnitavad, et see tõesti töötab, kuid veel väga aeglaselt – ühe soki üleskorjamine võtab aega umbes minuti.

Käsi tuvastab esimesel puhastusringil tõstetavad esemed ja liigub hiljem nende juurde tagasi, et need puhtale pinnale või etteantud kohta paigutada, seega sagimist vedelema jäetud asjade pärast on üsna palju. Võimalik, et kogu seda masina koreograafiat nähes hakkab omanikul lihtsalt kahju ja ta teeb ise selle mõne sekundi võtva liigutuse, et riided põrandalt ära tõsta.

Lisaks saab roboti aga programmeerida kogutud esemeid määratud kohta viima, näiteks pesukorvi või mõne kapi või sahtli juurde.

StarSight Autonomous System 2.0 - kosmosetehnika sinu sokkide kallal

Roborocki uue navigeerimis- ja takistuse tuvastussüsteemi StarSight Autonomous System 2.0 abil saab kasutaja õpetada robotit tuvastama kindlaid esemeid, näiteks lemmik-mängukaru või käekotti. Rakenduse kaudu on võimalik hiljem näha, kus robot kaduma läinud asja viimati märkas, mis muudab kadunud esemete leidmise palju lihtsamaks.

StarSight kasutab ruumilisi 3D-andureid (time-of-flight ehk ToF tehnoloogiaga), RGB- ehk värvikaameraid ja masinõpet, lastes robotil tuvastada ja vältida kuni 108 erinevat liiki eset.

Uus VertiBeamiks nimetatav tehnoloogia tagab ka täpsema puhastuse ebaühtlaste seintega, erikujulise mööbli ja maas vedelevate kaablite ümbruses.

Saros Z70 – poeb ka madala kapi alla

Roborock Saros Z70 pakub 22 000 Pa imemisvõimsust, kahetasandilist takistuste vastast süsteemi harjarullide jaoks ning pöörlevaid moppe, mis tõusevad vaiba kohal kuni 2,2 cm kõrgusele, et neid mitte märjaks teha.

Lisaks saab mopid automaatselt eemaldada, kui neid ei vajata.

Seade ise on alla 8 cm kõrgune, mis lubab tal puhastada madalate diivanite või kappide alt. AdaptLiftiks nimetatud lahendus aitab robotil turnida üle kõrgete vaibakuhilate ja lävepakkude väikese põhja alt välja sirutuva jalakese abil.

Nii näeb käpp välja puhkeasendis, kui sokke silmapiiril pole.

Tolmuimeja laadimisjaam Multifunctional Dock 4.0 on samuti täisautomaatne ja robotiseeritud, kuid selliseid lahendusi on varemgi kallimate masinate juures nähtud. See suudab automaatselt tühjendada tolmukoguja, täita ja tühjendada moppide veepaake ning pesta ja kuivatada moppe kuuma õhuga.

Seadmel on 2,5-tunnine kiirlaadimisfunktsioon.

Lihtsamad alternatiivid – Saros 10R ja Saros 10

Kui taoline mehaaniline käpp tundub liiga ulme (nii tehnoloogia kui hinna poolest), siis Roborock esitles CES 2025 messil ka kahte vähem ebatavalist uut mudelit, Saros 10R ja Saros 10. Need jõuavad müügile 10. veebruaril ligikaudse hinnaga 1550 eurot. Saros 10R kasutab StarSight 2.0 süsteemi, kuid selle imemisvõimsus on väiksem (19 000 Pa). Saros 10 on varustatud VibraRise-tehnoloogiaga, mis suudab puhastada ka tõrksaid ära kuivanud plekke.

Kõik mudelid toetavad Matter 1.4 standardit, mis tagab ühilduvuse erinevate tootjate nutikoduseadmetega, sealhulgas saab neid juhtida Apple´i Siri ja Google Home´iga.

Kas robotkäsi on tulnud, et jääda?

Kuigi Saros Z70 robotkäsi on üsna aeglane ja selle funktsioonid piiratud, märgib see ikkagi olulist sammu intelligentsete kodumasinate arengus. Võimalik, et tuleviku kodudes saavad teisedki seadmed omale käpad, et näiteks nõusid laualt pesumasinasse tõsta või kulleri toodud toit külmkappi laduda, miks mitte.

Kommentaarid
Tagasi üles