Facebook lekitas kogemata 6,8 miljoni kasutaja privaatsed pildid

Facebook. FOTO: Aloisio Mauricio / ZUMAPRESS.com

Facebook teatas reedel, et süsteemivea tõttu said paljud rakendused ligipääsu umbes 6,8 miljoni kasutaja fotodele, mida nad poleks pidanud tegelikult nägema. Kõnealuste fotode hulka kuulusid muuhulgas ka pildid, mille kasutajad olid üles laadinud, kuid mitte kunagi postitanud. Facebook oli neist koopia salvestanud.

Leke toimus 12. ja 25. septembri vahelisel perioodil. Sotsiaalmeediaplatvorm avastas vea 25. septembril, kuid otsustas mingil põhjusel selle avalikustada alles möödunud reedel. Kuna ettevõte maadles toona veelgi suurema lekitusega, mille põhjustas häkker, siis ei tahtnud nad võib-olla kahte suurt prohmakat korraga avalikustada.

Kasutajad, kelle piltidele rakendused ligi pääsesid, saavad Facebookilt vastava teavituse, mis hoiatab, et nende privaatsed fotod võivad olla sattunud võõrastesse kätesse. Facebooki arendajad tegelevad kopeeritud piltide kustutamisega, mis poleks mitte kunagi pidanud kellegi ette jõudma. Viga võisid aga ära kasutada kuni 1500 erinevat rakendust 876 erineva arendaja poolt.

Lekkest puudutatud kasutajad olid andnud kõnealustele rakendustele ligipääsu mõnedele oma andmetele, seda tahtlikult või tahtmata. Sageli ei vaevu kasutajad lugema, kui rakendus küsib neilt ligipääsu oma andmetele. Sellegi poolest poleks tohtinud rakendused pääseda ligi postitamata piltidele, millest Facebook oli teinud koopiaid.

Facebook on astunud sellel aastal justkui ühest andmeskandaalist teise. Sageli pole sotsiaalmeediaplatvormi andmelekked alanud isegi mitte pahatahtlikest häkkeritest, vaid pigem ettevõtte enda probleemide tõttu. Näiteks Cambridge Analytica sai juhtuda ainult selle pärast, et Facebook ei kontrollinud piisaval määral, miliseid andmeid kellega jagati.

Tagasi üles
Back