Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Inimese ja masina salaliit: Neuralinki patsient teeb oma arvutiga ühendatud ajuga imesid

Selle mündisuuruse seadmega, millest jooksevad rohkem kui tuhat juuksekarvast peenemat elektroodi ajju, saab halvatu arvutit juhtida ja teha sellega asju, millega saavad hakkama tavalised terved inimesed. Tehisaru sünteesib ka halvatu kunagist hääletämrit, pannes ta uuesti rääkima.
Selle mündisuuruse seadmega, millest jooksevad rohkem kui tuhat juuksekarvast peenemat elektroodi ajju, saab halvatu arvutit juhtida ja teha sellega asju, millega saavad hakkama tavalised terved inimesed. Tehisaru sünteesib ka halvatu kunagist hääletämrit, pannes ta uuesti rääkima. Foto: Neuralink

Su käed-jalad on tardunud, sõnad ei tule enam suust, aga peas pulbitsevad mõtted, emotsioonid ja ideed – kui oled justkui vangistatud omaenda kehasse, leidub üks pääsetee, mida praegu katsetab Elon Muski närvivõrgu firma Neuralink, pistes elektroodid elava inimese ajju.

Mis keerab lukust lahti inimese, kes on aheldatud halvatusega? Üks Neuralinki katsealune on astunud nüüd sammu maailma, kus aju võib hakata «rääkima» masinatega, avades uksed, mis seni tundusid ulmelised. See annab uue tähenduse mõistele «mõtte jõud».

Selle uskumatu loo keskmes on Brad Smith – mees, kes on saanud maailmas kolmandana Elon Muski loodud firma Neuralink ajuimplantaadi ja esimesena seda katsetanud amüotroofse lateraalskleroosi ehk ALS-i patsiendina.

Kommentaarid
Tagasi üles